Forum Medicina Sportiva
Listopad 21, 2024, 21:06:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: święta na zdrowo?!  (Przeczytany 26328 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
nota.res
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Kwiecień 03, 2010, 18:51:39 »

Ot i problem kaloryczności rozwiązany Buziak
Zapisane
g.mojra
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 11


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Kwiecień 06, 2010, 08:57:49 »

Pani Izo
Po tych rozkoszach gastronomicznych lepszy dzień- dwa głodówki o wodzie , czy przykładowo dzięń jabłkowy?
 Pozdrawiam  Złość
Zapisane
wanskrzy
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 110


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Kwiecień 08, 2010, 08:47:43 »

Chyba kazda  forma jest dobra? Ale jak ruszyły tabuny osób na spacerki , biegi i to modne obecnie chodzenie z kijkami. Trudniej odmówić sobie przyjemności płynącej z jedzenia. Teraz trzeba  to odrobić!
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Kwiecień 08, 2010, 17:01:37 »

Po rozkoszach kulinarnych głodówka nie jest wskazana ze względu na spadek tempa metabolizmu i zwiększone odkładanie tego co się zjadło w tkankę tłuszczową. Lepszą technologią jest  spożytkowanie "tego co się zjadło" na wysiłek i ruch. Każde ekstremalne potraktowanie organizmu zapisuje się w jego metabolizmie. Na pocieszenie: są badanie które mówią, że jedzenie wieczorem dużej ilości kalorii nie wpływa hamująco na tempo chudnięcia oraz, że wahania +/_ 1000 kcal w ciągu tygodnia nie mają wpływu na zmiany masy ciała
Zapisane
rubensik3
Użytkownik
**
Wiadomości: 76


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Grudzień 20, 2011, 12:08:39 »

Pani Izo
Czy warto ze względów zdrowotnych ,,wyprodukować" kutię z bakaliami , czy nawet upiec makowca?
Wesołych Świąt z podziękowaniem za wszelkie porady!  Chichot
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Grudzień 21, 2011, 14:19:26 »

Jedno z najbogatszych źródeł wapnia i mało doceniane na co dzień! Warto. Ma niestety działanie zapierające, dlatego warto zachować umiar przy wigilijnym stole. Dziękuję za życzenia i tą drogą składam wszystkim korzystającym z forum zdrowia, wytrwałości i mocnych nerwów przy współpracy z NFZ i Ministerstwem Zdrowia!
Zapisane
circus.hej
Użytkownik
**
Wiadomości: 70


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Grudzień 23, 2011, 00:08:09 »

Święta, swięta ! A potem odchudzanko? Może sie przydać :

,,NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W TRAKCIE KURACJI ODCHUDZAJĄCEJ wg.  ANETY STRELAU

1. Sięganie po diety cud, które obiecują, że w krótkim czasie rozprawią się z niepotrzebnymi kilogramami. Charakteryzują się one znikomą wartością odżywczą i liczbą kalorii niewystarczającą do zaspokojenia BMR – czyli metabolizmu spoczynkowego organizmu. Zamiast odchudzać, zwalniają tempo metabolizmu i prowadza do efektu jojo.
2. Ograniczanie zjadanych kalorii - w myśl złotej rady, że najlepszym sposobem na schudnięcie jest jedzenie mniej. Taka taktyka prowadzi do obniżenia tempa metabolizmu i spalania własnych mięśni, zamiast tkanki tłuszczowej.
3. Jedzenie małej ilości posiłków i wydłużenia czasu pomiędzy nimi – uniemożliwia to spalanie tkanki tłuszczowej.
4. Picie małej ilości wody i chroniczne odwodnienie organizmu, które zwalnia metabolizm.
5. Rozpoczynanie diety w poniedziałek. To pułapka, bowiem zwykle w niedzielę i sobotę zjadasz tak dużo, że pierwsze dni diety okazują się katorgą dla rozepchanego żołądka.
6. Niejedzenie kolacji albo spożywanie jej w porze obiadu, czyli około godziny 17.00. Kolacja jest ważnym posiłkiem w diecie i musi być zjedzona 2-3 godziny przed snem.
7. "Oszukiwanie" głodu produktami zasobnymi w cukier i skrobię, chrupkami, ciastkami, owocami lub przesłodzonymi cukrem napojami mlecznym, czy takimi przekąskami. Sycą szybko, ale niestety na krótko i prędko zmieniają się w sadełko. Zjedzone na noc powodują, że kalorie zamieniane są w tkankę tłuszczową. Podobnie dzieje się, gdy zaspokajasz nimi solidny głód.''
ZDROWYCH ŚWIĄT!  Duży uśmiech
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Grudzień 05, 2014, 15:18:17 »

