Forum Medicina Sportiva
Listopad 21, 2024, 20:50:32 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Maraton a środki przeciwbólowe  (Przeczytany 36362 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
avatar
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 147


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Sierpień 19, 2011, 10:07:14 »

Napoje zawsze nawadniają>
Zapisane
barca.jw5
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 177


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Sierpień 20, 2011, 08:33:59 »

Nie wszystkie napoje nawadniają??!!
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Sierpień 20, 2011, 12:18:53 »

Nie wszystkie napoje nawadniają. Zależy to od stężenia cukru oraz od zawartości kofeiny. Kolejny składnik mający wpływ na nawodnienie to elektrolity. Najlepiej nawadnia woda, ale wiadomo, że nie wypijamy butelki półtora litrowej "na jednym posiedzeniu", tylko stosujemy odpowiednie do wysiłku strategie. Woda gazowana ułatwia pozbycie się wolnych rodników, ale hamuje baroreceptory i przez to przestaje się chcieć pić.
Zapisane
wanskrzy
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 110


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Sierpień 20, 2011, 15:03:00 »

Pani Izo
Słyszałam różne opinie o zwykłej wodzie i wodzie gazownej.
W biurze większość osób wybiera jednak gazowaną twierdząc ,że bardziej ugasza pragnienie nawet dziwią się, że wybieram niegazowaną.
Która strategia jest zdrowsza?
Zapisane
avatar
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 147


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Wrzesień 01, 2011, 14:23:59 »

Żadna  Duży uśmiech
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Wrzesień 01, 2011, 15:58:43 »

Woda gazowana jest smaczniejsza, natomiast wyłącza receptory informujące o stopniu nawodnienia organizmu. Tkaże z tym lepszym nawadnianiem to mit.
Zapisane
instytucja
Użytkownik
**
Wiadomości: 63


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Wrzesień 12, 2011, 15:49:44 »

Jest u nas koło NORDIC WALKING -czy na trasy 15-kilometrowe wystarczy 1,5 litra wody ?
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Wrzesień 13, 2011, 11:11:03 »

Powinno. Jeśli nie, straconą wodę powinno się uzupełnić w ciągu 24h
Zapisane
barca.jw5
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 177


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Kwiecień 14, 2014, 11:17:31 »


,,Biegasz? Sprawdź, jakich błędów należy unikać
Łukasz Tokarski
11 kwietnia 2014 10:53

W Polsce od kilku lat zapanowała moda na bieganie. Polacy też często wyznaczają sobie cel – maraton. Czy to dobry pomysł? Jak biegać z głową? Tłumaczy Jacek Jaroszewski, lekarz reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Jakie grzechy popełniają biegacze?

1.            Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu

Właściwa dieta sportowca to bardzo ważny czynnik wpływający na jego kondycję. Powinna być zbilansowana, aby umożliwić intensywny wysiłek. Najważniejsze źródło energii dla długotrwałej pracy mięśni stanowią węglowodany. Glikogen mięśniowy jest podstawowym zasobem glukozy niezbędnej do ich pracy. Wyczerpanie jego rezerw skutkuje spadkiem wydajności i zmęczeniem.

Dlatego biegacze powinni jeść: ryż, kasze, makaron, pieczywo, owoce czy też ziemniaki. Pamiętać trzeba również, aby posiłek zjeść na ok. 2 godziny przed planowanym wysiłkiem fizycznym – powoli, dokładnie przeżuwając kęsy. Źle pogryziony, trudniej się trawi i może być przyczyną dolegliwości żołądkowych. Bieganie z pełnym żołądkiem jest niezdrowe, ale i zbyt długa przerwa nie jest wskazana – organizm podczas wysiłku zaczyna wtedy czerpać energię z mięśni zamiast z glikogenu.

Niezwykle istotne jest także systematyczne, regularne nawadnianie organizmu przez cały dzień. W trakcie i po treningu można pić napoje izotoniczne.

2.            Nieodpowiedni strój

Odpowiednie obuwie to podstawa – zapewnia nie tylko wygodę, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko kontuzji. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wybrać najnowszy i najdroższy model. Obuwie powinno być dobrane do budowy naszej stopy (np. typu podbicia), jak i podłoża, po którym z reguły biegamy (twardy asfalt czy miękka, piaszczysta ścieżka leśna). Wybieramy wtedy obuwie bez lub z odpowiednim stabilizatorem stopy, sztywne i kontrolujące ruch stopy bądź z elastyczną podeszwą, efektywnie amortyzujące wstrząsy. Odpowiednie buty pomoże nam dobrać sprzedawca w profesjonalnym sklepie sportowym.

