Forum Medicina Sportiva
Listopad 22, 2024, 00:28:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tak to się zaczęło...  (Przeczytany 37714 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« : Wrzesień 15, 2011, 09:01:35 »

Dokładnie dzisiaj mija 15 lat jak 15 września 1996 roku w ramach XXIII Zjazdu Naukowego PTMS rozpoczęło się w Krakowie I Międzynarodowe Sympozjum „Medicina Sportiva ‘96” pod hasłem "Sport a zdrowie”. A co z tego wynikło przypomnimy w kolejnych wspomnieniach! I tak będzie aż przez 9 miesięcy do momentu, kiedy minie 15 lat jak ukazał się pierwszy numer kwartalnika „ „Medicina Sportiva” będący pokłosiem wspomnianego Sympozjum. Krakowskie „Tempo”  napisało wtedy tak...

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/ABS.jpg
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 22:17:47 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 16, 2011, 07:45:52 »

Zapraszam do krótkiego opisu wydarzeń jakie miały miejsce w ciągu kolejnych 3 dni Sympozjum „Medicina Sportiva „96”

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/pmsms.doc
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2011, 21:23:27 wysłane przez root » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 20, 2011, 22:21:06 »

Stare ale jare...
Zapraszam do lektury wykładu inauguracyjnego nieodżałowanej pamięci Prof. Hanny Kaciuby-Uściłko jaki wygłosila podczas sesji inauguracyjnej I Sympozjum "Medicina Sportiva 1996" w Krakowie.

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/Dieta_a_metabolizm_wysilkowy.doc  (13 MB)
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2011, 08:40:11 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Marzec 24, 2012, 20:23:15 »

DRUGIE MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM MEDICINA SPORTIVA 98 Krynica 18-21.03,1998
          "Drugie Sympozjum, to jeszcze nie tradycja" - jak zaznaczył podczas otwarcia Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Senator II RP Profesor Jerzy Smorawiński - "ale może to być niezły początek tradycyjnych spotkań pasjonatów medycyny sportowej pomiędzy krajowymi Zjazdami Towarzystwa".
   Mamy nadzieję, że tak się stanie. W 2002 roku Sympozjum może jednak zbiec się ze Zjazdem Naukowym PTMS. Tym samym już dziś proponujemy podjęcie na przyszłorocznym XXIV Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej decyzji, aby Zjazdy Towarzystwa odbywały się co 2 lata - pozwoliłoby to na coroczne spotkania zainteresowanych medycyną sportową.
   II Międzynarodowe Sympozjum "Medicina Sportiva '98", które odbyło się w Krynicy w dniach 18-21 marca 1998 roku, to już historia. Zostało zorganizowane przez Zakład Medycyny Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej Oddział w Krakowie. W Sympozjum wzięło udział ponad 200 osób z kraju oraz kilku gości zagranicznych.
   Uroczyste otwarcie Sympozjum nastąpiło w sali widowiskowej Pijalni Wód Mineralnych 18 marca w godzinach wieczornych. Koncerty na skrzypce i fortepian pozwoliły na odprężenie i przygotowanie się do tego, co miało nastąpić. Po krótkich i oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości - Dr Ładysława Nekandy Trepki, przedstawiciela Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Krynica oficjalnego otwarcia dokonał Prezes naszego Towarzystwa - Profesor Jerzy Smorawiński. Następnie historię uzdrowiska oraz walory balneoterapii interesująco i ze swadą przedstawił Dr Jerzy Pasadyn w wykładzie na temat "200 lat przyrodolecznictwa w Krynicy".  Po wykładzie ogłoszono wyniki Konkursu Sponsorów. Diamentowym sponsorem Sympozjum została firma - Berlin-Chemie, złotym - Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, srebrnym - Alima Gerber, producent napoju izotonicznego Isostar, a brązowym - firma Chifa-Aesculap. To właśnie przede wszystkim dzięki tym firmom zabezpieczony został fundusz socjalny spotkania.
   Po podziękowaniach i rozdaniu dyplomów nastąpiło otwarcie wystawy firm, a następnie ich zwiedzanie oraz zwiedzanie Pijalni, połączone z degustacją wód mineralnych. Późnym wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na przyjęciu powitalnym w DW "Eris". Po toaście wzniesionym lampką szampana przy owocowym bufecie rozpoczęły się "nocne Polaków rozmowy", którym nie było końca.
Diamentowym sponsorem Sympozjum została firma - Berlin-Chemie, złotym - Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, srebrnym - Alima Gerber, producent napoju izotonicznego Isostar, a brązowym - firma Chifa-Aesculap. To właśnie przede wszystkim dzięki tym firmom zabezpieczony został fundusz socjalny spotkania.
   Po podziękowaniach i rozdaniu dyplomów nastąpiło otwarcie wystawy firm, a następnie ich zwiedzanie oraz zwiedzanie Pijalni, połączone z degustacją wód mineralnych. Późnym wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na przyjęciu powitalnym w DW "Eris". Po toaście wzniesionym lampką szampana przy owocowym bufecie rozpoczęły się "nocne Polaków rozmowy", którym nie było końca.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2012, 20:39:50 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 24, 2012, 20:31:46 »

Następnego dnia miejscem przedpołudniowych wykładów plenarnych była sala widowiskowa Pijalni Głównej, natomiast obrady w sesjach tematycznych odbywały się w salach konferencyjnych ośrodków wypoczynkowych "Pegaz" i "Eris" w Czarnym Potoku vis-á-vis nowej kolejki gondolowej na Jaworzynę. W Pijalni zorganizowano także sesje plakatowe. Tutaj swoje stoiska miały firmy farmaceutyczne, firmy produkujące aparaturę do badań wydolnościowych oraz pomoce ortopedyczne i rehabilitacyjne. Nasze Sympozjum zaszczyciło swoją obecnością ponad 25 wystawców.
   Komitet Naukowy Sympozjum, działający pod przewodnictwem Pani Profesor Krystyny Nazar, zakwalifikował prawie 180 streszczeń prac naukowych - w języku polskim i angielskim. Prace te zostały przedstawione w formie doniesień ustnych oraz plakatów. W czterech przedpołudniowych sesjach plenarnych zaproszeni eksperci polscy i zagraniczni zaprezentowali 13 wykładów.

W czwartek rano 19 marca odbyła się pierwsza (anglojęzyczna) sesja naukowa, w której wystąpili zaproszeni goście z Ameryki, Słowacji i Włoch.