Warzywa i owoce, które powinieneś jeść w grudniu
Paulina Owsińska


Co roku wszechobecne reklamy niejako mimochodem dają nam do zrozumienia, że grudzień to bezapelacyjnie miesiąc, w którym w naszym menu powinny niepodzielnie królować coca-cola i słodkie czekoladki. Nic bardziej mylnego! Nie dajmy się zwariować i rozkoszujmy się o wiele zdrowszymi grudniowymi propozycjami jedzeniowymi.

Wydawać by się mogło, że w tych krótkich i szarych dniach już nic dobrego na talerzu nas nie spotka. Hmm, dobrego może jeszcze (w końcu tłuste frytki są pyszne), ale zdrowego już na pewno nie. Czasy świeżych i pachnących ogrodem warzyw są już dawno za nami (albo daleko przed nami), a te importowane z ciepłych krajów nie mają z nimi za wiele wspólnego. Co wtedy trzeba zrobić, by nie popaść w jedzeniowy marazm? Wystarczy jeszcze raz dobrze się rozejrzeć po sklepowych półkach!

Mandarynki – niegdysiejszy symbol luksusu

Jeszcze nie tak dawno temu mandarynki były prawdziwym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Na szczęście dzisiaj o nie o wiele łatwiej, więc warto na stałe włączyć je do diety. Dostarczają bowiem organizmowi solidnej dawki witamin i składników mineralnych. Dzięki zawartości witaminy A wpływają korzystnie na wzrok oraz stan skóry, włosów i paznokci. Są one również skuteczną bronią w walce z przeziębieniem, gdyż dostarczają sporej porcji witaminy C. Ze względu na kwas foliowy nie powinno ich zabraknąć przede wszystkim w diecie kobiet w ciąży. Ponadto w tym niewielkim owocu odnajdziemy prawdziwe bogactwo składników mineralnych – żelaza, cynku, wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Jedzenie mandarynek zapobiega zatem niedokrwistości, problemom z koncentracją, chorobom kości, łagodzi napięcia nerwowe. Jakby tego było mało, udowodniono, że zawarta w tych owocach nobiletyna zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie. Dzięki temu nie straszna już otyłość, miażdżyca, cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Orzechy włoskie nakarmią nie tylko mózg

Kształt orzechów włoskich nie jest dziełem przypadku. Matka Natura jasno daje nam do zrozumienia, że to świetne paliwo dla umysłu – m.in. ze względu na to, że są dobrym źródłem niezbędnych do jego pracy fosforu, miedzi i manganu. Zawarte w orzechach nienasycone kwasy tłuszczowe chronią nas ponadto przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i mogą z powodzeniem zastąpić w tym względzie ryby. Ponadto są one niezastąpione w profilaktyce nowotworów oraz gwarantują świetny wygląd skóry i włosów.

Buraki – rodzime źródło zdrowia


W polskich domach nie sposób spędzić Bożego Narodzenia bez talerza gorącego barszczu. I słusznie! Buraki pod różną postacią warto spożywać jak najczęściej, gdyż dostarczają nam one witaminy C, B1, kwasu foliowego, beta-karotenu, potasu i wapnia. Wzmocnią one zatem odporność, obniżą zbyt wysokie ciśnienie, przyczynią się do zwalczania anemii (mają silne krwiotwórcze działanie), odsuną od nas choroby nowotworowe, a paniom w kwiecie wieku pomogą w łagodzeniu objawów menopauzy. Niemniej jednak – ze względu na wysoki indeks glikemiczny – ostrożnie powinni do niego podchodzić chorujący na cukrzycę.

W czasie gdy pogoda za oknem pozostawia wiele do życzenia, nasze organizmy powinniśmy traktować ze zdwojoną troską. W zachowaniu zdrowia i pozytywnego nastawienia do świata pomoże nam niejedno warzywo czy owoc. I zrobi to o wiele lepiej niż nawet najpyszniejsza czekoladka…

 

Paulina Owsińska
- dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2014, 15:21:27 wysłane przez szafran » Zapisane
prakorzen
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 185


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Grudzień 29, 2014, 12:23:44 »


5 chorób, jakich możesz nabawić się w te święta
Natalia Golik
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z przyjemną atmosferą. Okres świąteczny bywa jednak niezwykle stresujący, co doprowadza do wielu niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych.

