Forum Medicina Sportiva
Wrzesień 11, 2024, 12:38:50 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy sport to zdrowie??????  (Przeczytany 9677 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« : Sierpień 15, 2014, 10:40:45 »

Natrafiłem na ciekawy i treściwy artykulik:

,,Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Medme, Martyna Dębowska


Według najnowszych badań lowa State University wystarczy biegać do 15 minut dziennie, by przedłużyć sobie żywotność. Co więcej - okazuje się, iż dłuższy wysiłek może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku!

Problemy sercowe

Na potrzeby badań prześledzono historię choroby ponad 55 tysięcy osób w wieku między 18 a 100 rokiem życia. Poddano także analizie powody śmierci pacjentów, którzy zmarli w okresie 15 lat od rozpoznania choroby, zwracając szczególną uwagę na ich aktywność fizyczną.Spośród przeszło 3 tysięcy zmarłych na skutek różnych chorób, aż ponad 1000 z nich miało problemy z sercem i krążeniem.

Bieg po zdrowie

Porównano ze sobą statystyki biegaczy, którzy systematycznie uczestniczyli w swoich treningach, z osobami nie podejmującymi regularnej aktywności fizycznej. Okazuje się, iż 30% mniej biegaczy rzadziej umiera z różnych przyczyn i aż o 45 % mniej z nich z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Następnie dokonano porównania osób biegających więcej niż 3 godziny
tygodniowo z tymi, którzy poświęcają tej aktywności jedynie godzinę w tygodniu. Wyniki okazały się być ogromnym zaskoczeniem.

Biegacze górą, ale na krótko...

“Bieganie jest bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Nie musi być ono dla Ciebie wielkim wyzwaniem. Wystarczy, że poświęcisz 10 min dziennie, by czerpać z niego najważniejsze korzyści” - powiedział jeden z naukowców przeprowadzających badanie.Okazuje się, że co za dużo… to niezdrowo. Bieganie więcej niż 15 min dziennie może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak dlatego, że biegając dłużej, narażamy nasze kości i stawy na uszkodzenie. Długie i wyczerpujące bieganie może nawet spowodować zawał serca.
Często obserwując maratończyków, myślimy, iż są oni prawdziwymi okazami zdrowia. Nic bardziej mylnego. Niestety również i bieganie ma swoje skutki uboczne. Długotrwałe ćwiczenia narażają nasz organizm na trwałe uszkodzenia.

Biegać każdy może?

Obecnie naukowcy zajmują się dokładnym badaniem korzyści, jakie mogą płynąć z krótkich przebieżek. Twierdzą oni, iż nawet krótki spacer może lepiej wpłynąć na nasz organizm niż długotrwały trening. Zdaje się, że biegać każdy może… krócej to i trochę lepiej, a dłużej to już znacznie gorzej"
Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Styczeń 16, 2015, 13:43:43 »

,, Ale sport wyczynowy to jest ciągłe balansowanie na granicy zdrowia. Sport to zdrowie przy amatorskim uprawianiu. U zawodowców to bajki dla naiwnych - powiedziała Justyna Kowalczyk w rozmowie z portalem ''
Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Luty 05, 2015, 12:22:19 »

,,Za dużo joggingu szkodzi zdrowiu

Nadmiar wysiłku fizycznego szkodzi zdrowiu, podobnie jak jego całkowity brak – informuje "Journal of the American College of Cardiology".
Duńscy naukowcy w ciągu 12 lat przebadali ponad 1000 zdrowych osób, z których część uprawiała jogging, a pozostali – nie.
Jak się okazało, biegający w stałym tempie przez mniej niż dwie i pół godziny tygodniowo w okresie obserwacji umierali najrzadziej. Najwyższą śmiertelność odnotowano w przypadku osób, które biegały przez ponad cztery godziny tygodniowo, więcej niż trzy raz w tygodniu, szybciej niż 11 kilometrów na godzinę – lub nie biegały w ogóle.