   Prof. Anthony Hackney - fizjolog z University of North Carolina, North Carolina, USA, miał wykład inauguracyjny na temat "Neuro-endocrine System and Sports Training" (Układ neuroendokrynny w czasie przeciążenia wysiłkiem i w okresie regeneracji po wysiłku), w którym omówił wpływ stresu wysiłkowego, wywołanego zarówno pojedynczym wysiłkiem, jak i regularnie powtarzanym treningiem, na układ hormonalny. Autor przytoczył wyniki prac badawczych z kilku przodujących w świecie ośrodków zajmujących się tym zagadnieniem i na tym tle zaprezentował wyniki badań z własnego zakładu oraz nasuwające się z tego wnioski dotyczące treningu i wypoczynku zawodnika)*.

   Drugim wykładowcą w tej sesji był Prof. Dusan Hamar z Zakładu Medycyny Sportowej Instytutu Sportu przy Comenius University w Bratysławie, członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Medycyny Sportowej (FIMS), który zaprezentował wykład zatytułowany "Isokinetic Cycle ergometer - Application in sports medicine"(Izokinetyczny cykloergometr - zastosowanie w medycynie sportowej). Przedstawił zasadę działania, budowę i zastosowanie izokinetycznego cykloergometru:
w diagnostyce - do pomiaru maksymalnej efektywnej siły mięśni kończyn dolnych - po wyposażeniu go w odpowiedni przekaźnik siły, do oceny techniki pedałowania w treningu kolarskim,
do testowania wydolności anaerobowej, w rehabilitacji narządu ruchu, a także do treningu aerobowego w rehabilitacji kardiologicznej.
   Nastepnie, Prof. Victor Corrol - emerytowany wykładowca z Manitoba, Winnipeg, Kanada mówił na temat "The effects of exercie intervention on symptoms and perceived stress levels of patients with Crohns disease" (Wpływ zastosowania wysiłku fizycznego na objawy i poziom odczuwalnego stresu u pacjentów z chorobą Crohna). Odcinkowe zapalenie wszystkich warstw układu żołądkowo-jelitowego, nazywane chorobą Leśniowskiego-Crohna, ma nie wyjaśnioną do końca etiologię. Jedną z teorii usiłujących wytłumaczyć powstanie choroby jest teoria immunologiczna. Wysiłek fizyczny, który działa modulująco na układ immunologiczny może mieć znaczenie w przebiegu tej choroby.
   Ostatni wykładowca w tej sesji - Dr Giuseppe Parise z Sekcji Medycznej Włoskiej Federacji Piłki Nożnej, w swoim wykładzie na temat "Free radicals production and antioxidant activity in marathon runners" (Generacja wolnych rodników i aktywność antyoksydacyjna u maratończyków) mówił o stresie oksydacyjnym wywołanym wysiłkiem fizycznym, o zwiększonej produkcji wolnych rodników i aktywności antyoksydacyjnej u maratończyków. Wolne rodniki mogą uczestniczyć w patogenezie wielu procesów chorobowych, stąd też zwiększone zainteresowanie zarówno produkcją tych związków, jak i obroną przed ich szkodliwym działaniem.

   Po ożywionej dyskusji i wymianie poglądów przez naszą czołówkę naukową nastąpiła krótka przerwa. Po jej zakończeniu nasi goście udali się na zasłużoną wycieczkę po Sądecczyźnie, a my przystąpiliśmy do następnej sesji naukowej.

   Podczas II sesji wykłady mieli nasi krajowi eksperci. Prof. Krystyna Nazar z Instytutu-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w wykładzie pod tytułem "Fizjologiczne efekty treningu wytrzymałościowego" przedstawiła zasadnicze zmiany adaptacyjne pojawiające się w organizmie człowieka pod wpływem treningu.

   Po tym wykładzie przedstawicielka firmy Berlin-Chemie, diamentowego sponsora Sympozjum, miała 10-minutową prelekcję. W swoim wystąpieniu Dr A. Bania zaprezentowała nowy na polskim rynku preparat z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci żelu pod nazwą handlową Fastum.

   Następnie Prof. Artur Dziak z Kliniki Ortopedycznej Akademii Medycznej w Warszawie w niezwykle interesującym, przeprowadzonym z dużym poczuciem humoru, wykładzie na temat "Zespoły bólowe dolnego odcinka kręgosłupa" mówił o etiologii, patofizjologii, trudnościach diagnostycznych i leczeniu niezmiernie często występujących w naszym społeczeństwie dolegliwości bólowych odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa. Właściwe postępowanie diagnostyczne oraz profilaktyka stanowią klucz do sukcesu w postępowaniu w zespołach bólowych tego odcinka narządu ruchu.

   Ponownie jako przerywnik w wykładach miała miejsce prezentacja kolejnego preparatu z grupy NLPZ. Przedstawicielka reprezentujący firmę Rhone-Poulenc Rorer przypomniała najnowsze i aktualne doniesienia kliniczne na temat ketoprofenu znanego pod nazwą Profenid.

   Zagadnieniom diagnostyki był poświęcony ostatni w tej sesji wykład pt. "Diagnostyka ultrasonograficzna narządu ruchu" wygłoszony przez Dr Małgorzatę Serafin-Król z Kliniki Ortopedycznej Akademii Medycznej w Warszawie, autorkę niezmiernie interesującej książki pod tym samym tytułem. W wykładzie przedstawione zostały możliwości diagnostyczne i ograniczenia nieinwazyjnej metody badania, jaką jest ultrasonografia. Popularyzacja tych badań związana jest z lawinowo narastającymi uszkodzeniami tkanek miękkich narządu ruchu, a tym samym z zapotrzebowaniem na bezpieczne, powtarzalne i rzetelne badania diagnostyczne monitorujące proces leczenia.

   Na zakończenie sesji przedpołudniowych firma farmaceutyczna Pfizer zaprezentowała niezwykle ekspresyjny film wideo pt. Moc przenikania do źródła bólu - Feldene żel.

   Po południu w pierwszej kolejności odbyła się zorganizowana i prowadzona przez Dr Wojciecha Gawrońskiego sesja naukowo-szkoleniowa na temat "Leki sportowej apteki". Nasz gość z Grodna - dr A. Szpakow przedstawił kryteria zdrowia psychicznego u studentów sportowców. Z kolei, ku pokrzepieniu serc, Dr A. Wisterowicz omówił przypadek osobliwego pacjenta: 75-letniego supermaratończyka, który wcale nie ma zamiaru zrezygnować z biegania, o czym nas przekonał własną wypowiedzią. Na zakończenie Dr med. Jerzy Gala z Nowego Sącza, "guru" jeśli chodzi o leczenie preparatami z miodu, zaprezentował nam w bardzo humanistycznym wykładzie "Rolę apiterapii w prewencji zdrowia psychofizycznego". Gość nasz, z powodu ograniczeń czasowych, nie zdołał w pełni przedstawić możliwości praktycznych apiterapii w prewencji i leczeniu chorób oraz we wspomaganiu sportowców, a dyskusja nad tym problemem obliguje nas do jego uzupełnienia na łamach naszego pisma.

