Forum Medicina Sportiva
Kwiecień 19, 2024, 09:39:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: 1 2 3 [4]
46  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Kto tu namieszał? : Grudzień 17, 2011, 19:30:56
Krótko odpowiem! Sami sobie. A jak do tego doszło?  Otóż najpierw  minister wydaje dwa rozporządzenia praktycznie w tej samej sprawie, ale z innych delegacji ustawowych, które   pozostają  w merytorycznej sprzeczności, ponieważ  załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia różni od treści (jeśli chodzi o zakresy badań)  zawartych w  Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego. Następnie  Prezes NFZ wydaje swoje Zarządzenie  w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna  wraz z  kilkoma załącznikami, które  znów są w rozbieżności ze wspomnianym załącznikiem. Totalny  galimatias !
I tak z dniem 1 lipca, po okresie względnego spokoju od 2009 roku, powstaje na nowo  zamieszanie w poradniach medycyny sportowej. W związku z tym NFZ, w  Komunikacie w sprawie realizacji świadczeń w zakresie medycyny sportowej z dnia 2011-07-20,  zamieszczonym  na stronie Oddziału Małopolskiego,  podaje swoją interpretacje do  Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r., w  którym czytamy:
„„W związku z napływającymi sygnałami wskazującymi na trudność w otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu tak aby umożliwić ciągłość uczestnictwa dzieci i młodzieży (o których mowa w poniższych przepisach) w zawodach sportowych, MOW NFZ  przypomina co następuje:   Zasady udzielania świadczeń w zakresie medycyny sportowej zostały określone w:   Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U.11.88.500), Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. 2009 r., nr 139, poz. 1142) oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. 2011 r., nr 111, poz. 653).                                                Zgodnie z Zarządzeniem nr 29/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2011 r. w sprawie; określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna świadczeniodawcy w zakresie medycyny sportowej mogą rozliczać następujące porady określone w załączniku nr 5b wymienionego zarządzenia „Katalog specjalistycznych świadczeń odrębnych”:                  - wstępna kompleksowa kwalifikacja do uprawienia sportu – obejmująca pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach, porada rozliczana jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego,                 - kompleksowa kwalifikacja do dalszego – po 12 miesiącach - uprawiania sportu – obejmująca pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach. Natomiast badania lekarskie przeprowadzane, zgodnie z harmonogramem, co 6 miesięcy lub kontrolne badania lekarskie osób, które doznały urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut mogą być rozliczane jako porady specjalistyczne.                                                                                           Wydanie zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu jest poprzedzone wykonaniem szeregu przewidzianych dla danej dyscypliny sportu badań dodatkowych. Świadczeniodawca powinien zatem wyznaczyć termin wykonania pakietu badań odpowiednio wcześniej, czyli przed upływem terminu zdolności, ponieważ czynności te nie są odrębnie rozliczne. Natomiast termin wizyty końcowej, rozliczanej jako porada kompleksowa w trakcie której zostanie wydane orzeczenie, powinien zostać określony adekwatnie do obowiązującego okresu jej rozliczenia tzn. na przykład przed upływem 12 miesięcy. Właściwe planowanie porad pozwoli uniknąć kolizji terminów ich rozliczania oraz zachowania ciągłości w orzekaniu o zdolności do uprawiania sportu””.
   Tyle teorii porad ze strony NFZ.  A teraz zobaczmy jak to wygląda w praktyce i jakie problemy z tego powodu mają lekarze,  o czym  poinformowali  mnie droga mailową :
   „To, że porada po pół roku jest teraz wyceniona na 3,5 punku to pikuś. Ale poradę kompleksową po dwóch latach ( z konsultacją okulistyczną i  laryngologiczną ) możemy
> wycenić tylko na 12 punktów, to już jest granda.  Wg NFZ porada za 20 punktów może być jedynie poradą wstępną.  Ostatnie Rozporządzenie Min Zdrowia nic nie mówi o wielu sprawach, w tym  o potrzebie robienia w/w  konsultacji, ale nakazuje nam badanie glukozy, konsultacji  stomatologicznej, ale bez próby wysiłkowej.  Z kolei w koszyku świadczeń gwarantowanych jest wszystko tak jak do tej  pory ale NFZ za takie porady
 płacić nie chce.  Robiąc porady tak jak do lipca, na dziś jesteśmy w plecy przy każdej
 poradzie.  Co robić Co? Jak robić???  Nie badać, wykazać za 12 punktów i  dostać w
