Forum Medicina Sportiva
Październik 10, 2024, 16:47:06 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: czy obowiazujące przepisy są martwe?  (Przeczytany 29063 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« : Lipiec 10, 2009, 21:19:27 »

  W TEMACIE LEGISLACJI CHCIAŁAM ABY MOJE PISMO ZOSTAŁO PRZECZYTANE NA WALNYM ZEBRANIU. WEDŁUG OCENY PROWADZĄCEGO BYŁO ZA DŁUGIE , DOTYCZYŁO ZMIANY STATUTU PTMS( to już zakrawa na kpinę ,  pismo było wysłane prawie na miesiąc przed walnym i był czas , aby chociaz je przeczytać i znać jego treść ) . Postanowiłam jeszcze raz podać je Państwu do wiadomości. Ciekawe jak to wyglada na Waszym terenie?
__________________________________________________________________________________________               PREZES ZG
                 POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY SPORTOWEJ
                 Prof. dr  hab. med.  ANNA JEGIER

    Niniejszym składam wniosek formalny na Walne Zebranie PTMS związany z funkcjonowaniem
medycyny sportowej  w kontekście obowiązujących przepisów prawnych w Polsce.
          We wrześniu 2007 roku, w związku z toczącym się postępowaniem sądowym przeciwko mnie,
w trakcie przesłuchań przedstawiciele ZZPN w Szczecinie oznajmili, że ich nie obowiązują przepisy Ministra Zdrowia oraz Ministra  i Sportu i Turystyki . Wywołało to oczywistą konsternację także wśród składu orzekającego. Osobiście uznałam, że w takiej sytuacji PZPN I ZZPN, ignorując obowiązujące prawo i tym samym pozwalając na badania przez osoby nie posiadające uprawnień, jest współwinny zaistniałej tragedii. W związku z tym tej treści pismo skierowałam do sądu i powiadomiłam ZG PTMS
( w załączeniu).
 Dnia 25 listopada 2008  zapadł wyrok w toczącej się  sprawie w Sądzie Rejonowym w Gryfinie. Sąd uniewinnił mnie od przyczynienia się do śmierci sportowca  ale  skazał za poświadczenie nieprawdy bez korzyści materialnych na 0.5 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i  niewielką karę pieniężną. Niestety zdumiało mnie na ogłoszeniu wyroku jego uzasadnienie. Wystąpiłam z pismem z prośbą o podanie pisemnego uzasadnienia w związku z chęcią podania go do wiadomości Konsultantowi Krajowemu i Zarządowi Głównemu  PTMS. Takie uzasadnienie (w załączeniu) otrzymałam . W tym czasie  prokuratura wniosła apelację od całego wyroku.
Dopiero 15.05.2009 Sąd Apelacyjny w Szczecinie odrzucił apelację prokuratury i utrzymał wyrok w mocy . W związku z tym postanowiłam ujawnić treść uzasadnienia wyroku (w załączeniu), który mówi o ,,martwym ‘’ prawie  Ministra Zdrowia  i wyjaśnia, że obowiązują  przepisy zawarte w statutach związków sportowych. Statut PZPN nie przewiduje, aby piłkarzy musiał badać lekarz z uprawnieniami, może to robić każdy lekarz. Podaję kilka fragmentów uzasadnienia: cytat ze strony 12 :,, Innymi słowy każdy lekarz medycyny jest uprawniony do poświadczenia w legitymacji zawodnika PZPN przeprowadzenia okresowego badania dotyczącego zdolności do uprawiania tej dyscypliny sportu”.  Cytat ze strony 13 uzasadnienia: ,,Zdaniem Sądu nie zawęża kręgu osób mogących wystawić te zaświadczenia, rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22.12.2004  roku….. Rozporządzenie to jest prawem martwym, nie istnieje bowiem definicja amatorskiego uprawiania sportu, nie zawiera takiej definicji ani ustawa o kulturze fizycznej ani ustawa o sporcie kwalifikowanym.”  Cytaty ze strony 14  : ,, … wskazuje na to art. 4 ust. 3  ustawy o sporcie kwalifikowanym , który stanowi , że szczegółowe zasady uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym w danej dyscyplinie sportu określają regulaminy Polskich Związków Sportowych…….Reasumując powyższą analizę przepisów regulujących funkcjonowanie polskiego sportu wskazuje , że każdy lekarz medycyny jest uprawniony do wystawienia zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu ( pierwszego i okresowego)…..
„Obowiązujące” w PZPN wewnętrzne „prawo”, w świetle powyższego wywodu Sądu  o tyle niepokoi, że pozwala na badanie sportowców lekarzowi, który nie posiada podstawowej wiedzy w przedmiocie orzekania. Bez znajomości specyfiki sportu, pojęcia dysymulacji , tak przeprowadzone  badanie w żaden sposób nie spełnia właściwej roli. Nadmieniam, że piłkarza, który zmarł , badałam dwukrotnie z EKG spoczynkowym, ale do prawa jazdy ( po którym trafił na kardiologię ) i przy staraniu się na studia w Instytucie Kultury Fizycznej w Szczecinie.  Kartę sportowca „prolongowałam” (bez badania ?) mu tylko raz. Przykre, ale  na tamtym poziomie wiedzy, nawet po zbadaniu, zrobiłabym to  raz jeszcze. Dlatego czuję się moralnie winna śmierci sportowca, bo zabrakło mi w tamtym momencie  przeszkolenia w zakresie medycyny sportowej. Gdybym go badała aktualnie, po uzyskaniu certyfikatu PTMS, nigdy nie otrzymałby zgody na uprawianie wyczynowe sportu .
            Ponieważ obowiązujące przepisy  związkowe zagrażają zdrowiu i życiu sportowców, a kontrola prowadzona przez sędziów  sprowadza się  tylko do sprawdzenia daty na zaświadczeniach sportowców, wnioskuję aby w trybie pilnym  Walne Zebranie Polskiego  Towarzystwa Medycyny Sportowej zajęło się zgłoszoną kwestią i wystąpiło do Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia w sprawie ignorowania obowiązujących przepisów przez PZPN.
                                                                                   Maria Jarosz-Kujawiak
Załączniki:
1. Pismo do sądu  z prośbą o podanie pisemnego uzasadnienia wyroku
 2.Pismo powiadamiające Zarząd Główny PTMS o nieprzestrzeganiu przepisów  przez ZZPN
3. Pismo do sądu o opinię biegłych , czy badanie na boisku , bez EKG , bez oceny reakcji serca na wysiłek wykluczyłoby z gry piłkarza mającego zapalenie mięśnia sercowego . 
4.Uzasadnienie wyroku sądowego  dotyczące poruszanej kwestii
Do wiadomości:
1.   Konsultant Krajowy Pan Profesor Smorawiński
Zapisane
ende1964
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 5