   Następnie równolegle odbyły się dwie sesje tematyczne: fizjologiczno-internistyczna oraz traumatologiczno-ortopedyczna, w których zaprezentowano cały szereg doniesień ustnych. I dopiero teraz rozpoczęły się emocje dla uczestników, mianowicie każde wystąpienie było oceniane przez Komitet Naukowy celem wybrania najlepszych doniesień.

   Wieczorem emocje nieco opadły. Uczestnicy bawili się świetnie na bankiecie niespodziance, ufundowanym w całości przez firmę Berlin-Chemie. Jednak w trakcie przeprowadzanych konkursów emocje doszły ponownie do zenitu, ponieważ, jak wieść niesie, niektórych lekarzy, w ramach niespodzianki, zaproszono na wyjazd do Paryża.



--------------------------------------------------------------------------------
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2012, 20:41:11 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Marzec 24, 2012, 20:36:13 »

Następnego dnia obrad (piątek, 20 marca) sesję III rozpoczął Prof. Wojciech Cichy z Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Poznaniu, wykładem na temat "Rola witamin antyoksydacyjnych w zapobieganiu powysiłkowego stresu oksydacyjnego". Zagadnienia stresu oksydacyjnego i związane z nim procesy wolnorodnikowe oraz sposoby zapobiegania negatywnym zmianom w organizmie należą do bardzo aktualnych tematów. Świadczą o tym także liczne prace prezentowane podczas Sympozjum, a poświęcone temu problemowi.
     Bezpośrednio po tym wykładzie odbyła się prelekcja firmy Whitehall na temat preparatu witaminowego Centrum z zestawem przeciwutleniaczy.
W kolejnym wykładzie na temat Adaptacja do niskiej temperatury otoczenia Prof. Hanna Kaciuba-Uściłko z Instytutu-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie przedstawiła problemy związane z reakcjami występującymi w organizmie człowieka pod wpływem niskich temperatur. Autorka przypomniała zagadnienia termogenezy, stadia rozwoju hipotermii, a następnie omówiła różne formy adaptacji człowieka do zimna. Szczególne miejsce poświęciła wysiłkowi w niskiej temperaturze otoczenia oraz pracy pod wodą.
    Następny wykład tej sesji dotyczył zagadnień zaburzeń cieplnych rozwijających się podczas wysiłku, szczególnie jeśli ma on miejsce w otoczeniu o podwyższonej temperaturze. Wykład na temat "Profilaktyka zaburzeń cieplnych u sportowców"został przedstawiony przez Dr Zbigniewa Szygułę z Zakładu Medycyny Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, który w sposób nie budzący wątpliwości wykazał jak ważne jest systematyczne nawadnianie w trakcie wysiłku (nie tylko fizycznego).
    Sesję IV rozpoczął Dr Jerzy Żołądź z Instytutu Fizjologii Człowieka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wykładem pt. "Możliwości wysiłkowe mięśni szkieletowych człowieka a zjawisko zmęczenia". Autor omówił współczesny stan wiedzy na temat czynników determinujących moc maksymalną mięśni szkieletowych człowieka.
W wykładzie uwzględnił charakterystykę zabezpieczenia energetycznego mięśni oraz czynniki związane z ich zmęczeniem, a także charakterystykę morfologiczną mięśni oraz jej znaczenie w generowaniu mocy. Autor zaprezentował rów nież wyniki badań energetyki mięśni i procesów zmęczenia za pomocą jądrowego rezonansu magnetycznego.
    Następne wykłady w tej sesji dotyczyły zagadnień urazowo-ortopedycznych. "Najczęstsze przyczyny zespołu bolesnego barku" omówił prof. Artur Dziak. Zwrócił On uwagę słuchaczy na złożoność schorzenia nazywanego zespołem bolesnego barku i trudności napotykane podczas diagnostyki i leczenia tego zespołu chorobowego. Bardzo często, jak się okazuje, lekarz leczy nie wiadomo co, bez postawienia dogłębnej i rzetelnej diagnozy.

   Natomiast o tym, czym leczyć powiedział przedstawiciel firmy Pharm Supply. W krótkich słowach zreferował skuteczność preparatu Hyalgan, który ma odtwarzać funkcję i środowisko połączeń stawowych.

   Bezcenną pomocą w postępowaniu diagnostycznym może służyć nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne. O możliwościach diagnostycznych wynikających z zastosowania ultrasonografii do badania barku w ostatnim wykładzie sesji plenarnych - zatytułowanym "Możliwości diagnostyki ultrasonograficznej w zespole bolesnego barku" - mówiła dr Małgorzata Serafin-Król.

   Należy nadmienić, że w przerwach między sesjami zainteresowaniem uczestników Sympozjum cieszyły się stoiska wystawców oraz przygotowane w formie plakatów doniesienia naukowe. Odnotowania wymaga fakt, że oprócz wartości naukowej niektóre plakaty były niezmiernie interesujące róanież pod względem graficznym. Ponadto miała miejsce także wystawa ekslibrisu lekarskiego Dr Zbigniewa Kmiecia z Wydziału Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

   Po południu po raz drugi uczestnicy spotkali się na sesjach tematycznych: fizjologiczno-internistycznej oraz traumatologiczno-ortopedycznej. Ponownie zaprezentowano wiele doniesień ustnych. Oprócz tych dwóch sesji, tego samego dnia miała także miejsce anglojęzyczna sesja na temat "Current Topics in Sports Medicine" - part I, w czasie której autorzy polscy i zagraniczni zaprezentowali doniesienia naukowe w języku angielskim. Kończąc omawianie strony naukowej należy przypomnieć, że druga część tej sesji odbyła się w sobotę (21 marca) i miała charakter panelowej dyskusji. Do sesji tej, prowadzonej przez Prof. Corrola oraz Dr Żołądzia, zostali zaproszeni Profesorowie A. Hackney, D. Hamar, dr G. Parise. Prof. Hackney mówił na temat aktualnego stanu badań nad reakcjami hormonalnymi w wysiłku fizycznym. Prof. Hamar przedstawił zastosowanie cykloergometru do badania siły i mocy mięsni. Dr Parise mówił o generowaniu wolnych rodników i o ich znaczeniu w indukowanych wysiłkiem procesach patologicznych w tkance mięśniowej, natomiast Dr Żołądź o spadku sprawności mechanicznej mięśni i wynikach badań wolnej fazy kinetyki konsumpcji tlenu podczas wysiłku fizycznego.

Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Marzec 24, 2012, 20:39:04 »

Komitet Naukowy Sympozjum przyznał, co wcale nie było łatwe ze względu na dużą liczbę niezmiernie wartościowych i interesujących doniesień, nagrody w następujących kategoriach:
  

Za doniesienie ustne w sesji fizjologiczno-internistycznej nagrodę otrzymała praca zespołowa: J. Karolkiewicz, Ł. Szczęśniak, T. Rychlewska, A. Nowak, F. Banaszak - Wpływ maksymalnego wysiłku na poziom zredukowanego glutationu (GSH) w krwinkach czerwonych i dialdehydu malonowego (MDA) w osoczu krwi u wysoko wytrenowanych zawodników ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 36, 027p).
W sesji traumatologiczno-ortopedycznej nagrodę otrzymał Jan Kośmider za cykl referatów na temat anatomii, biomechaniki barku, artroskopii stawu ramiennego i badania klinicznego bolesnego barku ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 38-40, 32p-35p).
Za najlepszą prezentację w formie plakatu nagrodę otrzymał zespół: Z. Obmiński, R. Stupnicki, K. Lerczak, J. Starczewska-Czapowska, M. Olszewska-Lelonkiewicz - Zmiany w stężeniach kortyzolu i testosteronu w surowicy pary zawodników tańca na lodzie, wywołane treningiem, wysiłkiem laboratoryjnym lub zawodami ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 51, 058p).
Wyróżniono także:
Pracę autorów: A.T. Klimek i A. Klimek - Fizjologiczne reakcje organizmu kobiet na różne formy wysiłku marszowego. Propozycja nowego testu określającego wydolność tlenową ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 37, 029p).
Pracę autorów: A. Dentkowski, B.H. Opaszowski, D. Błachnio - Wpływ suplementacji kreatyniny na powtarzane wysiłki fizyczne w zależności od czasu trwania wysiłku i przerwy wypoczynkowej ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 30, 015p).
Pracę przedstawioną przez zespół: T. Kostka, A. Rahmani, J.-R. Lacour i M. Bonnefoy - Quadriceps muscle fatigability in men and women aged 65 years ("Medicina Sportiva" 1998, 2 (1), s. 88, 020a).
   Zanim doszło do oficjalnego ogłoszenia wyników, uczestnicy mogli czas oczekiwania umilić sobie kuluarowymi dyskusjami, dzięki którym możliwe było nie tylko nieformalne wyjaśnienie dręczących nas problemów naukowych, ale także przypomnienie wcześniejszych spotkań oraz zawarcie nowych znajomości i zacieśnienie przyjaźni.
   Piątkowy wieczór spędziliśmy przy ognisku. Pomimo niskiej temperatury otoczenia nikomu chyba nie było zbyt zimno - rozgrzewały nas bowiem nie tylko ognisko, ale także miła atmosfera oraz góralskie przyśpiewki kapeli ludowej. W czasie tego spotkania pasowano ciupagą na górali zaproszonych gości i wykładowców oraz członków Komitetu Naukowego. Każdy otrzymał pamiątkowy góralski kapelusz. Obecnością na ognisku zaszczycił nas Jego Magnificencja Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Prof. Janusz Zdebski, który też przez Jacha - spiritus movens wieczoru - został pasowany na górala. Później był kulig z pochodniami dookoła Krynicy oraz tańce do białego rana w kawiarni hotelowej.    
   Zabawy te nie osłabiły jednak zawodników, którzy następnego poranka dzielnie stanęli na starcie slalomu narciarskiego zorganizowanego przy pomocy kolegów z Grupy Krynickiej GOPR-u i równie dzielnie walczyli o palmę pierwszeństwa.
Trasę slalomu giganta wytyczono w końcowym najtrudniejszym odcinku stoku powyżej dolnej stacji kolejki gondolowej. Ku zaskoczeniu wszystkich aura zimowa dopisała jak na zamówienie. W klasyfikacji generalnej slalom wygrali wśród pań Dr Katarzyna Żukowska-Kowalska oraz wśród panów Dr Andrzej Klimek z krakowskiego AWF-u.
  Ci, którym w trakcie przygotowań do Sympozjum zawieruszyły się gdzieś narty, mogli przyłączyć się do wycieczki na Jaworzynę. Na szczyt chętnych wywiozła Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A.

   Na zakończenie, po wspomnianej powyżej dyskusji panelowej, wszyscy uczestnicy spotkali się w kawiarni DW "Pegaz" gdzie odbyło się rozdanie nagród przyznanych za doniesienia naukowe i zdobytych w zawodach narciarskich. Nagrody w postaci tygodniowych pobytów w domach wczasowych "Pegaz" i "Eris" odebrali główni autorzy najlepszych prac naukowych, natomiast tygodniowe karnety na kolej gondolową otrzymali najlepsi narciarze w klasyfikacji kobiet i mężczyzn. Pozostałym zawodnikom przypadły nagrody rzeczowe oraz dyplomy za uczestnictwo w zawodach i w Sympozjum.

   Symbolicznym toastem wzniesionym przez Prezesa PTMS oraz organizatorów zakończyło się II Międzynarodowe Sympozjum "Medicina Sportiva 98". Wszyscy zainteresowani zostali zaproszeni na następne spotkanie "Medicina Sportiva 2000", które odbędzie się w Krakowie jesienią 2000 roku.
  

« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2012, 20:47:46 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Maj 02, 2012, 23:37:38 »

IV Międzynarodowe Sympozjum “Medicina Sportiva”
Avanced Workshop for Young Physiologists
IV Krajowa Konferencja “Medicina Sportiva Practica”
“ABC Medycyny Sportowej”

“Medycyna sportowa - od teorii do praktyki” to motto przewodnie “Dni Medycyny Sportowej”, które zorganizowano w Zakopanem od 14 do 19 kwietnia 2002 roku. Złożył się na nie cykl czterech konferencji. IV Międzynarodowe Sympozjum “Medicina Sportiva” oraz IV Krajowa Konferencja “Medicina Sportiva Practica” wyjątkowo odbyły się razem w tym samym czasie. W ramach Sympozjum miały miejsce warsztaty dla młodych fizjologów z krajów byłej demokracji ludowej, których organizację powierzyło "Medicinie Sportivie" The Physiological Society z Wielkiej Brytanii. Na zakończenie krajowej konferencji odbyło się pierwsze szkolenie ogólnopolskie z cyklu “ABC medycyny sportowej” zorganizowane na życzenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

