Forum Medicina Sportiva
Marzec 28, 2024, 23:05:31 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: test r. costilla  (Przeczytany 9175 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
_kurt_
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 3


Zobacz profil
« : Kwiecień 15, 2010, 21:29:37 »

mam pytanie czy ktoś mógłby mi napisać jak przeprowadza się test Costilla
jakie parametry są mierzone i metodykę samego testu bo w internecie tego nie ma a w kilku książkach które czytałem nie wyczerpują tematu w pełni (są tylko jakieś wzmianki i ogólniki)
proszę o pomoc i z góry dziękuję
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 15, 2010, 22:36:59 »

Nigdy tego nie robiłem i nie oceniałem VO2max na podstawie równań Costilla. Ale czy nie wystarczą Ci wiadomości  z podręcznika Jana Górskiego ,, Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego''?
Zapisane
riki.1978
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 305


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 16, 2010, 17:33:16 »

 Duży uśmiech Duży uśmiech Dlaczego takimi testami komplikować sobie zycie?  Duży uśmiech
Zapisane
biwak
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 49


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 16, 2010, 20:05:46 »

Co to za test?
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 16, 2010, 21:46:38 »

Test służy do oznaczenia wydolności tlenowej  z wykorzystaniem wyników  prób biegowych. Oznaczane jest VO2max metodą pośrednią z wykorzystaniem  wzorów  opracowanych przez Costilla. Dość dokładna metoda u osób z dużą wydolnością. Błąd pomiaru w porównaniu z metodą bezpośrednią jest tylko  rzędu kilku procent.  Wyliczone VO2max  uzyskujemy w  ml/kg/min. Wybiera się dowolny dystans do biegu : 1 mila ( 1609 m) , 2 mile , 6 mil albo 10 000 metrów . Uzyskany czas  wprowadza się do któregoś z równań Costilla  - stosownego do wybranego dystansu.  Równania te znajdziesz na stronie 500  pierwszego wydania wspomnianego podręcznika.
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 18, 2010, 00:05:00 »

Do Biwaka – postaram Ci się troszeczkę to wyjaśnić, nie zwróciłem uwagi ,że jesteś sportowcem , albo rodzicem sportowca. Każdy człowiek ma określoną wydolność. Do jej pomiaru stosuje się różne parametry. Jednym z nich jest oznaczanie VO2max
VO2max  , czyli maksymalny pobór tlenu służy miedzy innymi do oceny  efektów treningowych . Wyznaczaniem jego zajmują  się  głownie trenerzy oraz osoby  zajmujące  się fizjologią wysiłku. Są metody pośrednie i bezpośrednie do oznaczania tego parametru. Metoda bezpośrednia  jest dokładniejsza , ale wymaga znacznie droższego sprzętu. Do metod pośrednich również można użyć sprzętu , który jest w stanie sam nam wyliczyć VO2 max . Lekarze w trakcie oceny reakcji serca na wysiłek , w trakcie badań sportowych oznaczają również  tą wartość korzystając  z innych metod . Odczytują  z gotowych tablic  , czy z nomogramu . Niektórzy również posiadają  sprzęt , który tę wartość sam rejestruje . Krótko: im większy  VO2max, tym większa wydolność sportowca , czy każdego człowieka. Lekarze sportowi zajmują się głównie osobami zdrowymi. Ale jest jedna ciekawa wartość  maksymalnego poboru tlenu zwanego również pułapem tlenowym . Jest to VO2max  równe , bądź większe  >15ml/kg/min.  Człowiek mający taki wynik jest zdolny do samodzielnej egzystencji, samoobsługi -  bez pomocy osób drugich. Pewnie, że lepiej mieć wyższy pułap tlenowy. Niestety wartość VO2max u każdego z nas z wiekiem się zmniejsza i dlatego tak ważne jest regularne dbanie o swoją kondycję, jeżeli chce się życie przeżyć w pionie i samodzielnie .
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2010, 08:05:06 wysłane przez szafran » Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Lipiec 24, 2010, 19:58:07 »

Od czego jeszcze zależy VmaxO2,poza stopniem wytrenowania i genetyki,płci?
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Lipiec 25, 2010, 07:39:01 »

,,Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego''  pod redakcją Jana Górskiego , strona 490
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!