kość przy pierwszej kontroli czy robić te konsultacje i dopłacać do interesu ? Konsultant krajowy jest o tym problemie ( o tym SKANDALU) poinformowany
i twierdzi, ze próbuje  dostać się do NFZ,  ale pewnie porozmawiamy sobie o tym na Kongresie”
Zatem prześledźmy  co jeszcze  się kryje za  twórczością Min. Zdrowia oraz NFZ .
 Po pierwsze,  podstawą zaniepokojenia w środowisku sportowo- lekarskim  nie była jak napisano w komunikacie  trudność w otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do uprawiania sport,  ale problem ustalenia przez lekarza czy badany powinien mieć wykonane badanie wstępne czy roczne?  Wynika to  z powodu  zlikwidowania w Katalogu specjalistycznych świadczeń odrębnych (załącznik nr 5b wymienionego zarządzenia Prezesa NFZ) porady  po 24 miesiącach rozliczanej dotychczas za 20 pkt. Jest to istotne zarówno dla badanego jak i dla świadczeniodawcy. Badany w przypadku zmiany  świadczeniodawcy, co jest nagminne przy tworzących się kolejkach, ma problem bo musi przynieść przynajmniej kserokopię konsultacji wykonanych w badaniach wstępnych. A poprzednia poradnia czasem stwarza nieuzasadnione trudności w ich wydaniu,  co wstrzymuje procedurę orzekania. Świadczeniodawca także ma także problem,  bo bez tej dokumentacji  naraża się, w przypadku przeprowadzenia tych konsultacji, na ryzyko niepotrzebnych kosztów, za które NFZ nie zapłaci ! 
Po drugie, w ramach oszczędności „wciśnięto”  wykonywanie  wymaganych dotychczas  po dwóch latach podstawowych  konsultacji ( laryngolog, okulista)  w tzw. poradę  kompleksową  po 12 miesiącach, która wtedy nie  pokrywa ponoszonych kosztów.  Na przykład,  z jednej strony pkt 4.1  załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. (Dz.U.11.111.653  z dnia 31 maja 2011 r.) dopuszcza konsultacje  „okulistyczną  u osób ze zdefiniowaną wadą wzroku, po wstępnej ocenie ostrości wzroku z zastosowaniem tablicy Snelena oraz rozróżniania barw z zastosowaniem tablic Ishihary – przeprowadza się co dwa lata, przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych u dzieci i młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem
życia, u których stwierdzono wadę wzroku. Lekarz specjalista w dziedzinie
okulistyki indywidualnie ustala częstotliwość i zakres tych badań”. Jak widać zapis ten jest tak zagmatwany, że interpretacja może być dowolna w szczególności w kontekście tego co napisano w pkt 7. „Okresowe badania lekarskie przeprowadza się: podpunkt 3) co dwa lata – w przypadku konsultacji otorynolaryngologicznej i konsultacji okulistycznej”.
W związku z tym;  1. czy konsultować wszystkich  po 2 latach?.  2. czy  konsultować co dwa lata jedynie tych co  mają zdefiniowaną  wadę ? 3. czy  konsultować według zaleceń okulisty?  W zależności od interpretacji merytorycznej zmienia się koszt procedury! Stąd pytanie jak to rozliczyć w 12 pkt, aby nie dołożyć do interesu? Tej kwestii Komunikat NFZ nie wyjaśnia !
Z jednej strony mogę się zgodzić, że wykonywanie co dwa lata „przy braku zdefiniowanej wady wzroku” jak napisano w załączniku oraz przy braku urazu jest może nieuzasadnione!?! Podobnie można zinterpretować w przypadku konsultacji laryngologicznej, chociaż nic  nie napisano na temat „zdefiniowania wady” !?!   Ale z drugiej strony uważam, że nie można odstąpić   po 2 latach w przypadku  od konsultacji neurologicznej oraz badania EEG ! Więc jak rozliczyć wtedy kosztochłonne badanie?!?
    Kto namieszał  to już wiemy, ale dlaczego ? Pewnie z  powodu „radosnej twórczości” urzędników  Min. Zdrowia!  Ale po co?  Pewnie  po to, aby znów „coś” oszczędzić kosztem pacjenta i świadczeniodawcy!  A  może  motywem była chęć „urozmaicenia”  pracy  lekarza i tym sposobem  zniechęcenia „fanów”  medycyny sportowej do kontraktowania świadczeń  w tym  zakresie?  Ostatnio  było  wydane kolejne  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej to z dnia
Należy się  cieszyć, że tym razem ponownie  nie namieszano  w zakresie  medycyny sportowe bez konsultacji ze środowiskiem. Natomiast, pozostaje się smucić  z powodu braku widocznej reakcji PTMS oraz konsultanta krajowego na bałagan jaki powstał początkiem lipca z powodu opisanych rozbieżności i polityki NFZ. No cóż znów zaspano? Wakacje!?!
PS. 
   Niemniej nie ma złego co by na dobrze nie wyszło!  Uważam, że powielanie konsultacji  laryngologicznej oraz okulistycznej niezbędnej w każdym sporcie co dwa lata, w przypadku braku zdefiniowanej wady w badaniu wstępnym oraz braku zastrzeżeń ze strony lekarza orzecznika podczas badania okresowego, było nie tyle potrzebne co generujące niepotrzebne koszta. W pewnym sensie decyzja NFZ może to być interpretowana jako wytyczna zarówno w badaniach odpłatnych oraz u osób powyżej 23 roku. Dołem omawiane w tekście  załączniki.

