Forum Medicina Sportiva
Maj 31, 2023, 19:07:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: 1 [2]
16  Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Dieta dla aktywnych / UWAŻAJ CZYM SIĘ ŻYWISZ : Grudzień 10, 2009, 08:02:16
,,Zobacz, co znajdziesz w polskiej żywności.
 
Ryby karmione moczem ciężarnych kobiet; kurczak faszerowany hormonami i antybiotykami; dżem malinowy bez malin – to jedzenie, które trafia na nasze stoły. Poza tym, że jest niezdrowe, ma jeden wspólny mianownik: jest bardzo tanie.
 
Ostatnie badania nie pozostawiają wątpliwości. Jakość żywności, którą kupujemy w sklepach jest z roku na rok gorsza. Dlaczego tak się dzieje? W wielu przypadkach to efekt producenckiej pogoni za zyskiem za wszelką cenę. Często jednak nie mają oni wielkiego pola manewru. Polscy konsumenci żądają niskich cen.
 
To właśnie towary z najtańszej półki mogą być potencjalnie najgroźniejsze dla naszego zdrowia
. Od dawna jasna jest przyczyna otyłości Amerykanów, spośród których dwie trzecie cierpi na nadwagę. Zabójcą jest tania żywność zawierająca bardzo dużo kalorii, a mało zdrowych składników, dużo tłuszczu, soli i cukru.
 
Ciekawe, ilu czytelników skłoniła do refleksji lektura reportażu, opublikowanego w ubiegłym roku w "Gazecie Wyborczej". Można było tam przeczytać m.in., że najtańsza mielonka wieprzowa w Polsce jest z kurczaków, parówki cielęce – z wieprzowiny, a w najtańszym syropie malinowym nie ma ani grama maliny. Zamiast niej jest zagęszczony sok z czarnej marchwi. I wszędzie cukier. Dużo cukru. Najtańszy keczup to budyń pomidorowy: woda, przecier pomidorowy (19%), skrobia i... cukier.
Ostrzegawcze sygnały płyną z wielu stron. W tym roku Inspekcja Handlowa skontrolowała w tym roku blisko 9 tys. partii produktów żywnościowych dostępnych w polskim handlu
. Wniosek? Pogorszyła się jakość produktów mlecznych, mięsnych oraz miodów. Wygląda na to, że dobre produkty są zastępowane towarami o gorszej jakości.
Jakie nieprawidłowości wykryli inspektorzy? Część przetworów mięsnych nazywanych cielęcymi nie miała w ogóle cielęciny. Masło udają mniej lub bardziej skutecznie tłuszcze roślinne.
 
Konsumenci żądają niskich cen, więc producenci wytwarzają wędliny czy pieczywo metodą wysokowydajną. Dzięki niej z jednego kilograma wsadu można uzyskać dwa kilogramy produktu — mówi Marek Nowak, Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.
Co zatem znajdziemy w polskich wędlinach, które miały podbić rynki
Unii Europejskiej? Okazuje się, że ich producenci serwują nam same niespodzianki. Za mało mięsa, za dużo białka, tłuszczu, skrobi i wody. Co trzeci rodzimy producent wytwarza wędliny niezgodnie z polskimi normami. Ma to konsekwencje nie tylko smakowe. Nadmiar tłuszczu powoduje, że przyjmujemy zbyt dużo cholesterolu, a wędliny są zbyt kaloryczne.
Ciekawy skład
mają produkowane u nas konserwy rybne. Okazuje się, że jest w nich za mało ryb i warzyw. Producenci dodają za to zbyt dużo tłuszczu – podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
To pewne, że większość amatorów drobiu nie wie, z czym zmierzyć muszą się ich żołądki. Otóż drób w hodowli ma szybko rosnąć i mało chorować. Osiąga się to podając kurczakom paszę z zawartością hormonów i antybiotyków.
 