1. Dolegliwości psychosomatyczne

Pośpiech, załatwianie kilku spraw jednocześnie, organizacja kolacji, przedświąteczne porządki, spotkanie z dawno niewidzianą rodziną... wszystko to sprawia, że odczuwamy zwiększony stres, który doprowadza do pojawienia się tak zwanych dolegliwości psychosomatycznych. Wynikają one z połączenia reakcji psychicznych z organizmem.

Dolegliwości psychosomatyczne mają najczęściej charakter infekcji, reakcji alergicznych lub problemów wieńcowych. Stres doprowadza również do problemów żołądkowych, wywołując bóle brzucha, niestrawność oraz biegunkę. Dlatego czasie świąt mogą wystąpić: wysypka, opryszczka, nudności, kolka, ból i kołatanie serca, nadciśnienie.

2. Przejedzenie

W święta trudno odmówić sobie spróbowania wszystkich dwunastu potraw. Niestety, w ten sposób możemy doprowadzić do przejedzenia, które wywołuje niestrawność, ból brzucha, nudności, a nawet wymioty. Metabolizm znacznie spowalnia, powodując nieprzyjemne uczucie ciężkości. Do tego dojść mogą wzdęcia oraz zgaga.

Najlepiej więc ograniczyć spożywanie wigilijnych potraw lub przygotować lekkie dla żołądka dania – na przykład upieczone zamiast usmażone. Jeśli jednak doszło do przejedzenia, należy powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych posiłków następnego dnia i pij dużo wody mineralnej. Warto sięgnąć też po herbaty ziołowe.

3. Zatrucie pokarmowe

W wyniku spożycia zepsutych lub źle przygotowanych potraw może dojść do zatrucia pokarmowego. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na przygotowywane w wigilię ryby. Podczas zakupów sprawdź, czy są świeże – powinny mieć błyszczące oczy, sprężyste ciało, różowe skrzela i skórę bez uszkodzeń.

Na uwagę zasługiwać powinny również produkty używane do przyrządzania ciast i deserów. Sprawdź daty ważności oraz zwróć uwagę na sposób przechowywania produktów w sklepie. Nie kupuj na zapas. Gotowe wypieki trzymaj w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego, choremu należy podać węgiel leczniczy, który usunie substancje toksyczne z organizmu.

4. Przemęczenie

Stres i pośpiech związany z przygotowaniami do świąt może doprowadzić do przemęczenia, a przy tym niekorzystnych dla zdrowia urazów czy naciągnięć. Zamiast więc cieszyć się świętami, odczuwamy nieprzyjemny ból kręgosłupa, ramion i nóg, doskwiera także ból głowy i uczucie zmęczenia. W przypadku nadwyrężenia mięśni lub stawów zastosuj zimny okład. Ogranicz aktywność fizyczną i odpocznij.

Następstwem długotrwałego przemęczenia może stać się anemia, migrenowy ból głowy, problemy z zasypianiem lub spadek odporności organizmu. Dlatego zaplanuj czas tak, by jeszcze przed świętami załatwić najważniejsze rzeczy. Poproś też o pomoc bliskich lub przyjaciół, jeśli odczuwasz nadmierne zmęczenie. I pamiętaj, że święta to czas na regenerację sił, a nie ich utratę.

5. Depresja

Wymienione powyżej dolegliwości, a zwłaszcza nadmierny stres i przemęczenie, mogą doprowadzać do załamania nerwowego lub depresji. Zwłaszcza, jeśli każdego roku święta przybierają podobny scenariusz. W czasie świąt zauważa się pogłębienie dolegliwości u osób ze zdiagnozowaną depresją. Złe samopoczucie psychiczne wynika również z tego, że wiele osób spędza święta samotnie.

Dlatego nie obarczaj się zbyt wieloma obowiązkami i nie zakładaj, że święta muszą być idealne. Jeśli coś pójdzie nie tak lub nie wszystko uda się przygotować, nie przywiązuj do tego większej wagi. W trakcie spotkania z rodziną nie wyciągaj problemów z przeszłości. Skup się na tym, by Boże Narodzenie spędzić w spokoju i bez zbędnego stresu.

Zapisane
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!