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH W PRZYPADKU PORAD SPECJALISTYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI
Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. Dz.U.11.111.653 z dnia 31 maja 2011 r.
Personel Zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia
2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.
U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).
Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną
W miejscu udzielania świadczeń:
– elektrokardiograf,
– zestaw do badań antropometrycznych z możliwością oceny składu ciała (masy mięśni,
tkanki tłuszczowej, kostnej i wody),
– tablica Snellena,
– tablice Ishihary,
– miernik tętna.
Organizacja udzielania świadczeń

1. Wykonanie wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, obejmujących
badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne w stosunku do dzieci i młodzieży do
ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, w
związku z orzekaniem o zdolności do uprawiania danego sportu.

2. Badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne obejmują:
1) badania antropometryczne: pomiary antropometryczne z analizą składu ciała;
2) badania laboratoryjne:
a) badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu,
b) odczyn opadania krwinek czerwonych,
c) morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym,
d) oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi;
3) inne badania diagnostyczne:
a) badanie elektrokardiograficzne,
b) test wysiłkowy,
c) badanie elektroencefalograficzne,
d) badanie radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa,
e) badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
f) badanie spirometryczne;
4) badania lekarskie:
a) ogólne badanie lekarskie,
b) badanie okulistyczne,
c) badanie ortopedyczne,
d) przegląd stomatologiczny,
e) konsultację otorynolaryngologiczną,
f) konsultację neurologiczną,
g) konsultację okulistyczną.
3. Badania diagnostyczne:
1) oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi – przeprowadza się co roku, przed
dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych u dzieci i
młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem
życia, uprawiających płetwonurkowanie, sporty motorowe, sporty wodne, wspinaczkę;
2) badanie radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa – przeprowadza się co dwa
lata, przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych
u dzieci i młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23.
rokiem życia, uprawiających judo i zapasy;
3) badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa – przeprowadza się co
dwa lata, przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach
specjalistycznych u dzieci i młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników
pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, uprawiających podnoszenie ciężarów;
4) badanie spirometryczne – przeprowadza się co roku, przed dopuszczeniem do
udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych u dzieci i młodzieży do 21.
roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia uprawiających
płetwonurkowanie.

4. Konsultacje specjalistyczne:
1) okulistyczną u osób ze zdefiniowaną wadą wzroku, po wstępnej ocenie ostrości
wzroku z zastosowaniem tablicy Snelena oraz rozróżniania barw z
zastosowaniem tablic Ishihary – przeprowadza się co dwa lata, przed
dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych u dzieci i
młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem
życia, u których stwierdzono wadę wzroku. Lekarz specjalista w dziedzinie
okulistyki indywidualnie ustala częstotliwość i zakres tych badań;
2) neurologiczną i badanie elektroencefalograficzne – przeprowadza się co dwa
lata, przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych
u dzieci i młodzieży do 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a 23.
rokiem życia uprawiających boks, kick-boxing, dalekowschodnie sporty i sztuki
walki. Lekarz specjalista indywidualnie ustala częstotliwość i zakres tych badań
w przypadku utraty przytomności lub przegranej przez nokaut.

5. Lekarz przeprowadzający badanie może zlecić dodatkowo wykonanie innych badań
lub konsultacji, których potrzeba wykonania wynika z oceny stanu zdrowia
świadczeniobiorcy, w szczególności badania serologicznego w celu wykluczenia
zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C oraz zespołu nabytego niedoboru
odporności, przez oznaczenie obecności antygenu HBs, przeciwciał HCV i
przeciwciał HIV.

6. Wstępne badania lekarskie dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia,
ubiegających się o wydanie orzeczenia lekarskiego dopuszczającego do uprawiania
danej dyscypliny sportu, obejmują pomiary antropometryczne, ogólne badanie
lekarskie, badanie ortopedyczne, test wysiłkowy, przegląd stomatologiczny, badanie
elektrokardiograficzne, badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu,
odczyn opadania krwinek czerwonych, morfologię krwi obwodowej z wzorem
odsetkowym, konsultację laryngologiczną, konsultację okulistyczną.
W przypadku sportów, o których mowa w ust. 3 i ust. 4 pkt 2, wstępne badania lekarskie dzieci i
młodzieży do ukończenia 21. roku życia obejmują również odpowiednie badania
diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne.

7. Okresowe badania lekarskie przeprowadza się:
1) co 6 miesięcy – w przypadku pomiarów antropometrycznych, ogólnego badania
lekarskiego, badania ortopedycznego;
2) co roku – w przypadku testu wysiłkowego, przeglądu stomatologicznego, badania
elektrokardiograficznego, badania ogólnego moczu z oceną mikroskopową
osadu, odczynu opadania krwinek czerwonych, morfologii krwi obwodowej ze
wzorem odsetkowym;
3) co dwa lata – w przypadku konsultacji otorynolaryngologicznej i konsultacji
okulistycznej;
Okresowe badania lekarskie przeprowadza się przed upływem terminu ważności
orzeczenia lekarskiego dopuszczającego do uprawiania danej dyscypliny sportu.

