Forum Medicina Sportiva
Marzec 28, 2024, 17:03:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: jakie trzeba mieć zdrowie by być sportowcem  (Przeczytany 14341 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
szalonypilkarz
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 102


Zobacz profil
« : Luty 13, 2010, 16:36:03 »

czy to trzeba mieć jakąś kategorię zdrowia jak w wojsku? Chciałbym wiedziec , bo nikt nigdy mnie badał a gram już kilka lat w pileczke.
Zapisane
biwak
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 49


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Luty 13, 2010, 17:26:05 »

A TY SKĄD?   z CHOINKI?    GRASZ NA PODWÓRKU?   
Zapisane
szalonypilkarz
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 102


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Luty 13, 2010, 19:35:02 »

Płyń.. z okręgówki! Na podwórkach też grywam w wolnych chwilach! A ty co? taki przebadany..
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Luty 14, 2010, 00:18:51 »

Przytocze tu przykład z Twojej dyscypliny sportowej . Poczytaj o swoim idolu.
,,Astma a sport, czyli Beckham z inhalatorem 2010-02-04
Pod koniec listopada światowe serwisy informacyjne poinformowały, iż David Beckham choruje na astmę. Zdjęcia słynnego piłkarza z inhalatorem zadziwiły wielu jego fanów, przyzwyczajonych do wysokiej formy jednego z najwybitniejszych współczesnych piłkarzy. Wśród wielkich sportowców, David Beckham ze swoją chorobą nie jest odosobniony – na astmę choruje m.in. Mark Spitz (siedmiokrotny złoty medalista w pływaniu na Olimpiadzie w Monachium), Leszek Blanik (polski złoty medalista gimnastyki na Olimpiadzie w Pekinie) czy Amy van Dyken (czterokrotna złota medalistka w pływaniu z Igrzysk w Atlancie). Wśród amerykańskich olimpijczyków liczba astmatyków to blisko 12%.
Jak wskazują powyższe przykłady astma nie stanowi przeszkody by uprawiać wyczynowy sport na najwyższym poziomie. Tym bardziej nie jest to przeszkoda dla codziennych ćwiczeń ruchowych i amatorskiego uprawiania sportu. Rozpoznanie astmy u dziecka nie musi oznaczać zaprzestania jego aktywności ruchowej, gdyż z astmą można normalnie żyć i funkcjonować. David Beckham wg doniesień prasowych na astmę choruje od dzieciństwa, co nie przeszkodziło mu kilkukrotnie zdobyć mistrzostwa Anglii z Manchesterem United czy wygrać Ligę Mistrzów z Realem Madryt. Amy van Dyken cierpi na bardzo ciężką odmianę astmy od 6 roku życia, a jednak na Olimpiadzie aż czterokrotnie pokonała wszystkie swoje rywalki, które astmy nie miały. Podobnie Mark Spitz, który w trakcie jednej Olimpiady zdobył aż siedem złotych medali, jest dowodem na to, że właściwie kontrolowana astma nie przeszkadza w wygrywaniu.

To właśnie prawidłowa kontrola astmy jest kluczem do sukcesu. Damian Gorawski, polski piłkarz, przed Mundialem w 2006 roku samowolnie odstawił leki przeciwastmatyczne, co skończyło się dla niego absencją w kadrze narodowej podczas tej najważniejszej piłkarskiej imprezy.

Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy POLASTMA w ramach działań edukacyjnych dotyczących astmy oskrzelowej, kładzie nacisk również na rolę ruchu i ćwiczeń fizycznych w profilaktyce i kontroli astmy. Umiarkowana aktywność u osób z astmą jest stanem jak najbardziej pożądanym i właściwym. Celem Programu POLASTMA jest taka edukacja chorych z astmą, by po konsultacji lekarskiej nie ograniczać, a wręcz rozwijać ich codzienny ruch na świeżym powietrzu, siłowni czy sali fitness.
Dlatego warto uprawiać sport mimo, a zwłaszcza w przypadku astmy. Umiarkowany ruch w każdym wieku to nie tylko przyjemność, ale także zdrowie – również dla osób z astmą.'"