IV Międzynarodowe Sympozjum “Medicina Sportiva” zaszczyciło swoją obecnością jak zawsze wielu sławnych w świecie naukowców zajmujących się medycyną sportową oraz naukami ją wspierającymi. Równolegle z Sympozjum odbywały się warsztaty, w których uczestniczyło 30 młodych fizjologów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Chorwacji, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. W godzinach przedpołudniowych słuchali oni wykładów w ramach Sympozjum, natomiast po południu mieli zajęcia seminaryjne w trzech grupach tematycznych: “Czynniki limitujące wydolność fizyczną człowieka”, “Wpływ czynników żywieniowych na metabolizm i wydolność fizyczną” oraz “Kompleksowa ocena wydolności fizycznej człowieka”. Pierwsze dwa tematy prowadzili naukowcy brytyjscy, zaś ostatni temat polscy: dr Andrzej Ziemba z Polskiej Akademii Nauk, dr Jerzy Wnorowski z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz mgr inż. Andrzej Dymek z firmy MES, produkującej sprzęt do diagnostyki spirometrycznej i ergospirometrycznej. Dzięki uprzejmości tej firmy, która udostępniła na potrzeby warsztatów nowoczesny sprzęt, uczestnicy mogli w sposób bezpośredni, pozwalający ocenić zmiany wskaźników oddechowych i krążeniowych podczas testów wysiłkowych (LUNGTEST-START 2000M), - zapoznać się z metodyką oznaczania maksymalnego poboru tlenu (VO2max) oraz sposobami wyznaczania progów metabolicznych i wykonać na sobie takie próby. Omówiono i praktycznie zademonstrowano również testy oznaczania maksymalnej mocy beztlenowej (MAP). W tym celu ochotnicy z poszczególnych grup wykonywali test Wingate lub Vandewalle’a. Przedstawiono także założenia teoretyczne i sposób wykonania pełnego badania spirometrycznego (LUNGTEST 1000 SB), dzięki któremu możliwe jest wykrywanie astmy indukowanej wysiłkiem fizycznym i monitorowanie przebiegu jej leczenia. Jest to zagadnienie niezmiernie ważne w czasach występowania “epidemii astmy oskrzelowej” u czołowych sportowców, zwłaszcza olimpijczyków.

Wykład inauguracyjny “Pushing the limits of sports performance” wygłosił w niedzielę 14 kwietnia prof. Per-Olof Åstrand – gość honorowy (już po raz drugi) naszego Sympozjum. Mówił w nim o sposobach i czynnikach poprawy wyników sportowych w ostatnich latach, a także o badaniach w tym zakresie. Profesor omówił pionierskie badania w zakresie fizjologii wysiłku, prowadzone przez różne zespoły badawcze, w tym również przez naukowców szwedzkich. Po tej krótkiej części “historycznej” skoncentrował się na aktualnych problemach. Stwierdził np., że w ostatnich latach niewiele zrobiono dla uzyskania instrumentów oceny stanu przetrenowania. Mimo dość obszernych informacji na temat zmian zachodzących w układzie immunologicznym pod wpływem wysiłku fizycznego, jego zdaniem, nadal pozostaje wiele problemów do wyjaśnienia. Profesor Åstrand podjął także modny temat dotyczący zastosowania osiągnięć genetyki w sporcie. Bez wątpienia manipulacje za pomocą technik genetycznych, (np. wstrzykiwanie do jąder komórek mięśniowych sztucznych genów) bądź  musiały być uznane za doping. Na razie sporządzanie mapy genów, odpowiedzialnych za wydolność fizyczną człowieka, jest odległe, a geny decydujące o wydolności pozostają w wielu zależnościach, co jeszcze bardziej oddala moment ewentualnych skutecznych manipulacji. Dla prof. Åstranda udział w Sympozjum miał szczególny, jubileuszowy, charakter. Po raz pierwszy Profesor był; bowiem w Polsce w Zakopanem podczas zawodów FIS jako lekarz kadry biegaczy narciarskich Szwecji równo 40 lat temu! Kolejny jubileusz za 2 lata. Jeżeli dopisze zdrowie, po raz trzeci usłyszymy Profesora w Krakowie. Jak zapowiedział, wykład będzie miał charakter historyczny.


Następnie samego wieczoru znany fizjolog z Uniwersytetu w Aberden – prof. Ron Maughan – w wykładzie “Muscle strength: limitations and adaptations (“Siła mięśniowa – czynniki ograniczające i ułatwiające jej generowanie”) podkreślił, że odpowiednia siła mięśni, stanowiąca decydujący czynnik w różnych formach aktywności ruchowej – zarówno rekreacyjnej, jak i sportowej, - jest niezmiernie ważna także w podeszłym wieku, gdyż umożliwia samoobsługę i niezależność życiową. Zwrócił uwagę, że do czynników decydujących o sile mięśnia należą między innymi: jego wielkość, sprawna kontrola nerwowa, czynniki biomechaniczne, stan wytrenowania, a przede wszystkim struktura włókien. Tę ostatnią przez całe lata można było badać po wykonaniu bolesnych punkcji mięśniowych lub pośmiertnie. W chwili obecnej, dzięki tomografii komputerowej (CT) oraz rezonansowi magnetycznemu (MRI), można nie tylko poznać dokładną strukturę mięśnia, ale także wniknąć w procesy biochemiczne, jakie w nim zachodzą, np. pod wpływem treningu. Jest to również możliwe dzięki biopsji cienkoigłowej.

« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2012, 23:50:18 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Maj 02, 2012, 23:41:02 »

W następnym dniu obrad rozwojem mięśni u kulturystów zajął się prof. Tom Fahey (USA) w wykładzie “Ergogenics aids and bodybuilding” (“Środki wspomagające w kulturystyce”). Podkreślił on, że celem stosowania środków wspomagających jest: 1) osiągnięcie przyrostu masy mięśniowej, 2) przyspieszenie regeneracji organizmu po treningu i zapobieganie przetrenowaniu, 3) zwiększenie intensywności treningu i agresywności, 4) kontrola zawartości tłuszczu i wody w organizmie oraz apetytu.

Dla jasności należy podkreślić, że obecnie w Stanach Zjednoczonych za środki wspomagające uważa się wszystkie środki – dozwolone i niedozwolone, czyli również o charakterze dopingującym. Mówiąc o stosowaniu środków anabolicznych (steroidy anaboliczno-androgenne, hormon wzrostu, insulinopodobny czynnik wzrostu - IGF-1, ludzka gonadotropina kosmkówkowa oraz insulina), środków stymulujących (amfetamina, efedryna i kofeina), pomagających usunąć uczucie zmęczenia, środków do kontroli masy ciała (efedryna i kofeina oraz takie środki, jak orlistat czy sibutramina), Profesor szczególnie zwrócił uwagę, opierając się na licznych doniesieniach literatury, katastrofalne skutki uboczne nadużywania przez sportowców tych substancji oraz różnych leków i odżywek.