Analiza ankiet wykazała, że idealne tempo biegu wynosi około 8 kilometrów na godzinę i lepiej nie biegać częściej niż trzy razy tygodniowo – w sumie nie więcej niż 2,5 godziny.
Żadne dotyczące ćwiczeń zalecenia nie wspominają o górnej granicy bezpieczeństwa, ale być może ona istnieje – powiedział BBC biorący udział w badaniach Jacob Louis Marott ze szpitala Frederiksberg w Kopenhadze.Naukowcy nie są na razie pewni, co szkodzi zdrowiu osób traktujących jogging zbyt wyczynowo, ale przypuszczają, że może to być kwestia zmian zachodzących w sercu i naczyniach krwionośnych podczas ekstremalnego wysiłku.
Komentująca dla BBC wyniki badań Maureen Talbot z British Heart Foundation podkreśliła, że nawet szybki marsz jest dobrym ćwiczeniem, a zalecana przez specjalistów tygodniowa dawka wysiłku to 150 minut - czyli 2,5 godziny.''
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2015, 16:10:20 wysłane przez news » Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 23, 2015, 21:33:08 »

,,Bieganie - tak, ale tylko z głową
 Ewa Podsiadły-Natorska / 23.04.2015 WP>
Śmierć podczas tegorocznego Cracovia Maraton, zasłabnięcie Tomasza Lisa po przebiegnięciu maratonu w Rotterdamie, zgon mężczyzny na trasie w Poznaniu w 2012 roku. Coraz więcej osób chce uprawiać biegi długodystansowe, choć organizm czasem daje nam pomarańczowe, a niekiedy nawet czerwone światło. - Bieganie nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje - ostrzega Cezary Michalak, lekarz specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.W połowie kwietnia media obiegła informacja, że dziennikarz Tomasz Lis zasłabł i trafił do szpitala po ukończeniu maratonu w Rotterdamie (notabene z niezłym wynikiem, zajmując 687 miejsce na blisko 12 tys. uczestników).
Do tragicznego zdarzenia na trasie Cracovia Maraton doszło kilka dni temu. 67-letni mężczyzna zasłabł tuż po starcie. Pomimo błyskawicznej reakcji organizatorów i trwającej 3,5 godziny reanimacji, nie udało się go uratować. Przyczyną śmierci okazał się rozległy zawał serca. Mężczyzna już wcześniej przeszedł zawał, miał również za sobą dwie operacje kardiologiczne, mimo to nie rezygnował z aktywności fizycznej.

Do tragedii na trasie maratonu doszło również w 2012 roku - w Poznaniu, na 14 kilometrze zmarł jeden z biegaczy. Miał zawał serca. Śmierć poniósł także 42-letni mężczyzna po ukończeniu zawodów w Londynie w kwietniu 2014 roku. Na trasie londyńskiej imprezy sportowej do podobnych dramatów dochodziło zresztą już wcześniej. W 2012 roku zmarła tam 30-letnia kobieta. Przyczyną zgonu było zażycie leku, który miał podnieść wydolność biegaczki.Mało kto wie, że uznawany za twórcę joggingu James Fuller Fixx zmarł w 1984 roku na zawał serca po biegu. Miał wówczas 52 lata i cierpiał na chorobę wieńcową, a zanim zaczął uprawiać sport, prowadził niezdrowy tryb życia.

Takie zdarzenia prowokują pytania o bezpieczeństwo uprawiania biegów. Szczególnie że rosnącą popularność tego typu imprez widać jak na dłoni. W Orlen Warsaw Marathon 2014, nazywanym „narodowym świętem biegania”, wzięło udział blisko 32 tys. osób.Z kolei w Narodowym Spisie Biegaczy 2014 wystartowało ponad 60 tys. osób. W długich dystansach zakochali się również ludzie znani z telewizji, m.in. Maciej Kurzajewski, Beata Sadowska, Beata Pawlikowska, Piotr Kraśko, Maciej Dowbor, Grzegorz Kołodko.
Czy każdy może biegać?
- Absolutnie nie, zwłaszcza jeśli chodzi o długie dystanse - mówi dr n. med. Cezary Michalak, lekarz specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu ze Szpitala Centrum ENEL-MED w Warszawie. - Jako ortopeda mówię moim pacjentom, że nie każdy został stworzony do tego, aby biegać maratony.

Dr Michalak przekonuje, że nawet z pozoru mało obciążający jogging również obarczony jest ryzykiem. "
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!