Forum Medicina Sportiva
Marzec 29, 2024, 07:59:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 19   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ZGONY SPORTOWCÓW, WYPADKI .........  (Przeczytany 255035 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #135 : Marzec 09, 2012, 22:01:23 »

Ja mam EF-65%,to kardiolog dorosłych oceniał dziecko.
Zapisane
circus.hej
Użytkownik
**
Wiadomości: 70


Zobacz profil
« Odpowiedz #136 : Marzec 10, 2012, 12:04:40 »

PDA czy BAV to grube sprawy. Ale nieszczelności zastawek pojawiające się w następstwie intensywnych treningów w związku z naturalnym przerostem mięśnia sercowego też dają szmery. Informujesz rodziców o tych niewielkich niedomykalnościach zastawek u ich dzieci?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #137 : Marzec 10, 2012, 13:46:48 »

Jest to delikatna sprawa,zazwyczaj znam rodziców i w zalezności od przewidywalności ich reakcji
mówię o niewielkim cofaniu się krwi lub niewielkiej fali zwrotnej.
Rzadko używam słowa niedomykalność,szczególnie w przypadku mitralnej, a o płucnej i trójdzielnej wcale nie wspominam.
Zdarzyło się,że rodzice w ogóle się już nie pojawili,bo dziecku"nic nie jest"
to bardzo ciekawe zjawisko socjopatologiczne,jeżeli chodzi o nich samych to przylatują z każdym drżeniem serca.Dobieram też słowa jeżeli jest przeciek na poziomie przedsionków,i trzeba różnicować między PFO a ASD,często w tte są to czasami różnice ilościowe a postępowanie jest zupełnie odmienne,tee jest przy trudnościach decydujące,ale to inwazja.Staram się w tte uwidocznić "klapke" i wtedy PFO.
Czasami daje od razu skierowanie do szpitala i kategorycznie zabraniam wszystkich form sportu,
taki wstrząs przynosi efekty ale to wtedy gdy jestem przekonany  co do rozpoznania jak PDA,bav
ewidentny ASD(istotny hemodynamicznie).Tutaj mam w d... czy się przestraszą czy nie,dziecko jest najważniejsze
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #138 : Marzec 10, 2012, 13:48:44 »

.... i własna d....,zapomniałem dodać
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #139 : Marzec 10, 2012, 13:56:10 »

ostatnio polubiłem bilanse zdrowia u dzieci,szczególnie 10lat,pjak stwierdzam PFO
zawsze dopisuje uprawianie nurkowania i zawód pilota statków powietrznych po kontroli PFO w TTE"
radochy co nie miara,jeszcze żaden rodzic nie zrozumiał,a internet pod każdą szczechą
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #140 : Marzec 10, 2012, 14:04:20 »

swoją drogą,jestem bardzo ciekawy ile tych moich PFO okaże się za ileś lat ASD............istotnymi(do amplatza)
może będę miał możliwość weryfikacji,czas pokaże.
Zapisane
circus.hej
Użytkownik
**
Wiadomości: 70


Zobacz profil
« Odpowiedz #141 : Marzec 10, 2012, 17:32:05 »

Czy rzeczywiście masz u około 25 % badanych  przetrwały nieistotny hemodynamicznie  PFO?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #142 : Marzec 10, 2012, 20:35:53 »

Nie,nie liczyłem dokładnie, ale w przebadanej populacji(dzieci i dorośli) to poniżej 10% jest.
ale to mala próbka statystycznie,może około 500 osób?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #143 : Marzec 10, 2012, 20:49:31 »

PFO i ASDII to bardzo ciekawe tematyPFO jest na pewno niedoceniane jeżeli chodzi o udary.
na 60 tys. w polsce 10 % to PFO-tak się szacuje,6000/rok
postępowanie nie jest do końca jasne,jeżeli nie było udaru.Trwa duże badanie RESPECT,które być może wyjaśni czy l-pkrzepliwe czy amlatz.
Gdybym był 10 lat młodszy zapewne pracę doktorską mógłbym napisać PFO/ASD.
Warunki wymarzone,duża ,zróżnicowana populacja,możliwość monitorowania od początku do prawie końca,
ilość powtórzeń echo praktycznie nieograniczona.Co ciekawe PFO tez rośnie wraz z pacjentem.
Fascynujący temat.Migreny,udary,choroba dekompresyjna,śmiertelność okołooperajna i zatorowa(ZTP)
a wszystko to jedna mała dziurka.No ibardzo ciekawy objaw platypnea ortodoxia(nie jestem pewien czy poprawnie napisałem).Chodzi o tzw. omdlenie kościelne czyli posturalne przy PFO,związane prawdopodobnie z desaturacją krwi w lewym sercu na skutek odwrócenia przecieku L-R na R-L przy wyprostowanej pozycji ciała.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #144 : Marzec 10, 2012, 21:02:52 »

Najbardziej mi żal tych straconych lat bez echo,tyle badań mógłbym zrobić.Tyle ciekawych rzeczy zobaczyć.Zawsze przez tych masonów myślałem,że to jest nie do samonauczenia,w błędzie byłem,
wiedza tajemna karwaszz,to po prostu usg w ruchu z kolorami i przepływami,nie ma w tym żadnej
transcendencji imistycyzmu.Najważniejsze jest opanowanie utrzymania prawidłowych projekcji,ja nie jestem zbyt manualny,prawdopodobnie wielu z was by to poszło szybciej i lepiej,spostrzegawczość i pole widzenia(szerokość jak u kierowcy rajdowego) to dodatkowe atuty.
Wszystkich zachęcam do spróbowania,nie jest to nic trudnego.
A jak będziecie mieli trochę szczęścia to zmienicie przeznaczenie wielu bezobjawowych tzw.zdrowych pacjentów,oszukacie los.Czy to nie jest warte wysiłku?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #145 : Marzec 10, 2012, 21:13:59 »

badam all,w stanie terminalnym też, wsystkich ,którzy są w stanie dotrzeć do mnie.
To co widzę w echo u tych chorych zawsze dołuje mnie,nigdy im tego nie mówię.
Naprawdę,czasami zastanawiam się jak ten pacjent jeszcze żyje,to co się dzieje w ich sercach i osierdziu może przyprawiać o dreszcz.Takie życie.
mam to nagrane ale nigdy nikomu nie pokazuje,zdziwilibyście się,co może być w sercu człowieka.
Jest to swoisty wirtualny nagrobek.
Zapisane
circus.hej
Użytkownik
**
Wiadomości: 70


Zobacz profil
« Odpowiedz #146 : Marzec 10, 2012, 22:18:50 »

Problem o tyle ciekawy i szeroki  , bo do piątego roku życia statystycznie PFO dotyczy 50 % wszystkich dzieci , a u dorosłych statystycznie co czwarta osoba ma przetrwały otwór.No i problemy z tym związane.Gratuluję samozaparcia, zapewne będziesz świetnym kardiologiem !
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #147 : Marzec 10, 2012, 22:52:32 »

Tak się szacuje 20-25%,dzieci do 8 roku badam rzadko,niespokojne są,trzeba dużego doświadczenia do dzieci ponizej 5 roku,badać,no cierpliwości,zeby wyczekać kiedy sie uspokoi.
Zapisane
riki.1978
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 305


Zobacz profil
« Odpowiedz #148 : Marzec 13, 2012, 13:27:52 »

 Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Manhunter robić doktorat !  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
Zapisane
prakorzen
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 185


Zobacz profil
« Odpowiedz #149 : Marzec 13, 2012, 22:14:03 »

I specjalizację z medycyny sportowej  Chichot
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 19   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!