8. Kontrolne badania lekarskie, obejmujące badanie ogólne, specjalistyczne i
diagnostyczne, w zależności od stanu zdrowia świadczeniobiorcy wykonuje się u
dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz u zawodników pomiędzy 21. a
23. rokiem życia, którzy podczas uprawiania danego sportu doznali urazów, w tym
urazów głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez
nokaut.
Pozostałe wymagania;
Test wysiłkowy przeprowadzany jest zgodnie z zasadami klinicznymi prowadzenia
testów wysiłkowych.

 
Załącznik nr 5b cz. 1 do zarządzenia Nr 29/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2011 r.
 
KATALOG SPECJALISTYCZNYCH ŚWIADCZEŃ ODRĘBNYCH
 
Pkt 6. 5.05.00.0000051
wstępna kompleksowa kwalifikacja do uprawiania sportu - 20 pkt
obejmuje pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach, porada rozliczana jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego
Pkt 7. 5.05.00.0000052
kompleksowa kwalifikacja do dalszego - po 12 miesiącach - uprawiania sportu –12 pkt
obejmuje pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach
 
 

47  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / U źródeł – 75 lat później - Sesja wyjazdowa PTMS O/Małopolska we Worochcie! : Grudzień 17, 2011, 01:29:21
Pierwszy Zjazd Polskich Lekarzy Sportowych, połączony z organizacją Stowarzyszenia Lekarzy Sportowych, odbył się w dniach 10-16 lutego 1937 r. w popularnym kurorcie na południowo-wschodnich kresach ówczesnej Rzeczypospolitej.
W związku z tym Oddział Małopolski PTMS organizuje zebranie wyjazdowe poświęcone  powstaniu Stowarzyszenia Lekarzy Sportowych. Sesja Naukowa „U źródeł – 75 lat później” odbędzie się 10-lutego 2012 r. w Worochcie w godzinach popołudniowych,  a wykładowcą  będzie dr med. Henryk Kuński przewodniczący Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.
Na ogłoszony początkiem 2007  roku na stronie PTMS komunikat zapraszający do wyjazdu zainteresowanych rekonesansem   do Worochty  10.02.2007 - w dniu powołania Towarzystwa i dotarcie tam  chęć udziału wyraziła tylko jedna osoba z naszego Towarzystwa ! Pozostając w nadziei, że tym razem z okazji  75-lecia Polskich Towarzystw Medycyny Sportowej znajdzie się więcej osób zainteresowanych wyjazdem „Ku źródłom” !
Wycieczkę do Worochty organizuje Medicina Sportiva.
Wyjazd autokarem z Krakowa  planowany jest na 7 lutego (wtorek) 2012 r. w godzinach wieczornych (23.00). Dzień 8 lutego poświęcony będzie zwiedzaniu Lwowa. Następnego dnia nastąpi przejazd do Worochty. 10 lutego w godzinach porannych dla chętnych wycieczka (trekking) na Zaroślak do tzw. Turbazy, a dla pozostałych zwiedzanie Worochty lub  indywidualny 1/2-dniowy wyjazd do stacji narciarskiej Bukovel. W godzinach popołudniowych Sesja Naukowa oraz uroczysta kolacja. W ostatnim dniu 11.02.2012  po śniadaniu przejazd ze zwiedzaniem  Stanisławowa oraz Kołomyji  do Lwowa. Wieczorem wyjazd do kraju i powrót do Krakowa w godzinach porannych w niedzielę 12 lutego.
Koszt przejazdu autokarem, ubezpieczenia  oraz pilota  na trasie Kraków- Lwów –Worochta- Lwów- Kraków  szacowany jest na 300 złotych od osoby przy frekwencji minimum 20 osób. Natomiast koszt hotelu ze śniadaniem oraz obiadu wynosi 25$ USA za nocleg co za 4 doby stanowi 100 $ USA, które każdy z uczestników zabiera ze sobą! Ponadto trzeba zabezpieczyć pieniądze na wstępy do muzeum oraz na Cmentarz Orląt oraz Łyczakowski.
Transport płatny w złotówkach na konto Medicina Sportiva
PKO B.P. II Oddzial w Krakowie, Nr 03-10202906-0000170200150433
do 15 stycznia 2012 !!!
W przypadku odwołania wyjazdu  Sesja Naukowa „U źródeł - 75 lat później” odbędzie się 10.02.2012 w Krakowie.

                                                                      
48  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / 20.10.2011 cały świat obchodzi Światowy Dzień Osteoporozy : Październik 19, 2011, 00:14:09

Światowy Dzień Osteoporozy organizowany jest od 1996 r. pod auspicjami International Osteoporosis Foundation.
Wiodącymi hasłami Światowego Dnia Osteoporozy są:
"Razem niezłomni"
"Pokochaj swoje kości".

Celem Światowego Dnia Osteoporozy jest inicjowanie działań w kierunku zmniejszenia liczby złamań.
Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje ok. 3 000 000 osób ze złamaniami osteoporotycznymi.