 SUKCESÓW SPORTOWYCH ŻYCZĘ CI!!!
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Luty 14, 2010, 11:21:31 »

Wtrącę i ja swoje trzy grosze na temat astmy i wysiłku, a to dlatego, że od 1,5 roku jestem jej szczęśliwa posiadaczką. W 2008 roku pobiegłam maraton w Berlinie z astmą nie wiedząc o niej (czas nie był oszałamiający). Kolejny sezon w 2009 roku był nieudany pod względem biegania i treningów, mimo brania leków, o czym lekarz mnie uprzedzał. Kolejny sezon też stoi pod znakiem zapytania z bardzo prostego powodu-bardzo wysokiego tętna wywołanego mimetykiem. Przebiec 5 km dla mnie w tempie 5:20 nie jest problemem. Pojawia sie on gdy trenuje przyspieszenia i robię wybiegania. Jak je biegać jeślii tętno wzrasta do 195 (mam niestety już trochę lat) Jak więc Begham sobie radzi? Nie boi sie o swoje serce?
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Luty 14, 2010, 14:17:26 »

A więc wysiłek na miarę możliwości!!!
A biegi maratońskie to jednak wysiłki ekstremalne!
Trzeba zachować umiar we wszystkim : w jedzeniu i w zadawaniu sobie wysiłku! Wysiłek ma służyć zdrowiu. Maraton nie jest formą wysiłku powszechnie zalecaną , a nawet wręcz odwrotnie!Dla zdrowia biegamy do 40-50 minut , 5X tygodniowo nie przekraczając tętna 220 - wiek!Mimo wszystko podziwiam! Sam kiedyś miałem takie zapędy , ale powstrzymały mnie przed tym krokiem porady Osób znających się na medycynie sportowej , za co im jestem bardzo wdzięczny.
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Luty 14, 2010, 15:33:44 »

Pani Izo
Wracając do astmy należy pamiętać ,że jest to chroba zapalna również!! Nie podejrzewam nawet ,że jest Pani źle prowadzona, ale podawanie samych mimetyków , to jak podawanie tylko leków przeciwkaszlowych w gruźlicy.Jeśli nie wdroży się leczenia przeciwzapalnego , to w drzewie oskrzelowym nastapią nieodwracalne zmiany i szybko doprowadzić można  się  do niewydolności oddechowej i krażenia , nie mówiąc o nagłym zgonie.
Role tę spelniaja niestety leki sterydowe wziwne . Najlepszy ukad gdy te dwa leki są w jednym takim preparacie. Dysponujemy teraz dwoma takimi lekami . Świetnie przeciwzapalnie działają leki antyleukotrienowe , ale są one skuteczne tylko w 30 % przypadkach astmy . Może prawidłowe leczenie zmniejszyłoby koniecznośc dodatkowego przyjmowania mimetyków, a co za tym idzie czynnośc serca nie byłaby taka szybka . W końcu tylu sportowców wysokiej klasy jest na tych lekach i nic im się takiego groźnego nie dzieje.
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Luty 14, 2010, 17:03:23 »

Dziękuję za troskę. Astma rzeczywiście mnie zaskoczyła, bez uprzedzenia. Oprócz mimetyku biorę oczywiście lek przeciwzapalny -Alvesco i 2 x na dobę mimetyk. Jest ok, gdyby nie to tętno. Oprócz biegania robię też inne "sportowe" rzeczy np gram również w tenisa. Tam mam ten sam problem. Obserwuje to na "Polarze": serwis, kilka podbiegów i tętno powyżej 180. Mimo to i tak się cieszę bo rok temu, niestety schodziłam z kortów z powodu duszności po 30 min. Mączka + grzyby na które jestem uczulona i klops. Zobaczymy jak ten sezon uda mi się przepracować. Może rzeczywiście powinnam poszukać lekarza sportowego od astmy?
Zapisane
szafran
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 274