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Lipiec 20, 2009, 22:51:57 »

Totalny bajzel. U nas jest tak samo . Klepią wszyscy. Reszta przymyka oczy. Święty spokój. Sorry , teraz rozumiem Twoje zdenerwowanie. Twoje pismo nie dotyczyło zmian w statucie PTMS!!!  Co? Co? ???Brawo za odwagę! Nara
Zapisane
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Lipiec 20, 2009, 23:55:35 »

Od dwóch lat proszę o wyjaśnienie tego problemu! Reakcję Państwo widzieli.
Zapisane
gracz
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 8


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 22, 2009, 09:30:04 »

uuuuu mocne!! Ale  tak jest , wszystko co ważne , to martwe  Złość Złość Złość
Zapisane
nemo
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 212


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Lipiec 22, 2009, 11:26:49 »

Albo odwrotnie , wszystko co martwe jest dobre !!??!!
Zapisane
dragimar
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 9


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Lipiec 28, 2009, 21:20:15 »

Trzeba coś zrobić aby te przepisy zaczęły obowiązywać. Inaczej nici z tej całej medycyny sportowej .Bo jak tu widać nikomu na tym nie zależy . Tej Waszej organizacji chyba też nie . Mieć takie argumenty i olać sprawę.Może boją się PZPN?
Zapisane
piłkarz
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Lipiec 29, 2009, 20:13:45 »

Doktórko wyluzuj, kto podskoczy PZPN ? A im wszystko jedno kto bada,
albo podbija karty piłkarzykom . Chętnych do gry jest wielu ! Jednego
mniej , co za różnica? Do boju!!
Zapisane
arizona27
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 1


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Sierpień 04, 2009, 10:58:35 »