Fakty o osteoporozie
Światowy Dzień Osteoporozy
Konferencja Osteoporoza - choroba miliona złamań

Plakat 1
Plakat 2
Plakat 3
49  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / W kręgu zainteresowania : Wrzesień 24, 2011, 08:43:14
O godzinie 20:08:43 w dniu 21.09.2011 roku liczba chętnych do zarejestrowania się na naszym FORUM przekroczyła dwa tysiące pięćset!!!
Problem jest ciekawy i złożony. Od dłuższego czasu nasze forum stało sie bardzo popularne w świecie i z tego powodu, co zauważyli jego stali użytkownicy, było często miejscem zamieszczania różnego rodzaju reklam. Dlatego wielokrotnie musieliśmy "banować" niektórych uczestników. W czasie jednej z takiej akcji omyłkowo usunęliśmy kilkudziesięciu naszych "starych" forumowiczów za co serdecznie przepraszamy i prosimy o ponowną rejestrację. Niestety obecnie rejestracja jest utrudniona i ulega każdorazowo indywidualnej weryfikacji odnośnie adresu mailowego, domeny jak i IP.  Mimo wszystko codziennie próbuje się rejestrować kilkunastu internautów. Tym 2500  odrzuconym był: vx.2b.p.tw.3.7.7.t.d5@gmail.com 125.46.56.66 .
Jeśliby przypadkiem ktoś z Państwa, rzeczywiście zainteresowany problematyką medycyny sportowej, został negatywnie zweryfikowany prosimy o bezpośredni kontakt mailowy.
50  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Dieta a metabolizm wysiłkowy... : Wrzesień 20, 2011, 22:21:06
Stare ale jare...
Zapraszam do lektury wykładu inauguracyjnego nieodżałowanej pamięci Prof. Hanny Kaciuby-Uściłko jaki wygłosila podczas sesji inauguracyjnej I Sympozjum "Medicina Sportiva 1996" w Krakowie.

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/Dieta_a_metabolizm_wysilkowy.doc  (13 MB)
51  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / IV ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES : Wrzesień 18, 2011, 22:26:05
oraz XVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii
i Polskiej Fundacji Osteoporozy
Kraków, 29 września – 1 października 2011
INFORMACJE

www.osteoporoza.pl

TEMATY KONGRESU
I. Osteoporoza
1. Prewencja osteoporozy, znaczenie witaminy D
2. Ocena ryzyka złamania w Polsce, FRAX
3. Postępy w leczeniu osteoporozy
4. Skutki złamań osteoporotycznych
5. Upadki, zapobieganie i znacznie kliniczne
6. Osteoporoza u mężczyzn
7. Osteoporozy wtórne
8. Osteoporoza u dzieci i młodzieży
9. Tematy wolne
II. Osteoartroza i inne choroby kości i stawów
10. Diagnostyka
11. Leczenie
III. Tematy wolne

KOMITET NAUKOWY
Członkowie z zagranicy
S.R.Cummings, J.A. Kanis, G. Maalouf, E. McCloskey, S.E. Papapoulos, J. Y. Reginster, H. Resch, R. Rizzoli, J. Stepan   

Członkowie z Polski   
J. Badurski, D. Chlebna-Sokół, E. Czerwiński, E. Franek, P. Głuszko, A. Górecki, T. Grodzicki, W. Horst-Sikorska, M. Jabłoński, J. Kruczyński, K. Księżopolska-Orłowska,
P. Leszczyński, R. Lorenc, P. Małdyk, E. Marcinowska-Suchowierska, W. Misiorowski, W. Pluskiewicz, J. Przedlacki, E. Sewerynek, M. Tałałaj, W. Tłustochowicz

PREZENTACJE NAUKOWE
Zaproszeni Wykładowcy
Referaty i plakaty uczestników

Języki wykładowe: polski i angielski
Tłumaczenie symultaniczne

TERMINY
Rozpoczęcie Kongresu   29.09.2011 godz. 17.00
Zamknięcie Kongresu    01.10.2011 godz. 16.30

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/290991P_osteoartrologii.jpg
52  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Lektura na weekend... : Wrzesień 16, 2011, 07:45:52
Zapraszam do krótkiego opisu wydarzeń jakie miały miejsce w ciągu kolejnych 3 dni Sympozjum „Medicina Sportiva „96”

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/pmsms.doc
53  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Tak to się zaczęło... : Wrzesień 15, 2011, 09:01:35
Dokładnie dzisiaj mija 15 lat jak 15 września 1996 roku w ramach XXIII Zjazdu Naukowego PTMS rozpoczęło się w Krakowie I Międzynarodowe Sympozjum „Medicina Sportiva ‘96” pod hasłem "Sport a zdrowie”. A co z tego wynikło przypomnimy w kolejnych wspomnieniach! I tak będzie aż przez 9 miesięcy do momentu, kiedy minie 15 lat jak ukazał się pierwszy numer kwartalnika „ „Medicina Sportiva” będący pokłosiem wspomnianego Sympozjum. Krakowskie „Tempo”  napisało wtedy tak...