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Luty 14, 2010, 18:23:16 »

Pani Izo
Zmiana lekarza nie jest dobrym pomysłem . Zdecydowanie należałoby zmniejszyć  objętość wysiłku , żadnych maratońskich biegów , trenować dla zdrowia.Lepiej skontaktować się  z lekarzem specjalistą  medycyny sportowej  w sprawie Pani treningów.  Sprawę szybkiego tętna należałoby skonsultować z lekarzem prowadzącm . Może betamimetyk zastąpi lekiem antyleukotrienowym ? Albo wprowadzi lek antyleukotrienowy a zmniejszy ilość wziewów betemimetykiem do jednego ? Oczywiście Alvesco pozostaje.Albo , jeżeli nic wiecej się innego nie dzieje , nie zwracać aż takiej uwagi na tętno! Może się szybciej ustabilizuje. Cóż, psychogennego działania też nie można tu wykluczyć. Pozdrawiam.
                                         szafran
Zapisane
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Luty 15, 2010, 00:07:26 »

Wybitny znawca tematu  profesor Wacław Droszcz  zaleca u chorych na astmę wysiłek o charakterze krótkotrwałym. Nazywa się to w sporcie wysiłkiem interwałowym: wysiłek- przerwa- wysiłek – przerwa. W wielu dyscyplinach właśnie taki wysiłek występuje . Takimi zalecanymi do uprawiania dyscyplinami są  gry zespołowe i niektóre rodzaje lekkiej atletyki. Również  pływanie ,ale nie w chlorowanych i ozonowanych basenach. Te zalecenia są ściśle związane  z tzw. powysiłkowym skurczem oskrzeli. Jest to normalne zjawisko u osób  chorych na astmę. Występuje najczęściej w 5-6 minucie trwania wysiłku. To będzie się regularnie powtarzać , ale każdy kolejny wysiłek sprowokuje mniej nasilony skurcz oskrzeli. Pani Izo , jak widać z tego , maraton absolutnie jest u Pani przeciwwskazany! Dużo zdrowia! Gratuluję aktywności fizycznej! To dobry przykład dla wszystkich!!
Zapisane
Iza Czajka
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 269


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Luty 15, 2010, 08:26:20 »

Znam opinię prof Droszcza, ale niestety jak obserwuję, mnie taki wysiłek wykańcza. 40 sekundowe przyspieszania czy 10 sekundowe kończą się marszem w tempie 9 min /km!. Na razie biegam rekreacyjnie i jest b. przyjemnie. Ale z jeden maraton jeszcze chcę pobiec!! Tak łatwo nie odpuszczę  Uśmiech
Zapisane
marjark
Zaawansowany użytkownik
****
Wiadomości: 251


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Luty 15, 2010, 09:15:22 »

Mimo wszystko podziwiam Panią ,mi marzy sie tylko wejście na Kilimandżaro i pewnie to też zrealizuję . BuziakUzależnienie od wysiłku to jedno z najciekawszych uzależnień, jakie może nam się przydarzyć!Sądze,że chorzy na astmę dużo wiecej mogliby nam powiedziec o samej chorobie niż cała nauka , co nie znaczy ,ze należy z niej rezygnować! Buziak
Zapisane
wanskrzy
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 110


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Luty 16, 2010, 00:20:21 »

zawsze wydawało mi się , ze są to osoby bardzo zdrowe i tzw. mięśniaki, a tu Pani fizjolog zywienia  uprawia biegi maratońskie, to napreawdę frapujące
Zapisane
fansport
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 8


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Luty 20, 2010, 14:16:00 »

Poproszę receptę na biegi - sapanie przy tym to nic przyjemnego.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!