Forum Medicina Sportiva
Marzec 29, 2024, 09:11:21 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ZGONY SPORTOWCÓW, WYPADKI .........  (Przeczytany 255037 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #120 : Marzec 02, 2012, 11:50:54 »

,,Liam Wood,  13-letni piłkarz z Chesterton w styczniowym spotkaniu ligi niedzielnej strzelił bramkę, po czym upadł na boisko i zmarł. Na oczach rodziców... Teraz poznali oni wyniki sekcji zwłok. Są zaskakujące. Okazuje się, że chłopak miał wrodzoną wadę serca, która zdarza się - jak cytują angielskie media - "raz na milion". Zwykłe badanie EKG nie było w stanie jej wykryć. Z raportu patologa wynika, że chłopak mógł umrzeć w każdej chwili. Jego lewa tętnica wieńcowa znajdowała się w innym miejscu. Wskutek tego jedna z tętnic przepuszczała mniej krwi.''
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #121 : Marzec 04, 2012, 20:23:54 »

To jest prawdziwy horor
i zmora lekarzy,nie tylko EKG może tego nie pokazać ale i echo
Najczęściej jest to odejście lewej t.wieńcowej  z pnia płucnego,ale istnieje wiele innych anomalii odejścia tt.wieńcowych.
W echo można pomylić z banalną niedomykalnością t.płucnej,podobny szmer(rozkurczowy)
w EKG czasami  sa patologiczne Q,lub inne cechy niedokrwieniam.sercowego.
Zgon w czasie wysiłku lub też zaraz po,w mechaniźmie ostrego niedokrwienia i migotania.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #122 : Marzec 04, 2012, 20:38:45 »

Osobiście nie widziałem jeszcze tej anomalii i  nie wiem czy chciałbym zobaczyć.
Ocena odejścia tt.wieńcowych i proxy jest niby standardem ale w praktyce czasami jest trudne i żmudne technicznie,trzeba stosować specjalne niestandardowe projekcje(kosić obrazy).
Ale jestem przygotowany.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #123 : Marzec 04, 2012, 20:40:37 »

No i niestety,pierwszym objawem może być zawał.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #124 : Marzec 04, 2012, 20:49:19 »

Anomalie tt. wieńcowych z BAV i nnymi wadami aortalnymi czasami występuje.
Dlatego należy sia bać nawet niewielkiej niedomykalności aortalnej,nie mówiąc o bav.
Ponieważ moze współistnieć inna poważna anomalia
Z.aortalna jest jedyną gdzie praktycznie nie ma niewinnej wady.
Zawsze kieruję do kardiologa dziecięcego jeżeli stwierdzam najmniejszą nieprawidłowość w okolicy z.aortalnej lub aorty.
Tutaj nie ma żartów,duża presja i wiele możliwości wad złożonych.
Zapisane
riki.1978
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 305


Zobacz profil
« Odpowiedz #125 : Marzec 07, 2012, 13:27:30 »

 Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Szacun Manhunter, kardiologiem Tobie być !  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
Zapisane
riki.1978
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 305


Zobacz profil
« Odpowiedz #126 : Marzec 07, 2012, 15:30:25 »

 Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Manhunter każdemu sportowcowi robisz echo  Chichot Chichot Chichot
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #127 : Marzec 08, 2012, 22:17:10 »

Tak,każdemu
i każdemu pacjentowi z mojej przychodni-za darmo,dzieciom też za darmo,byle spokojne było
Jak nie przymierzając Judym,lubie te robote))))
Ale jest możliwość kontraktu na kardiologie,tylko nie wiem czy med.sportową też będę mógł dalej prowadzić.Właśnie rozpoczynam specjalizacje z kardiologii w 109 szpitalu wojskowym,jedyny  szpital gdzie
mają miejsca,oczywiście wolontariat,ale co tam
Dokupie troche sprzętu i wystartuje w konkursie na 2013 rok
echo i zestaw do prób wysiłkowych mam a reszta wystarczy dostęp(holtery abm i RR,echo przzprzełyk)
Nie wiem czy zdam PES ale 1 staż  kierunkowy mam w klinice............ pracownia echokardiografii(6 miesięcy)powodzenia mi życzcie,zobaczę w końcu tak naprawdę czy nauczyłem się trochę UKG czy nie?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #128 : Marzec 08, 2012, 22:26:49 »

karwasz, juz nie mogę się doczekać żeby porównać swoje umiejętności z docentem w echo,
no i jeszcze przezprzełyk,nigdy tego nie robiłem ale teorię znam
Zapisane
circus.hej
Użytkownik
**
Wiadomości: 70


Zobacz profil
« Odpowiedz #129 : Marzec 09, 2012, 10:12:40 »

Kolego Manhunter jakie wnioski z tego dodatkowego na tym etapie badania? Ułatwia to podjęcie decyzji w sprawie dopuszczenia do uprawiania sportu? Czy odwrotnie, zwiększyło liczbę wstrzymanych?
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #130 : Marzec 09, 2012, 21:46:36 »

Jedno jest pewne,czuję się pewniej,mniej odsyłam do kardiologa.
Zasadniczo tylko 1 chłopiec jak do tej pory,16 letni,został zamknięty przezskórnie,czasowo był niezdolny(2 m-ce po i 2 przed zabiegiem) to był PDA 7mm niewielkim poszerzeniem lewej komory i przedsionka.
Bez przecieku resztkowego-obecnie gra,przed i po zabiegu nie miał żadnych objawów.
2 z BAV gra(czasowo ich nie dopuściłem,po kardiologu dziecięcym-grają).

Wraz z upływającym czasem coraz mniej kieruję do konsultacji,na początku kierowałem z niedomykalnościami mitralnymi,ale w chwili obecnej sam staram się oceniać tą zastawkę.
A teraz w szpitalu jest jeden z BAv-bardzo dziwnie to w echo wygląda u niego,jest w trakcie diagnostyki.
Jednak z BAV mimo pozwolenia do gry rokowanie jest zawsze poważne,wymagają stałej kontroli,i profilaktyki IZW,dekompensacja BAV może postępować bardzo szybko,jako stenoza albo niedomykalnośc,albo to i to
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #131 : Marzec 09, 2012, 21:48:54 »

UKG najbardziej pomaga w weryfikacji "dziwnych" EKG u dzieci,sugerujących przerosty,kardiomiopatie.
Wcześniej to właśnie te dziwne EKG były powodem skierowań,teraz -ocena stopnia wady.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #132 : Marzec 09, 2012, 21:51:47 »

Najbardziej właśnie chciałbym kardiologiem dziecięcym być,u dzieci większość diagnostyki kończy się na echo.No i technicznie obrazy piękne są,aż miło patrzeć.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #133 : Marzec 09, 2012, 21:54:24 »

zdecydowanie zmniejszyło ilość konsultacji z powodu weryfikacji "dziwnych" EKG i szmerów na miejscu.
Natomiast zwiększyło  ilość czasowych zawieszeń uzasadnionych.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #134 : Marzec 09, 2012, 22:00:12 »

Inny wniosek-kardiolodzy dorosłych, delikatnie mówiąc niewielkie mają pojęcie o wadach u dzieci.
Najbardziej rozśmieszył mnie 1 opis-dziecko 14 lat-EF~60%,krążenie hiperkinetyczne,obraz serca zdrowego)))
Dziewczynka ma wrodzone izolowane zwężenie t.płucnej
w tej grupie wiekowej EF przy krążeniu hiperkinetycznym to 75%,poniżej 70% to podejrzewa się ciężkie uszkodzenie mięśnia sercowego)))))))))
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!