Ważny jest także strój – nie powinien uwierać ani krępować ruchów czy obcierać. W przypadku kobiet, zwłaszcza pań o większym biuście – bardzo ważny jest stabilizujący stanik sportowy, który zadba o zdrowie piersi. Odzież powinna być wykonana z oddychającego materiału, odprowadzającego pot od ciała – zwiększy to komfort, ale i uchroni przed wyziębieniem lub przegrzaniem ciała, a także przeziębieniem (w przeciwieństwie do mokrej bawełnianej koszulki).

3.            Brak odpowiedniego przygotowania

Sportowcy nie mogą zapominać o rozgrzewce.  Rozciąganie mięśni, to bardzo ważna profilaktyka urazów. Wystarczy zwykła gimnastyka – codzienne wymachy i skłony, krążenie ramionami i biodrami. Jest to szczególnie istotne bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności – prawidłowa rozgrzewka zmniejsza ryzyko mikrourazów. Powstają one na skutek nadmiernej eksploatacji, czyli powtarzających się przeciążeń, a ich kumulacja prowadzi do stanu zapalnego. Równie ważne jest rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń – im trwa dłużej, tym lepiej.

 W przypadku nawet drobnego bólu warto zgłosić się do lekarza. Wtedy też konieczna jest „abstynencja” od wysiłku fizycznego.

4.            Ignorowanie bólu

 Nawet z pozoru niegroźna kontuzja, nieleczona w odpowiedni sposób, może zakończyć się trwałym deficytem funkcji. Do podstawowych objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój i przy pojawieniu się których należy zaprzestać dalszego wysiłku fizycznego należą:

•             ból występujący przy ruchu i nasilający się po wysiłku

•             ból przy palpacji, czyli obmacywaniu danej okolicy

•             ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej

•             obrzęk

Zaniedbany uraz może mieć różnorakie konsekwencje, w zależności od tego, co uległo uszkodzeniu. Jeśli został naderwany mięsień, a leczenie nie zostanie wdrożone odpowiednio szybko, w miejscu naderwania powstanie blizna. Jest ona o wiele mniej elastyczna niż mięsień, wzrasta zatem ryzyko wystąpienia kolejnych urazów i to zawsze w tym samym miejscu. W przypadku uszkodzeń łąkotki czy chrząstki w stawie kolanowym, brak szybkiego działania medycznego wywoła nieodwracalne zmiany, m.in. wycieranie się i rozległe uszkodzenia chrząstki stawowej. Podobnie jest z więzadłami – przewlekła niestabilność wynikająca z braku leczenia prowadzi do stanu, którego po pewnym czasie nie sposób wyleczyć.

5.            Monotematyczność


Ważne, aby poza bieganiem, podejmować także inną aktywność fizyczną – treningi stabilizacyjne, wzmacniające czy siłowe, np. jazda na rowerze, pływanie. W konsekwencji bowiem przekładają się one na ogólną wydolność organizmu.

6.            Brak systematyczności

Regularne treningi są kluczem do sukcesu. Jeśli za cel stawiasz sobie bieg w maratonie – systematyczne ćwiczenia są niezbędne, aby przygotować organizm do długotrwałego wysiłku. Uprawianie sportu min. 30 minut 4 razy w tygodniu pozwala na utrzymanie czucia głębokiego na odpowiednim poziomie, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Wpływa także na podnoszenie wydolności i wzmacnianie mięśni. Intensywność treningu zwiększaj o max. 10 proc. tygodniowo.

7.            Przetrenowan
ie

Za bardzo intensywny trening nie wpływa korzystnie na naszą kondycję i zdrowie. Co więcej, powinniśmy również wystrzegać się zbyt częstych ćwiczeń – mogą one prowadzić do przetrenowania, czyli obniżenia kondycji w odpowiedzi na nadmierne obciążenie. Organizm potrzebuje odpoczynku i wystarczającej ilości czasu na regenerację – ich brak zwiększa ryzyko kontuzji.Przetrenowanie objawia się m.in. rozdrażnieniem, trudnościami z zasypianiem i gorszą jakością snu, obniżoną odpornością, bólami głowy czy spadkiem motywacji. Zadbaj zatem o odpowiednio długie przerwy między treningami: tym dłuższe, im bardziej intensywny wysiłek. Nie zapominaj o zbilansowanej diecie i rehabilitacji, masaż wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę przyspiesza regenerację i pomaga uniknąć urazów."
Zapisane
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!