Wolność i demokracja! Ale piłkarze i ich związki nie podlegają naszym władzom . Nikt im nie podskoczy! To dlaczego PTMS nakazuje ich badać według obowiązujących w naszym kraju standardów i jeszcze za friko. A niech ich  i dentysta bada,  ale za kasę klubową! No proszę , niech jakaś nadrzędna władza wypowie się co do tego skierowanego do PTMS pisma . Czemu cisza? Czemu nie przeczytano tego na walnym zebraniu , czemu nie pozwolono o tych problemach podyskutować Co??? Najaważniejsze było zachować własne stołki!! A szykował się przełom i może wreszcie byłby jakiś porządek? ALE NA UPORZĄDKOWANIU TYCH PROBLEMÓW WŁADZOM NIE ZALEŻAŁO.To po co to wszystko? Po co badania , których nikt nie chce ! Po co te szkolenia o badaniach , przepisach , których nikt nie przestrzega , nie respektuje, nie kontroluje? Po co władze , które tylko SĄ i nic więcej? Kogo reprezentują za granicami kraju?Co?  No chyba nie problemy sportu i lekarzy sportowych?
Zapisane
trendysport
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 25


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Sierpień 11, 2009, 23:54:20 »

Ciągłe zmiany przepisów dają tylko jeszcze większy bałagan . My musimy je przede wszystkim respektować! Dobrymi przepisami , tak jak dobrymi chęciami wybrukowano piekło.
Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Sierpień 12, 2009, 09:08:21 »

JAK ZWYKLE JEST JUŻ PO FAKCIE!
MZ dnia 3 sierpnia przekazało do konsultacji społecznych projekt tego rozporządzenia . Czas  konsultacji minął 10 sierpnia. 31 sierpnia rozporządzenie wejdzie w życie. Czy będzie to kolejny bubel?
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
04-08-2009
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia
przekazany do uzgodnień zewnętrznych
w dniu 3 sierpnia 2009 r
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Zapisane
janusli
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 26


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Sierpień 23, 2009, 17:00:36 »

Przepisy przepisami , a badania na boiskach !! Ani  PTMS nie moze pozbawic certyfikatu , bo często osoba badająca go po prostu nie posiada . Natomiast dla PZPN jest obojętny sposób badania. Ważne ,że był to jakis lekarz . Smutny Co?
Zapisane
alikunte0
Gość
« Odpowiedz #11 : Sierpień 25, 2009, 10:21:44 »

Wszystkie  przepisy są martwe , bo nikt ich nie przestrzega!
Zapisane
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Sierpień 31, 2009, 11:22:34 »

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia



ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 28 sierpnia 2009 r.
w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia


Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:


§ 1.

Orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu wydaje się po przeprowadzeniu:
1)  wstępnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, ubiegających się o wydanie tego orzeczenia; 
2)  okresowych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających określoną dyscyplinę sportu oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia; 
3)  kontrolnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających określoną dyscyplinę sportu oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, którzy podczas uprawiania określonych dyscyplin sportu doznali urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut 
-  o których mowa w wykazach świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 


§ 2.

1. Badania, o których mowa w § 1, przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do niepełnosprawnych badania te może także przeprowadzić lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
2. W przypadku braku lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, badania, o których mowa w § 1, przeprowadza lekarz posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.
3. Skierowanie na badania, o których mowa w § 1 pkt 1, wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
4. Orzeczenia lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu i orzeczenia o niezdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu wydaje lekarz, który przeprowadził badania, o których mowa w § 1.


§ 3.

1. W przypadku wydania przez lekarza, o którym mowa w § 2 ust. 4, orzeczenia o niezdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu, ponowne badania, o których mowa w § 1, w celu wydania ostatecznego orzeczenia, przeprowadza, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia albo, w przypadku małoletniego – na wniosek jego przedstawiciela ustawowego, lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się orzeczenie lekarskie o niezdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu oraz kopię dokumentacji medycznej dotyczącej przeprowadzonych badań.


§ 4.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2009 r. 3)


MINISTER ZDROWIA
Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Wrzesień 01, 2009, 10:57:40 »

Czy one nie są ,,martwe"? Ciekawe , bo nie umieszczono przy nich treści konsultacji społecznych .Czyżby nik nie zabierał w tych sprawach głosu? Buzia na kłódkę Buzia na kłódkę Buzia na kłódkę
Zapisane
trendysport
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 25


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 16, 2009, 07:49:31 »

Więc skoro tego nie ma , to badania nie są obowiązkowe ? Na ile wystawiać w takim razie ważność  badania ? I co na to PTMS?Co?Co?Co?Co?Co?Co?Co?? BO TAM CIĄGLE CISZA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!