Kolejny wykładowca - prof. Walter Schmidt (Niemcy) - przedstawił wykład na temat “Influence of exercise and training as well as acute, chronic and intermittent hypoxia on blood volume and erythropoietic activity (“Wpływ wysiłku i treningu, oraz ostrego, przewlekłego i przerywanego niedotlenienia na objętość i aktywność ertropoetyczną krwi”). Zdaniem Profesora, zmiany adaptacyjne, zachodzące we krwi obwodowej pod wpływem treningu, dotyczące zarówno masy erytrocytarnej, jak i objętości osocza, prowadzące do zwiększenia objętości krwi krążącej, są największe u sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, jak biegi lekkoatletyczne i narciarskie czy kolarstwo. Obserwacje tych zmian w ciągu roku u niektórych kolarzy wskazują na możliwość stosowania zakazanych manipulacji krwią. Trening wysokogórski, na który powołują się (i który stosują) niektórzy sportowcy, powoduje zmiany nie tylko w stężeniu hemoglobiny i w poziomie hematokrytu, ale także w objętości osocza, dlatego też najbardziej przydatne jest monitorowanie wszystkich składników krwi obwodowej. Pod wpływem ostrego niedotlenienia, panującego na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., w ciągu 36 godz. następuje zmniejszenie objętości osocza rzędu 500 ml, co powoduje podwyższenie stężenia hemoglobiny o 1,5 g/dl. Na skutek przerywanego niedotlenienia (wysokość 3500 m) spadki objętości osocza rzędu 300-500 ml występują przy każdym cyklu normoksja/hipoksja. Jest to przede wszystkim wynikiem zmian w wydzielaniu sodu i wody przez wrażliwe na niedotlenienie nerki, dzięki czemu następują szybkie zmiany pojemności tlenowej krwi. U ludzi, mieszkających stałe na wysokości około 2600 m n.p.m., masa czerwonokrwinkowa jest podwyższona o ok. 10-20%, a u mieszkających na wysokości 4500 m, nawet o 80%. Do podobnych zmian adaptacyjne może prowadzić stosowanie przerywanej hipoksji przez 6 miesięcy. Podczas typowego treningu wysokogórskiego na wysokości 2000–2900 m, trwającego 3-4 tygodnie, masa erytrocytarna może wzrosnąć aż o 13% i nie ma żadnych różnic w aktywności erytropoetycznej pomiędzy takim treningiem a metodą “śpij wysoko - trenuj nisko” (“sleep high – train low”). U sportowców, urodzonych i mieszkających na wyższych wysokościach, obserwuje się oba efekty – treningu i niedotlenienia. Dlatego też u sportowców, pochodzących z terenów położonych na wysokości 2600 m, masa erytrocytarna i objętość krwi są o 10% wyższe niż u sportowców, mieszkających na poziomie morza, co może tłumaczyć ich znakomitą wydolność.

W ramach Advanced Workshop for Young Physiologists prof. Paul Greenhaff z Anglii w wykładzie “Responses and adaptations to high intensity exercise” (“Adaptacja do bardzo intensywnych wysiłków fizycznych”) podkreślał, że ponieważ zapotrzebowanie na energię podczas wysiłków fizycznych może gwałtownie rosnąć, energia zmagazynowana w postaci ATP musi być podczas skurczów mięśniowych uwalniana w odpowiednio szybkim tempie. Niestety, mięśniowe zapasy ATP są relatywnie małe (24 mmol/kg suchej tkanki) i podczas pracy, trwającej dłużej niż kilka sekund, ATP musi być resyntetyzowane z energii uwalnianej z fosfokreatyny, węglowodanów i degradacji tłuszczów. Integracja tych procesów, choć niezmiernie ważna, jest niestety słabo poznana. Podczas wykładu omówiono ponadto: udział tlenowych źródeł energii w wysiłkach o maksymalnej intensywności, różnice w metabolizmie w poszczególnych typach włókien mięśniowych w czasie maksymalnych wysiłków, zależność pomiędzy zmęczeniem a energetyką mięśnia, integrację tlenowych i beztlenowych procesów metabolicznych podczas bardzo intensywnych wysiłków fizycznych oraz zmiany adaptacyjne, zachodzące w mięśniach pod wpływem powtarzanych intensywnych wysiłków fizycznych.

W tym samym dniu jeszcze dr Susan Shirreffs w wykładzie “Regulation of fluid balance and water turnover” (“Regulacja płynów w organizmie i wymiana wody”) omówiła zasady regulacji równowagi wodnej w organizmie.

W kolejnym dniu obrad Prof. Jan Górski z Akademii Medycznej w Białymstoku w wykładzie “Sphingomyelin-signaling pathway in skeletal muscles” (“Sfingomielinowy szlak transmisji sygnałów w mięśniach szkieletowych”) przybliżył nam nieznane szerzej zagadnienie udziału ceramidu (produktu hydrolizy sfingomieliny obecnej w zewnętrznej warstwie błony komórkowej) w przezbłonowej transmisji sygnałów. Ceramid, działając jako tzw. drugi przekaźnik w sfingomielinowym szlaku transmisji sygnałów, stymuluje różnicowanie komórek, hamowanie ich proliferacji, stymuluje apoptozę oraz bierze udział w procesach zapalnych. Przypuszcza się, że może hamować insulinozależny transport glukozy do komórek. Sfingomielinowy szlak przezbłonowej transmisji sygnałów występuje także w mięśniach szkieletowych, a jego aktywność jest modyfikowana przez wysiłek fizyczny.

Natomiast następny wykładowca, prof. Mike Kalinski (USA) w wykładzie “The mechanisms of central nervous fatigue during exercise” (“Mechanizmy zmęczenia centralnego podczas wysiłku fizycznego”) omówił aktualne poglądy na temat tego frapującego i nie do końca poznanego zagadnienia. Podkreślając, że do tej pory największy wysiłek badawczy skupiony był na poznanie mechanizmów zmęczenia obwodowego, wskazał, że dotychczasowe badania, dotyczące zmęczenia centralnego, potwierdzają kluczową rolę serotoniny w rozwoju stanu zmęczenia. Jednakże na podstawie ostatnich badań można przypuszczać, że zwiększenie biosyntezy serotoniny w mózgu samo przez się nie powoduje zmęczenia centralnego, ale jest raczej wynikiem zaburzenia neuromodulacji i interakcji pomiędzy poszczególnymi neuroprzekaźnikami w mózgu. Obecnie coraz większą uwagę poświęca się takim neurotransmiterom i neuromodulatorom, jak dopamina, acetylocholina, cytokiny czy amoniak, jako możliwym czynnikom rozwoju zmęczenia centralnego. Szczególnie dokładnie badana jest rola dopaminy – głównego neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za kontrolę lokomocji. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazują, że intensywne wysiłki fizyczne znacząco wpływają na uwalnianie, syntezę i metabolizm dopaminy w mózgu. Niski stosunek serotoniny do dopaminy wydaje się wpływać korzystnie na możliwości wysiłkowe, natomiast wysoki może być odpowiedzialny za spadek wydolności.

