Forum Medicina Sportiva
Październik 22, 2021, 01:07:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: rekreacyjne uprawianie żeglarstwa  (Przeczytany 12279 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
niwbert
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil
« : Październik 08, 2009, 12:28:28 »

Nie jestem lekarzem sportowym , ani lekarzem z certyfikatem , ale zgłaszają się do mnie osoby , które chcą uprawiać amatorsko żeglarstwo .Czyli  są przed kursem na sternika. Posiadają swój druczek do wypełnienia .Czy ja  specjalista medycyny rodzinnej mogę po zbadaniu wydać takie orzeczenie?
                                   
Zapisane
admin
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 09, 2009, 09:18:49 »

Tak, bo zgodnie z Rozporządzeniem RADY MINISTRÓW z dnia 12 września 1997 r.w sprawie uprawiania żeglarstwa (Dz. U. z dnia 24 września 1997 r.) napisano:
"§ 21. Osoba ubiegająca się o patent żeglarski lub motorowodny składa następujące dokumenty:

     1) wniosek o nadanie patentu,
     2) dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań warunkujących otrzymanie określonego
     patentu; udział w rejsach i staże mogą być poświadczone przez osoby z odpowiednim
     patentem żeglarskim lub motorowodnym albo przez pisemne oświadczenie własne - na
     podstawie wpisów w dziennikach jachtowych,

     3) pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na uprawnienie żeglarstwa na jachtach
     żaglowych lub motorowych, jeżeli kandydat nie ukończył 18 roku życia,

     4) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania żeglarstwa na jachtach
     żaglowych lub motorowych.
"
co potwierdza aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 9 czewca 2006r. w sprawie uprawiania żeglarstwa    w @5 punkt 5 podpunkt 4 słowami "zaświadczenie  zawierające orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do uprawiania żeglarstwa". Pełny tekst obowiązujacego rozporządzenia w załączniku.
Jak wynika z tekstu nie ma wymogu posiadania specjalnych kwalifikacji poza posiadaniem prawa wykonywania zawodu lekarza !

Rozporządzenie Ministra Sportu(...) w sprawie uprawiania żeglarstwa
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2009, 15:21:28 wysłane przez root » Zapisane
niwbert
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 09, 2009, 15:05:44 »

Bardzo dziekuję za  wyczerpujacą odpowiedź.
Ale mam jeszcze jeden problem, chodzi o badania piłkarzy z najniższych klas. Czytam te wszystkie przepisy i nie wiem , czy mogę badać i orzec , czy dana osoba może kopać piłkę , czy nie mogę tego robić?Ciągle zgłaszają się chętni do badania , a w okolicy nie ma lekarzy z uprawnieniami.
                                                  Robert
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Marzec 14, 2010, 12:28:41 »

Se uprawnienia zrób,kurs ABC(4x)+test
Ekg+wysiłkowe(zestaw do prób wysiłkowych,min.cyckloergometr,najlepiej bieżnia)morf.+OB+rozmaz,mocz
kosultacje laryngologiczna,okulistyczna,stomatolog
I z czystym sumienie klepiesz karty za 5zł/sztuka Duży uśmiech
Zapisane
czarlena
Użytkownik
**
Wiadomości: 53


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 14, 2010, 19:41:23 »

Ale siana natrzepiesz Duży uśmiech
Zapisane
pipek
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 33


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Październik 15, 2010, 12:49:20 »

Ponoc są nowe stawki. Z politowaniem
Zapisane
prakorzen
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 185


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Październik 15, 2010, 16:25:20 »

Ano stawki są większe, a zakres badań skurczył się do jednego dotknięcia słuchawką!!  Mrugnięcie
Zapisane
avatar
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 147


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Październik 15, 2010, 22:07:24 »

Zawężnie zakresu jest w modzie  Język
Zapisane
small.bill
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Październik 16, 2010, 08:54:40 »

każdy kurs to krok do przodu i przeskok przez przeszkodę
najgorzej jak sie nic nie robi tylko marudzi Niezdecydowany
Zapisane
nemo
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 212


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Październik 18, 2010, 07:12:23 »

Rozporządzenie Ministra Sportu nie mówi nic o zakresie wykonywanego badania lekarskiego!Z tego wynika ,że sposób badania jest dowolny!
Zapisane
small.bill
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Listopad 10, 2010, 21:40:07 »

A są jakieś wytyczne , które z badań jest konieczne ?
Zapisane
komisarz42
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 114


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Styczeń 06, 2011, 22:38:04 »

Każdy z lekarzy ma swój schemat badania na miarę lokalnych możliwości.Inaczej robi to internista, inaczej ortopeda. Są tacy , którzy wcale nie badają!
Zapisane
szalonypilkarz
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 102


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Styczeń 08, 2011, 14:04:21 »

Jak sobie uprawia rekreację to nie musi się badac! Za siebie odpowiada sam  Duży uśmiech
Zapisane
swirussmieszek
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 25


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Styczeń 09, 2011, 13:46:37 »

Pytałem się lekarza rodzinnego , to też mi powiedział ,że do rekracyjnych zajęć nie są wymagane badania . Ale można o takie prosić samemu.Byłem z mamusią przebadać się u lekarza sportowego i zbadał mnie tak jak sportowca. Musiałem zrobić badania krwi i moczu , a resztę lekarz zbadał sam.Badał wzrok , słuch, słuchawką i badanie serca aparatem.
Zapisane
kiks.zak
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 34


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Styczeń 15, 2011, 13:18:49 »

Każdy lekarz bada albo nie bada inaczej!!  Duży uśmiech Jestem piłkarzem. Kiedyś niebadanie polegało na tym ,że ktoś zanosił karty i po ptakach. Teraz wchodzisz , pyta cię czy jesteś zdrowy i koniec badania. Ale czasami pofatyguje się spisać PESEL i zmierzyć ciśnienie.  Duży uśmiech
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!