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/ABS.jpg
54  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Nowy wzór certyfikatu : Wrzesień 14, 2011, 08:13:49
Czy aby świadomie nie zamieszczono ograniczeń wiekowych w obecnie obowiązującym Certyfikacie PTMS? Jeśli tak to brawo, bo wreszcie jest tak jak być powinno!
Aktualnie  nie ma rozbieżności w obowiązujących rozporządzeniach odnośnie  uprawnień lekarzy orzekających. Jak wiemy, do takiego stanu  doprowadził  słynny minister sportu Lipiec w  rozporządzeniu z dnia 3 października 2006 r. Stało się to przyczyną zamieszania, a sytuacje pogłębiła opieszałość Ministra Zdrowia we wprowadzaniu Certyfikatu Umiejętności oraz arbitralna decyzja ZG PTMS o likwidacji certyfikatu zaawansowanego. Doprowadziło to do patologii. Niestety najbardziej „skorzystali”  na tym  tzw. „kłusownicy” czyli  lekarze  bez stosownego przeszkolenia, którzy bezkarnie zaczęli orzekać zawodników powyżej 23 lat, kosztem tych uczciwych! Ci zostali zmarginalizowani i zniechęceni do pracy w medycynie sportowej. Pytam, komu to było potrzebne? Z pełnością nie zawodnikom z miejscowości, w których dostęp do specjalistów jest praktycznie niemożliwy! Przykre, ale  także niektórzy przeszkoleni lekarze z certyfikatami PTMS łamali ustalone zasady i badali starszych zawodników oraz używali pieczątek niezgodnych z zalecaną przez PTMS treścią! 
  Mam nadzieję, że nowy wzór pieczątki będzie bez nieuzasadnionych merytorycznie ograniczeń wiekowych, prosty oraz przejrzysty i zrozumiały dla sędziów, trenerów , zawodników, a także ich rodziców. Np. "Certyfikat PTMS nr xyz ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej.Ważny do dd,mm,rr" Trzeba wybrać mniejsze „zło”!
W innym przypadku idea certyfikatów całkowicie zostanie zdeprecjonowana. Osobiście jako specjalista „konkurencji” się nie boję, ponieważ zapotrzebowanie na rzetelne badania, co zauważają już rodzice młodocianych zawodników, jest nieograniczone!
55  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Mateusz Polaczyk praktycznie nominowany na IO "Londyn 2012" : Wrzesień 14, 2011, 00:09:28
Zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie PZK "Zasady kwalifikacji do reprezentacji Polski seniorów w slalomie kajakowym na
Mistrzostwa Swiata Seniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy oraz Puchary Świata" w punkt mówi:

VIII . Zarząd PZK podejmie ostateczną decyzję co do ilości zawodników, zawodniczek, osad, które zostaną nominowane do startu w MŚ, ME, PŚ, MME.
Ponadto:
Osada, która zdobędzie medal indywidualne w ME Sen zwolniona jest z kwalifikacji do reprezentacji w sezonie 2012 - uzyskuje prawo startu w ME Sen , PSw oraz prawo udziału w wewnętrznejkwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Osada która zdobędzie medal indywidualnie w MŚw Sen uzyskuje automatycznie prawo startu w ME Sen, PŚw i IO w 2012roku.
Osada , która podczas startu w MSw Sen zdobędzie Kwalifikacje Olimpijską dla kraju z miejsca nie medalowego zwolniona jest z kwalifikacji do reprezentacji w sezonie 2012 - uzyskuje prawo startu w
ME Sen , PSw oraz prawo udziału w wewnętrznej kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
56  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / A jednak... : Wrzesień 12, 2011, 00:33:05
A jednak miałem rację w sprawie interpretacji zapisów aktualnie obowiązujących aktów prawnych w medycynie sportowej!  Jak się okazuje PTMS podał Komunikat na swojej stronie, ponieważ wreszcie  ktoś w Ministerstwie Sportu i Turystyki obiektywnie zanalizował obowiązujące akty  i podał jasno bez "falandyzacji" prawa, jak to czyniły Panie magister z  Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia, wykładnie prawną odnośnie uprawnień lekarzy do badania sportowców (patrz info... http://forum.medicinasportiva.pl/index.php/topic,15.msg4616.html#new).
Lepiej późno niż wcale!  
57  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / WRESZCIE! : Wrzesień 11, 2011, 22:26:56
... po 38 latach mamy drugi medal w historii w slalomie kajakowym w K-1 mężczyzn! Oby w Londynie jeden polskich zawodników na P (któryś z Polaczyków? Popiela? lub P.....?) zdobył złoto, którego polskiemu kajakarstwu brakuje!!!

"Mateusz Polaczyk (AZS AWF Kraków) zdobył w Bratysławie srebrny medal mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w konkurencji K1. Wygrał Słoweniec Peter Kauzer, a trzeci był Francuz Fabien Lefevre.