Ponownie w ramach Advanced Workshop for Young Physiologists prof. Ian Macdonald z Anglii zaprezentował wykład “The cardiovascular system in health and disease” (“System sercowo-naczyniowy w stanach zdrowia i choroby”), w którym przedstawił wpływ czynników metabolicznych i termicznych na funkcjonowanie układu krążenia i opisał techniki stosowane obecnie do badania odpowiedzi układu krążenia na te czynniki. Natomiast Prof. Mike Rennie (Anglia) miał wykład na temat “The effect of nutrition and exercise on protein turnover in humans” (“Wpływ żywienia i wysiłku na metabolizm białek”).

W godzinach popołudniowych równolegle ze wspomnianymi warsztatami odbywały się polskojęzyczne sesje w trakcie których zaprezentowano ciekawe i aktualne zagadnienia. Szczególne zainteresowanie wzbudziły monotematyczne sesje: “Procesy wolnorodnikowe podczas wysiłków fizycznych” (moderatorzy – prof. K. Szyszka i prof. J. Faff) i “Trening zdrowotny” (dr H. Kuński).

Interesującą i wzbudzającą ożywioną dyskusję była także sesja fizjologiczno-internistyczna, prowadzona przez profesorów J. Górskiego i Wł. Rokickiego oraz ortopedyczno-traumatologiczno-rehabilitacyjna pod przewodnictwem profesorów A. Dziaka, T. Trzaski oraz prof. Z. Wrzosek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wieczorne sesje plakatowe, jak zwykle połączone z konkursem. W ostatnim dniu Sympozjum, tj. w środę zaprezentowano ustnie wybrane, najlepsze prace. W tym roku zwycięzcami zostali: I miejsce - A. Jakubec i wsp. z Czech (uczestnicy warsztatów fizjologicznych) za pracę zatytułowaną “Spectral analysis of heart rate variability during long term recovery after dynamic exercise”, II miejsce – E. Ziemman i wsp. z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku za pracę pod tytułem “Does the long standing training change resting energy expenditure?”, III miejsce – A. Własow i P. Kwaszuk z Rosji (także uczestnicy warsztatów) za pracę “The influence of central nervous system’s functional activity on physical work capacity of top athletes (hockey example)”. Nagrody w postaci tygodniowego, a także weekendowego pobytu w Zakopanem ufundowała redakcja “Medicina Sportiva”. Poza tym wyróżnienia uzyskali: A. Klimek i wsp., I. Pokora i wsp. oraz R. Baceviciene i A. Kajeniene z Litwy.

W tym dniu miała miejsce sesja “Leki sportowej apteki”, która jakby łączyła kończące się Sympozjum Międzynarodowe z rozpoczynającą się krajową Konferencją. Wysłuchano 3 wykładów na tematy ściśle łączące się z praktyką sportowo-lekarską. Jeden z nich wygłosił prof. Wolf Kafka z Niemiec na temat “Electromagnetic (BEMER 3000) field treatment in sports medicine” (“Zastosowania pola elektromagnetycznego w medycynie sportowej”). Również podczas tej sesji dr Witold Furgał mówił o zastosowaniu leków homeopatycznych w medycynie sportowej, a dr Krzysztof Zimmer z AM we Wrocławiu wygłosił wykład na temat: “Terapia falami uderzeniowymi – nowa metoda w leczeniu entezopatii”. Ta niezmiernie obiecująca metoda może okazać się szczególnie przydatna w leczeniu takich entezopatii u sportowców, jak np. “łokieć tenisisty”.

Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Maj 02, 2012, 23:43:54 »

IV Krajowa Konferencję “Medicina Sportiva Practica” poświęcono bardzo praktycznym zagadnieniom – najczęściej spotykanym przez lekarza i fizjoterapeutę/trenera odnowy biologicznej podczas pracy ze sportowcami. Omówiono podczas niej m.in. takie tematy, jak: znaczenie badań spirometrycznych w medycynie sportowej, krioterapia w leczeniu i rehabilitacji, modele fizjoterapii po urazach stawu kolanowego, stany przeciążeniowe narządu ruchu. Niezmiernie burzliwą dyskusję wywołały dwa wykłady pod tytułem: “Co to jest odnowa biologiczna? Fakty!” oraz “Czy to jeszcze odnowa biologiczna? Mity!” prowadzone przez autorów niniejszego sprawozdania. Wykładowcy chcieli wyjaśnić panujące w tym zakresie nieporozumienia i oddzielić fakty od mitów – czy to się udało? Jeśli nawet nie wszyscy słuchacze zostali przekonani o słuszności przedstawionych poglądów, to przynajmniej powinni teraz bardziej krytycznie spojrzeć na to, co dziś nazywane jest odnową biologiczną w sporcie.

Jak zwykle, oprócz wykładów, znaczącą część czasu poświęcono na praktykę, czyli warsztaty. Obejmowały one trzy grupy tematyczne i były prowadzone wymiennie w małych, kilkunastoosobowych grupach przez wybitnych fachowców, którzy na co dzień są praktycznie zaangażowani w pracę ze sportowcami. Warsztaty cieszyły się więc bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestników.
Tematem warsztatów fizjologicznych była “Kompleksowa diagnostyka wydolności fizycznej sportowców”. Prowadzili je, podobnie jak dla młodych fizjologów, dr Andrzej Ziemba oraz dr Jerzy Wnorowski.

Warsztaty urazowo-ortopedyczne prowadził dr S. Bartłomiej Kita – wieloletni pracownik Zakładu Medycyny Wychowania Fizycznego i Sportu w Krakowie, były lekarz zespołów piłkarskich “Wisły” i “Cracovii”. Przedstawił on uczestnikom, dzięki wsparciu firmy “Medicast” oraz 3m., nowoczesne sposoby unieruchomień w przypadku uszkodzeń narządu ruchu.

Warsztaty rehabilitacyjne pod tytułem “Postępowanie w uszkodzeniach aparatu więzadłowego kolana” prowadzone były przez mgr Andrzeja Czamarę oraz dr Andrzeja Bugajskiego z Wyższej Szkoły Fizjoterapii z Wrocławia. Dzięki najnowocześniejszego sprzętu do rehabilitacji, który przywieźli ze sobą, zainteresowani mogli zapoznać się z optymalnymi metodami postępowania fizjoterapeutycznego w uszkodzeniach więzadeł kolana.



Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Maj 02, 2012, 23:46:04 »

W ostatnim dniu Konferencji dla lekarzy zainteresowanych orzecznictwem sportowo-lekarskim odbyło się ogólnopolskie szkolenie z cyklu “ABC Medycyny Sportowej” nt. "Ortopedia i traumatologia w praktyce sportowo-lekarskiej; zrozumienie medycznych aspektów postępowania: profilaktyka, leczenie i rehabilitacja w obrażeniach sportowych narządu ruchu”, któremu przewodniczył Prof. dr hab. med. A. Dziak.

Dzięki przyjętemu układowi konferencji możliwe było rzeczywiste zrealizowanie hasła Dni Medycyny Sportowej – “Od teorii do praktyki”, co mogą poświadczyć Ci z uczestników, którzy zdecydowali się na pozostanie w Zakopanem do piątkowego popołudnia. Zaczęli w niedzielę od wysłuchania wykładów światowej sławy naukowców, a zakończyli praktycznymi wytycznymi jakie należy zastosować w swoim gabinecie lekarskim w czasie badania, czy na boisku sportowym w przypadku udzielania pierwszej pomocy.

Zgodnie z tradycją, aby pozostać w zgodzie z głoszonymi teoriami, zorganizowano w środę dwie imprezy rekreacyjne – zawody narciarskie o Puchar “Medicina Sportiva” na Kasprowym Wierchu oraz spacer “Ku zdrowiu”. Obie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy zawodów nagrodzeni zostali dyplomami oraz uczestniczyli w losowaniu nagród w postaci nart, ufundowanych przez firmę Bachleda Sport. Ponadto każdy z uczestników mógł bezpłatnie korzystać z obiektów sportowych COS-u i indywidualnie podejmować aktywność fizyczną.

Uzupełnieniem bogatego programu naukowego i sportowego było także zorganizowanie dla wszystkich uczestników, poza wspomnianym Welcome Party, wspaniałego bankietu w karczmie “Zohylina Niżno”. Główny sponsor tej imprezy regionalnej, firma Berlin Chemie Menarini Group, zaskoczył wszystkich gościnnością, obfitością jadła, napitku oraz obecnością aż dwóch kapel góralskich. Ukoronowaniem był wieczór koleżeński przy ognisku, na którym zapoznaliśmy się z niezliczona ilością kawałów o góralach opowiadanych gwarą.

Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Wrzesień 21, 2012, 21:57:33 »

W dniach 5-8 września 2004 odbyło się w Krakowie 5 Międzynarodowe Sympozjum "Medicina Sportiva 04". Jak zaznaczył podczas otwarcia Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Sportowej, Senator II RP Prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński, "IV Sympozjum, to już tradycja spotkań pasjonatów medycyny sportowej pomiędzy krajowymi Zjazdami Towarzystwa".
Więcej wspomnień w Medicina Sportiva Practica, Tom 5, Nr 4: 125-130, 2004. "SPRAWOZDANIE Z V MIĘDZYNARODOWEGO SYMPOZJUM
MEDICINA SPORTIVA 2004" http://www.medicinasportiva.pl/new/pliki/4_2004_04.pdf
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 22:05:21 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
root
Administrator
Nowy użytkownik
*****
Wiadomości: 18


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Październik 04, 2012, 13:47:07 »

W dniach 5-8 września 2004 odbyło się w Krakowie 5 Międzynarodowe Sympozjum "Medicina Sportiva 04".
Więcej:
http://forum.medicinasportiva.pl/index.php/topic,304.0.html
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2012, 13:56:59 wysłane przez Forum Administrator » Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 26, 2012, 12:01:35 »

        Dokładnie DZIŚ mija 6 lat lat od tego czasu jak w dniach 23–26 listopada 2006 roku odbył się w Krakowie Międzynarodowy Kongres “Medicina Sportiva - Kraków  2006”, który był kontynuacja dotychczas pięciokrotnie organizowanych sympozjów pod tą samą nazwą. Kongres ten, uświetnił przyjazd w pełnym składzie  Zarządu FIMS (Międzynarodowa Federacja Medycyny Sportowej).
A jak to wtedy podsumowano...  "Międzynarodowy Kongres „Medicina Sportiva” 2006 przekroczył wszelkie oczekiwania. Jak powiedział były Prezes PTMS, Profesor Krzysztof Klukowski „poziom organizacyjny oraz naukowy Kongresu to mistrzostwo świata”.
Tak więc, pozostaje teraz jedynie powoli przygotowywać się mentalnie do „mistrzostw olimpijskich”, czyli organizacji Światowego Kongresu FIMS, czego życzę Polskiemu Towarzystwu Medycyny Sportowej, a co być może ma szansę realizacji w 2012 roku, w 75 rocznicę utworzenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej."
Jak wiemy, dzięki "mafii włoskiej" nie udało sie tego zrealizować...
http://www.medicinasportiva.pl/new/pliki/msp_2008_04_07_Gawronski.pdf,
W przyszłym roku skończy się wreszcie okres siedmiu "chudych" lat w organizacji spotkań na wysokim międzynarodowym poziomie, więc może "coś" spektakularnego się w przyszłości wydarzy?

A  jak było w tłustych latach...
http://www.medicinasportiva.pl/new/pliki/0604_09_Gawronski.pdf

Zapisane
Forum Administrator
Administrator
Użytkownik
*****
Wiadomości: 57


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : Listopad 28, 2012, 01:41:45 »

Było to spotkanie przed 5 laty pod hasłem Medice cura te ipsum. Sympozjum to było kontynuacją 5-ciu kolejnych spotkań "Medicina Sportiva Practica" zapoczątkowanych w 1999 roku. Pierwsze 3 miały miejsce w Rytrze, następnie czwarte z kolei odbyło sie w Zakopanem, równolegle z Międzynarodowym Sympozjum. Piąte ostatnie z tej serii spotkanie miało miejsce w 2003 roku i odbyło sie w Szczawnicy w 2003 roku.
Po 5 latach przerwy sympozjum w 2008 roku odbyło sie ponownie w Rytrze i miało praktycznie wymiar międzynarodowy. Gościem był ówczesny sekretarz generalny FIMS Prof. Fabio Pigozzi, obecny Prezes FIMS, ten który "przechwycił" do Rzymu organizacje planowanego w Polsce na rok bieżący Kongresu FIMS dla uświetnienia  75-lecia powstania PTMS.
Wykład Pana Profesora poruszył problemy w dalszym ciągu aktualne. Dlatego proponuję zainteresowanym zapoznanie się z prezentacją tego wykładu.

Prezentacja do pobrania
  
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2012, 02:45:14 wysłane przez root » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!