Forum Medicina Sportiva
Kwiecień 23, 2024, 23:56:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: wyposażenie gabinetu- poradni medycyny sportowej  (Przeczytany 12355 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
hepar.zgred
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 20


Zobacz profil
« : Maj 25, 2010, 17:53:41 »

Koledzy
Prawie mnie przekonaliście ,że warto te kursy zrobić. Bzdetów moc. Przepisy do d.... Władz nie znam, ale też ...?
Jest sprawa , która mnie interesuje. Co kupić do gabinetu , aby tych wyczynowców jakoś zbadać.Jestem ortopedą. Kontraktu z NFZ nie podpiszę. Te ,,szlaczki" w badaniu ekg to dla mnie więcej niż magia.

Zapisane
rob.adamski
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 12


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 25, 2010, 19:24:08 »

To chyba nie będzie takie proste, ani jednoznaczne. Inny sprzęt dla kardiologow  i internistów, inny dla ortopedów i  nie zajmujących się opisywanie EKG.Ale wszekie porady mogą się przydać.
Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 26, 2010, 08:06:27 »

Dla ortpopedów i innych kolegów, którzy nie zajmują sie opisywaniem EKG,  proponuję aparaty EKG firmy MEDEA.Można ich uzywać do wykonywania EKG  spoczynkowego i powysiłkowego . Pomocny jest gotowy opis . Jest tam parę niuansów na które należy zwrócić uwagę. Należałoby jeszcze zapoznać się dobrze z podziałem Corrado i McKena z 2007 roku  dotyczącym nieprawidłowości w spoczynkowych zapisach EKG. Dzielą je na ,,łagodne" i ,,potencjalnie niebezpieczne". Z ,,łagodnymi" można uprawiać sport , ,,potencjalnie niebezpieczne" są wskazaniem do dalszej diagnostyki.***
Inna uwaga dotyczy cykloergometrów Monark .Nadają się do badań u osób mających chociaz te 140 cm wzrostu . Poza tym nie można ich wykorzystać do podłączenia standardowych testów wysiłkowych .
****
Dla osób , które zdecydowały się na przeprowadzanie testów wysiłkowych ,polecam aparaty EKG firmy BTL , ze względu na specjalne elektrody , które pozwalają na zapis krzywej elektrograficznej w ruchu . Nie ma tylu zakłóceń .


Zapisane
news
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 313


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Maj 26, 2010, 09:03:49 »

Cykloergometry firmy Monark są swietnym sprzętem do oceny wyników treningowych , są przydatne w wyborze dyscypliny dla młodych sportowców . Programy komputerowe pozwalają na wyznaczenie VO2max i wydolności beztlenowej ( Test Wingate). Ale nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby dla początkujących!
Zapisane
alusianowak
Gość
« Odpowiedz #4 : Maj 26, 2010, 10:40:04 »

Do prób wysiłkowych lepiej bieżnię , czy cykloergometr? Na bieżni wysokość badanego nie ma znaczenia.
Zapisane
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Maj 27, 2010, 09:01:41 »

Bieżnia to świetny pomysł! Można samemu wykorzystywać ją do treningów. Wiecej się traci energii niż na  cykloergometrze. Ale trzeba mieć więcej miejsca , aby ją ulokować w gabinecie SmutnySmutnySmutny
Zapisane
witek.garda
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Maj 27, 2010, 09:52:16 »

Cieeekaaaweee! Nawet w poradniach wojewódzkich nie widziałem takiego sprzętu.Raz na obozie kondycyjnym miałem badanie na cykloergometrze. Lekarze badający sportowców nie mają zadnego sprzętu. Wyjątkowo zdarza się,że mają aparat do badania serca. Jeżeli badają w klubie u nas , to nie mają nic. Chyba ,że słuchawki to też sprzęt do badania sportowców! Bardzo cieeekaawee!
Zapisane
witek.garda
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Maj 27, 2010, 10:10:09 »

Gwoli jasności. Uczę wychowania fizycznego w podstawówce i jestem trenerem młodzików .Jeszcze niedawno sam trenowałem różności. Więc wiem to z autopsji. Ale jeżeli tak gdzieś bywa? To tylko pozazdroscić. Światełko w tunelu?Czy już normalność?
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Maj 28, 2010, 07:08:34 »

 Chichot Troszeczkę jednak więcej niż światełko w tunelu , ale ta sytuacja też ulega sukcesywnie poprawie . Szkoda ,ż kursy podstawowe nie uwzględniają tego tematu  Smutny
Zapisane
czarlena
Użytkownik
**
Wiadomości: 53


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Maj 29, 2010, 15:59:52 »

Osobiście  używam bieżni Buffalo . To druga po Kettlerze firma produkująca solidny  sprzęt treningowy. Bieżnia jest rewelacyjna. Posiada różne programy wśród których jest automatyczne wyłączenie przy przekroczeniu limitu tętna , który można dla każdego badanego wprowadzić indywidualnie.Polecam.
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Lipiec 24, 2010, 21:43:03 »

cyklo jest 2-3x tańsze od pożądnej bieżni,używam Kettler X3 i stresstest Medea,łącze -kabel R32.
od 5 lat robię stress,podsumowując, mało który z tych wyczynów osiąga tętno docelowe
Zapisane
manhunter
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 393


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Lipiec 24, 2010, 21:49:24 »

a propose zakłóceń, jeżeli odpowiednia jest technika zawodnika i stopniuje się obciążenie powoli,
zakłócenia są niewielkie na zwykłych elektrodach.
Najgorzej jest jak się buja na boki zamiast pedałować,niektórzy próbują hamować))))))))) Duży uśmiech
albo do tyłu kręcic,kupa śmiechu Chichot
Miałem takiego który jak tylko zobaczył ,że obciążenie się zwiększa-krzyczał,że jest bramkarzem)))))))))
Okazało sie,że jest .....     środkowym pomocnikiem,sic!!!!!
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!