To największy sukces w karierze Polaczyka, który zdobył także kwalifikację olimpijską dla Polski na przyszłoroczne igrzyska w Londynie". Więcej na
http://sport.onet.pl/kajakarstwo/ms-w-kajakarstwie-gorskim-srebrny-medal-polaczyka,1,4845498,wiadomosc.html

58  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / I co z tego wynika? NIC! : Sierpień 31, 2011, 00:03:50
Na stronie PTMS pojawił sią komunikat:

Informacja dla osób posiadających ważne Certyfikaty PTMS
"W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej informuje, że dotychczas wydane Certyfikaty PTMS utrzymują swoją moc, ale będą wymienione na nowe, ze zmienioną nazwą i z zachowaniem określonej w nim daty ważności.
Aktualne Certyfikaty PTMS zachowują ważność do momentu wymiany ich na nowe. W pierwszej kolejności wymiana Certyfikatów nastąpi w odniesieniu do lekarzy, którzy zwrócą się do Biura Certyfikatów we Wrocławiu z pisemnym wnioskiem. Pozostałe Certyfikaty zostaną wymienione sukcesywnie do końca bieżącego roku.

Zmiana dotyczy następującego sformułowania:
                              
W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia było:
- lekarz posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej

Nastąpiła zmiana na:
- lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej."


Tyle suchy komunikat...
Sęk w tym, że takiego sformułowania na certyfikacie nie było! Więc co w treści będzie zmienione? Poczekamy, zobaczymy! Niecierpliwi mogą pisać o wydanie nowej wersji certyfikatu i wtedy się dowiedzą. Czekamy na INFO!

http://www.medicinasportiva.pl/new/forum_pliki/certptms_2011_09.jpg
59  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Czy warto badać? : Sierpień 30, 2011, 22:42:52
Odpowiedź dają włoscy lekarze. Tematyka była poruszona na specjalnej sesji podczas Kongresu MKOl w Monaco wiosną bieżącego roku, a teraz powtórzona podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kadiologicznego
Oto artykuł zamieszczony na stronie:
http://www.medscape.com/viewarticle/748774?src=nl_topic
 
Italian Preparticipation Sports Screening Cost-Effective
Michael O'Riordan

August 29, 2011 (Paris, France) — The Italian model for a preparticipation sports screening program, one that includes a 12-lead electrocardiogram (ECG) for all individuals participating in athletics, is a cost-effective mass-screening program, according to researchers who performed the analysis. The cost for one additional year of life saved for individuals disqualified from sports for genetic cardiomyopathies is worthwhile, considering the long time these patients will live if excluded from high-risk physical activity, state the researchers.

"Young competitive athletes with a genetic disorder have a good outcome and life expectancy that is nearly normal," lead investigator Dr Domenico Corrado (University of Padova, Italy) said during a session on preparticipation screening of athletes at the European Society of Cardiology (ESC) 2011 Congress. Assuming the individual lives for an additional 20 or 30 years, the cost for one year of life saved (YLS) is €50 000 and €33 000, respectively, "which is within the limits of cost-effectiveness for considering medical therapy efficient," said Corrado.

Italy has led the way in screening young athletes before allowing them to compete in sports. The Italian model, which includes a physical examination, family history, and screening with a 12-lead ECG, was instituted in 1982. During that time, the annual incidence rates of sudden cardiovascular death (SCD) in competitive athletes aged 12 to 35 years old in the Veneto region of Italy declined 89%, down from four events per 100 000 person-years in unscreened athletes to 0.4 events per 100 000 person-years in screened individuals.

Different Screening Approaches Worldwide

The cost of widespread screening, as well as the risk of false-positive ECGs that might prevent healthy individuals from participating in sports and the battery of unnecessary tests they will face, have limited the adoption of mass-screening programs in other countries. In the US, the American College of Cardiology and the American Heart Association limit screening to a physical examination and medical history, while the ESC and International Olympic Committee recommend resting 12-lead ECG to detect cardiac abnormalities.

In the present study, investigators assessed the cost-effectiveness of widespread screening in Italy. Based on data from their experience, they assumed that 40 SCDs occurred for every million patients who went unscreened compared with just four events for every one million patients who underwent screening (four and 0.4 events, respectively, per 100 000 person-years), leading to 36 lives saved for every million patients screened with 12-lead ECGs.

Speaking during the ESC session, Corrado said the cost of family history, physical examination, and an ECG in Italy is €30, leading to a total cost of €30 million for one million patients screened. Of these, approximately 100 000 patients with positive findings would be expected to undergo further testing at a cost of €60 per patient, leading to an additional cost €6 million. In total, the cost of screening is €36 million.

Based on 36 lives saved, the total cost of screening for one life saved is €1 million. Using different estimates of additional life-years lived, the investigators developed models that calculated the cost of one YLS. If the patient lived 10, 20, or 30 years, the cost of one YLS is €100 000, €50 000, and €33 000, respectively.