Mało? Ciekawe rzeczy dzieją się z mięsem, które w sklepie zbyt długo czeka na klienta
. Trzeba je – podobnie jak kilka lat temu w starachowickim Constarze – odświeżyć. Najpierw za pomocą wody usuwa się z niego zielonkawy nalot. Jeśli to nie pomoże nieświeże mięsko jest moczone w roztworze sody, a w skrajnych przypadkach malowane. Teraz kierownik sklepu "z czystym sumieniem" może je wysłać na promocję po niższych cenach. Szybki zbyt gwarantowany.
Może lepiej zatem sprowadzać żywność z zagranicy? Do polskich marketów panga czyli sum rekini trafia z Wietnamu. Niestety, hodowla tych ryb wzbudza wiele kontrowersji. Jak podał francuski kanał telewizyjny M6 ryby są hodowane w niewyobrażalnym ścisku, a by zmusić je do rozmnażania w zamknięciu, samicom podaje się hormon gonadotropina kosmówkowa. Zdaniem francuskich dziennikarzy, pobierany z moczu kobiet w zaawansowanej ciąży. U ludzi wyzwala on akcję porodową.Mówi się ponadto, że do filetów pangi Wietnamczycy podają polifosforany i niefosforowe dodatki typu MTR-79. W połączeniu z solą kuchenną wiążą one wodę, dzięki czemu filet jest bardziej soczysty oraz cięższy. Nawet o 19%.
Na koniec warto pamiętać, że to co jemy przekłada się też na nasze drowie psychiczne. Ponad 6 mln Polaków cierpi z powodu depresji. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę, że jedną z przyczyn choroby może być nieodpowiednia dieta. Coraz częściej jest ona oparta o produkty pełne konserwantów i sztucznych środków ulepszających żywność.
Oprócz schorzeń układu pokarmowego, mogą być one przyczyną zaburzeń psychicznych. Dieta optymalna dla mózgu zawiera składniki bogate w żelazo, selen, tiaminę i kwas foliowy. Z pewnością nie powinno być w niej konserwantów, sztucznych nawozów i metali ciężkich.
Kadm, pestycydy czy azotany, a szczególnie związki ołowiu zawarte w roślinach i w mięsie z nierozpoznanych regionów, uszkadzają komórki nerwowe, wywołują agresję, a nawet upośledzenie umysłowe - podkreśla psychiatra Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed"
17  "Medicina Sportiva Practica" dla specjalistów / Wspomaganie zdolności wysiłkowych / WYZSZE KARY ZA DOPING : Listopad 18, 2009, 08:03:01

,,W AUSTRII WYŻSZE KARY ZA DOPING
Austriacka minister sprawiedliwości Claudia Bandion - Ortner poinformowała, że od dnia 1 stycznia 2010r., po nowelizacji austriackiego kodeksu karnego, górna granica kary za stosowanie środków dopingujących przez sportowców zostanie podwyższona - zawodnikom przyłapanym na stosowaniu dopingu będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 do 10 lat.

"Nie ma miejsca dla dopingu w sporcie austriackim. Podjęte przez nas działania mają wykluczyć sytuację jaka miała miejsce w trakcie igrzysk w Turynie, gdy doszło do skandalu, w który byli zamieszani biathloniści i biegacze." - powiedział minister sportu Nobert Darabos.

Szef austriackiej komisji antydopingowej (NADA) Andreas Schwab dodał, iż ma nadzieję, że po zaostrzeniu kar, każdy zawodnik zastanowi się dwa razy zanim sięgnie po niedozwolone środki."
 JESTEM CA CAŁKOWITĄ DYSKWALIFIKACJĄ!  BRAŁEŚ - NIE JESTEŚ JUZ SPORTOWCEM! Co? Co? Co?
18  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Odp: szczepienia przeciwko świńskiej grypie : Listopad 05, 2009, 13:22:52
Znalazłem  coś takiego:
Głosy, że ktoś nas próbuje nabić w grypę, pojawiają się coraz częściej.
Odkąd świńska grypa pojawiła się na Ukrainie, w Polsce zapanowała panika. Maseczek nie ma nawet w hurtowniach, szczepionek ministerstwo nie kupiło, a wirus zabija kolejne dziesiątki Ukraińców. Nic dziwnego, że zaczynamy wariować. Rząd, co ciekawe, nic sobie z tego nie robi.

I być może słusznie robi, że nic nie robi. Bo wokół nowej grypy i naprędce wymyślonej szczepionki, którą niektóre rządy próbują wciskać ludziom na siłę, za dużo jest znaków zapytania. Na przykład, czy szczepionka naprawdę działa, jakie ma skutki uboczne, czemu niektóre państwa serwują inną szczepionkę VIP-om i wojskowym, a inną plebsowi itp. I komu zależy na tym, żeby ją wcisnąć jak największej liczbie ludzi, bo zarobi grubą forsę.

O ile więc Polacy domagają się szczepionek, o tyle na Zachodzie, który szczepionkę posiada, ludzie są mniej skłonni do eksperymentowania na sobie. Szczepić nie chcą się Austriacy ani Francuzi. Bardziej niż grypa Zachód przeraża powracająca informacja o tym, że szczepienia będą przymusowe. To akurat Polsce nie grozi, bo nas po prostu na to nie stać.

Ale nawet gdyby było nas stać, przydałoby się pomyśleć, zanim damy się nabić w butelkę koncernowi farmaceutycznemu. Tak jak radzi Janusz Palikot z PO:

Obywatele, nie dajcie się ogłupiać! Szczepionka to gigantyczny przekręt! Grypy nie ma! Jest tylko kasa koncernów farmaceutycznych! I poruta opozycji! Dopóki nikt z PiS-u nie zachoruje to tylko blef! Na zdrowie.

