20 października 2012r. obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy
Z tej okazji Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFSMA-Poland organizuje juz po raz kolejny Festiwal Zdrowia w Galerii Krakowskiej na który serdecznie zaprasza. Patronat medialny Medicina Sportiva. Szczegóły na plakacie. Światowy Dzień Osteoporozy rozpoczyna całoroczną kampanię poświęconą zwiększaniu globalnej świadomości profilaktyki, diagnostyki i leczenia osteoporozy oraz innych chorób metabolicznych kości. Organizowany przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF), Światowy Dzień Osteoporozy obejmuje kampanie krajowych stowarzyszeń pacjentów z całego świata chorujących na osteoporozę, których działalność jest notowana w ponad 90 krajach. Każda edycja ma swoje cele szczegółowe.
W 2012 roku skupia się na prewencji pierwotnych i wtórnych złamań osteoporotycznych. Trzy kluczowe przesłania głoszą, że:
1. Złamania niskoenergetyczne nie są przypadkiem.
2. Złamania są sygnałami ostrzegawczymi: jedno złamanie prowadzi do kolejnego.
3. Jeśli masz więcej niż 50 lat i doznałeś złamania, powinieneś zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
INFORMACJE O OSTEOPOROZIE Osteoporoza, zwana jest również „cichym złodziejem kości”, którego pierwszym objawem jest złamanie (najczęściej w obrębie kręgosłupa lub nadgarstka). O znaczeniu problemu świadczą statystyki mówiące, że na całym świecie co najmniej 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn powyżej 50 r.ż. dozna złamania spowodowanego osteoporozą. Złamania prowadzą do bólu, utraty jakości życia, a nawet śmierci. Co więcej, 33% osób starszych cierpiących na złamania biodra staje się niepełnosprawna i traci zdolność do samodzielnego życia rok po złamaniu, a co najmniej 1 na 5 osób umiera przed upływem roku od złamania. Bez odpowiedniego leczenia ryzyko wystąpienia kolejnych złamań wynosi 50%.
Osteoporoza jest jedną z najczęstszych chorób populacji dorosłych.
75 mln pacjentów jest chorych na osteoporozę w Europie, USA i Japonii.
Po 50 roku życia występuje u 30% kobiet i 8% mężczyzn.
2.710.000 szacowana liczba chorych w Polsce
Życiowe ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi 40%, a mężczyzny 13%.
Najczęstsze złamania: kręgosłup, kość promieniowa, kość ramienna, szyjka kości udowej.
ZŁAMANIA
Europa
W Europie w 2000 roku wystąpiło 3.119 000 złamań, w tym: 620 tys. w obrębie kręgosłupa, 574 tys. kości promieniowej, 490 tys. szyjki kości udowej, a 369 tys. stanowiły pozostałe złamania osteoporotyczne.
Co 30 sekund następuje jedno złamanie.
Świat
Szacuje się, że w 2000r. w świecie doszło do 9 mln złamań osteoporotycznych, z czego liczba złamań szyjki kości udowej wynosiła 1,6 mln. W roku 2050 liczba ta może wzrosnąć nawet do 6,3 mln i stan ten określa się już epidemią złamań.
Polska
Szacunkowa liczba osób po 50 r.ż. ze złamaniami osteoporotycznymi w Polsce w 2010 – 2,7 mln, w tym: kobiety 2 247 tys., mężczyźni 463 tys.
Szacunkowa liczba nowych złamań rocznie wynosi 150 tys.
Prognozy
Starzenie się społeczeństwa powoduje, że liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym
wyniesie w Polsce w roku 2025 ok. 3,23 mln, co oznacza wzrost o 32,8% w stosunku do 2008r., a w 2035 – 4,1 mln złamań (u kobiet i mężczyzn).
Skutki złamań – ryzyko kalectwa lub śmierci
Najcięższym powikłaniem osteoporozy jest złamanie szyjki kości udowej.
W ciągu roku od złamania skutkiem powikłań umiera:
- 20% kobiet,
- 25% mężczyzn.
Niepełnosprawność:
- 25% wymaga długotrwałego leczenia,
- 50% z tych osób, które przeżyją staje się niepełnosprawna.
Źródła:
www.osteoporoza.plhttp://worldosteoporosisday.orghttp://www.facebook.com/worldosteoporosisdayBroszura dla dziennikarzy w formacie pdf