Dr Sanjay Sharma (St George's University of London, UK), who chaired the ESC session on preparticipation screening, questioned the analysis, saying that the low cost of initial screening and cost of additional testing jumped out at him, noting that if these numbers were higher, as they likely are in other countries, the cost-effectiveness analysis of widespread preparticipation screening would be questionable.

"The cost of just €30 for history, examination, and ECG and the cost of just €60 for additional investigation might be possible in places like Italy, where you have the infrastructure and lots and lots of sports cardiologists, but I don't think we can echo the same sentiments in most of the Western countries," said Sharma. "For example, in the UK, just to shake hands with a cardiologist you're €200 down."

Corrado agreed, saying the cost-effectiveness analysis applies only to the Italian experience. In different countries, without the requisite health infrastructure, these costs would be higher.

HCM With and Without ECG Abnormalities

In another study, Dr Chiara Calore (University of Padova) focused on the clinical characteristics of hypertrophic-cardiomyopathy (HCM) patients who present with either a normal ECG or isolated QRS voltage criteria for left ventricular hypertrophy. In their initial survey of 245 patients with documented HCM, 11 patients (5%) presented with a normal ECG, while just six patients had an increased in QRS voltage. Speaking during the ESC session, Calore said that these patients differed from HCM patients with an abnormal ECG in that they had a lower maximal left ventricular wall thickness and had left ventricular hypertrophy confined to the basal septum.

The researchers also noticed a trend toward reduced arrhythmic events among the HCM patients with normal ECGs or isolated QRS criteria for left ventricular hypertrophy compared with HCM patients with abnormal ECGs. This led to the critical question about whether or not HCM patients with normal ECGs should be allowed to participate in sports.

Although Calore said the question was difficult to answer, Corrado, who was also involved in the research, said the study hints at the possibility of one day selecting low-risk HCM patients who might be eligible for athletic activity. During the question-and-answer session, others noted that age is an important factor in determining whether a patient should be allowed to play sports. HCM is a disease that progresses during the second decade of life, so a normal ECG finding in an HCM patient at 15 years old differs significantly from a normal ECG in a 40-year-old individual with HCM.



 
 
60  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / XIV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji : Lipiec 29, 2011, 19:30:13

W  dniach 16-17 września 2011 r. na terenie aglomeracji śląskiej, w nowym hotelu Arsenal Palace, zlokalizowanym na granicy Katowic i Chorzowa odbędzie XIV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Program konferencji obejmuje sesje naukowe:
- Rehabilitacja kardiologiczna – możliwości, potrzeby, wyzwania
- Rehabilitacja kardiologiczna w szczególnych stanach klinicznych
- Postępy rehabilitacji osób z chorobami układu krążenia
- Prewencja chorób układu krążenia
- Adaptowana aktywność fizyczna
- Diagnostyka funkcjonalna w rehabilitacji – aktualne potrzeby i możliwości - panel dyskusyjny
- Diagnostyka funkcjonalna w rehabilitacji dzieci i młodzieży
- Diagnostyka funkcjonalna w rehabilitacji narządu ruchu
- Diagnostyka funkcjonalna w rehabilitacji osób w wieku podeszłym
- Tematy wolne
- oraz warsztaty szkoleniowe: Reanimacja wg standardu 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji
- Interpretacja testów wysiłkowych u pacjentów kardiologicznych
- Chory z cukrzycą a wysiłek fizyczny
- Wybrane elementy diagnostyki funkcjonalnej osób w wieku podeszłym
- Neurac: Nowa propozycja w zakresie terapii niespecyficznych dolegliwości bólowych kręgosłupa
- Wybrane metody specjalne kinezyterapii wspomagane systemem trakcji w ruchu w terapii zespołów bólowych kręgosłupa
- Wybrane aspekty efektywnego przygotowania publikacji naukowych

Tematyka sympozjum znajduje się w zakresie zainteresowań lekarzy wielu specjalności: rehabilitacji medycznej, kardiologii, ortopedii, neurologii, pediatrii, geriatrii, medycyny rodzinnej, jak również innych członków zespołu rehabilitacyjnego: fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych. W sympozjum, udział wezmą konsultanci w dziedzinie rehabilitacji medycznej, fizjoterapii oraz Profesorowie Uczelni Medycznych i AWF, w tym kierownicy Katedr i Klinik Rehabilitacji z całego kraju. Do udziału zaproszone zostały również uznane autorytety nauki i specjalistycznej praktyki lekarskiej z zagranicy m.in. przedstawiciele Physical and Rehabilitation Medicine Section and Board of the European Union of Medical Specialists.

Komitet Naukowy
Przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Jerzy Kiwerski

Komitet Organizacyjny
Przewodniczący: dr hab. n. med. Jacek Durmała

Biuro Organizacyjne
Elsevier Urban & Partner, 02-796 Warszawa, ul. Migdałowa 4 lok. 59,
tel. +48 22 546 38 30, e-mail: konferencje@elsevier.com
Więcej informacji na stronach:
http://www.ptreh.com
http://www.elsevier.pl/konferencje/sympozjum_ptreh
Strony: 1 2 3 [4]
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!