A jeśli wciąż się boicie, to zawsze możecie posłuchać Rosjan, którzy mówią, że na grypę najlepsze są seks i czosnek. Byle nie naraz.

Marta Wawrzyn
19  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / A JAK MAJĄ W TEJ SYTUACJI WYGLĄDAĆ???????????????????? : Październik 05, 2009, 09:46:41
 
Kto weźmie na siebie odpowiedzialność za takich ,,sportowców"? Co? Co? Co? I po co ich badać wogóle?  Mrugnięcie Mrugnięcie ;)Taki piłkarzyk idzie na całonocną suto zakrapianą alkoholem balangę , pewnie też nie stroni od papierosa , a  na drugi dzień biega ( mocno powiedziane), stara się przez 90 minut prztrwać na boisku . Na wynik sportowy nie ma co liczyć, bo  to to nie ma siły . A jak to się może zakończyc dla zdrowia? A no utratą mikroelementów , nadmiarem kofeiny , nikotyny i groźnymi zaburzeniami rytmu. I co tu pomoże nasze badanie?? To nie sportowcy , to nieudacznicy samobójcy!
Mowa o piłkarzach Legii, przedtem był mecz reprezentacji Polski ze Słowenią( tak samo żenująca sprawa);
,, Jak wytropił Fakt, po powrocie z Białegostoku piłkarze udali się na całonocną balangę, która zakończyła się awanturą z mieszkańcami jednej z kamienic.

Gazeta pisze, że w wypadzie wzięli udział wszyscy zawodnicy. Piłkarze udali się do jednej z ekskluzywnych restauracji sushi w centrum Warszawy. Bawili tam (nie wszyscy) do 5 rano, jedli, pili, tańczyli, buzie roześmiane, urabura. O 2.40, relacjonuje dziennik, lokal opuścili Adrian Paluchowski i Jakub Kosecki, którzy nazajutrz mieli mecz Młodej Ekstraligi
Wypad legionistów na miasto zakończył się awanturą z mieszkańcami sąsiadującej z restauracją kamienicy. Ci bowiem zaczęli zwracać uwagę, że wychodzący zaczerpnąć świeżego powietrza piłkarze zachowują się zbyt głośno. Wówczas, jak pisze Fakt, który opatrzył to zdjęciami, na balkon najmocniej protestującego mężczyzny poleciało wszystko, było pod legijnymi rękami. Włącznie z kwiatami i ananasami wyniesionymi z knajpy."
20  "Medicina Sportiva Practica" dla specjalistów / Specjalizacja z medycyny sportowej, certyfikat PTMS, umiejętność; orzecznictwo sportowo-lekarskie / A co z certyfikatem dla zaawansowanych? : Październik 05, 2009, 08:30:51
Specjalistów medycyny sportowej nadal mało. O umiejetności można w tej chwili pomarzyć. Więc ma ponownie działać tylko ,,podziemie" dojeżdżające i klepiące karty sportowe wszystkim?Czekamy na reakcję PTMS-u . Strona nie działa, ale chyba nie ubędzie nic kompetentnej osobie  , jeżeli da odpowiedź w nurtujacych nas sprawach na tym forum. Buziak
21  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / A co jest nadrzędne?OCZYWISCIE ,ŻE PZPN!!!Masz watpliwościi?????? : Październik 03, 2009, 20:44:22
Mycha
W poprzednim rozporządzeniu  Ministra Zdrowia z 2004 i z marca tego roku też pisze ,ze badają i wydają orzeczenia uprawnieni! I CO Z TEGO??? Jeśli sędziowie piłkarscy przepuszcza sportowca z pieczątką każdego lekarza: ginekologa , dermatologa. I kto może coś tu zdziałać Co?? Widzisz taką siłę Co?Co???
22  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / treśc pieczątki jest bez znaczenia : Październik 03, 2009, 16:28:47
Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i dentysty, zaświadczenie o stanie zdrowia może wydać każdy lekarz PO ZBADANIU delikwenta.Inną kwestia jest , czy to zaświadczenie będzie uznane przez np. pracodowacę , czy inne organy kontrolne. W przypadku PZPN obowiązuje ich statut , który zakłada ,że badać może każdy lekarz i w sposób dowolny. Bo nie ma podanego sposobu badania. I w przypadku piłkarzy noznych treść pieczątki    Co? Co? ???nie ma zadnego znaczenia.
Czyli , aby badac piłkarzy zgodnie ze statutem PZPN nie potrzeba zadnych kursów , ani zadnych uprawnień wydawanych przez PTMS.
Strony: 1 [2]
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!