Forum Medicina Sportiva
Kwiecień 16, 2024, 13:34:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ASTMA, astma i... po astmie  (Przeczytany 3534 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
admin
Gość
« : Marzec 21, 2011, 01:04:27 »

Z pierwszej ręki...
Według dr Joe Cummiskey, Prezesa Europejskiej Federacji Towarzystw  Medycyny Sportowej,  (w opinii przesłanej mailem-Original Message -From: Joe Cummiskey To: 'W.Gawroński' Sent: Monday, March 07, 2011 7:10 PM Subject: RE: Asthma)  oraz członka Komisji Medycznej MKOl, "stosowanie beta-2 agonistów nie daje przywilejów w zawodach sportowcom z astmą,  a jedynie  równe szanse współzawodnictwa ze zdrowymi zawodnikami. Zgodnie z obowiązującym stanowiskiem WADA i przepisami TUE  uważa, że poziom sympatykomimetyku w moczu w stężeniu poniżej 1000ng/ml nie zwiększa zdolności wysiłkowych i w ogóle  nie działa w tym zakresie. Dopiero powyżej tego poziomu daje przypuszczenie przyjmowania wysokich dawek w inhalacji lub nawet ogólnego zastosowania i daje podstawę  do dyskwalifikacji.
Dr Cummiskey  uważa, że muszą być przeprowadzone badania  na zawodnikach przyjmujących wziewnie dawki większe niż 1600 mikrogramów na dobę, ponieważ taki poziom uznaje się za niekorzystny w leczeniu astmy.. Wierzy on, że nastąpi powrót do zakazania niektórych sympatykomimetyków (na podst. obserwacji  danych z kilku lat) i zasady obowiązujące w 2011r. zostaną zmienione, ponieważ przegląd kryteriów jest obecnie w toku. Uważa tak ponieważ beta-2 agoniści, które mają efekt anaboliczny lub czasem nazywane  beta-2 agoniści z efektami z  beta-3  receptora o metabolicznym oddziaływaniu powinny być zabronione. Powinno dotyczyć to klenbuterolu and prawdopodobnie salbutamolu. Ustanowienie  stężenia salbutamolu na  poziomie 1000 ng/ml w moczu jest sposobem radzenia sobie z problemem. Nie powinno to dotyczyć terbutaliny. Pozostałe substancje z grupy beta-2 agonistów nie są jeszcze dostatecznie przebadane jeśli chodzi o ich  aktywność jako  beta-3 agonistów aby stwierdzić jak  powinny być sklasyfikowane.  
Druga kategorią powinny być substancje, które jak uważamy mogą mieć beta-2 receptory, jakkolwiek nie udowodniono, że wpływają  na zwiększenie i zdolności   wysiłkowych, ale  prawdopodobnie tak mogą działać. Dotyczy to terbutaliny, formoterolu and salmeterolu, których zastosowanie powinno wymagać TUE.  
Trzecia grupą są dozwolone leki rozszerzające oskrzela  i obecnie takimi są  anty cholinergiczne substancje jak atrovent i spiriva. Do pozostałych  dozwolonych   zaliczamy singular and xolair i substancje antyIgE. Gdzie powinniśmy umieścić wziewne steroidy, prawdopodobnie jako dozwolone, ale musza być zgłaszane podczas testów ( kontroli) wraz z innymi lekami. Natomiast gdzie zakwalifikować teofilinę stanowisko jest kontrowersyjne, ale prawdopodobnie powinna wymagać TUE."
Więcej szczegółów w czwartkowym wydaniu Medical Tribune w artykule "Wyłączenia dla celów terapeutycznych- legalizacja dopingu czy wyrównywanie szans?"
Natomiast dla chętnych rozszerzenia wiedzy polecam załączoną lekturę! ASTMY nie można złapać jak myśla niektórzy!!!


WADA_Medical_info_Asthma_V3_EN.pdf
JACI-S-08-00340.pdf
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2011, 23:09:19 wysłane przez w.gawron@ski » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!