Pokaż wiadomości
|
Strony: [1] 2 3 ... 13
|
2
|
Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Dieta dla aktywnych / 5 chorób, jakich możesz nabawić się w te święt
|
: Grudzień 29, 2014, 12:23:44
|
5 chorób, jakich możesz nabawić się w te święta Natalia Golik Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z przyjemną atmosferą. Okres świąteczny bywa jednak niezwykle stresujący, co doprowadza do wielu niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych.
1. Dolegliwości psychosomatyczne
Pośpiech, załatwianie kilku spraw jednocześnie, organizacja kolacji, przedświąteczne porządki, spotkanie z dawno niewidzianą rodziną... wszystko to sprawia, że odczuwamy zwiększony stres, który doprowadza do pojawienia się tak zwanych dolegliwości psychosomatycznych. Wynikają one z połączenia reakcji psychicznych z organizmem.
Dolegliwości psychosomatyczne mają najczęściej charakter infekcji, reakcji alergicznych lub problemów wieńcowych. Stres doprowadza również do problemów żołądkowych, wywołując bóle brzucha, niestrawność oraz biegunkę. Dlatego czasie świąt mogą wystąpić: wysypka, opryszczka, nudności, kolka, ból i kołatanie serca, nadciśnienie.
2. Przejedzenie
W święta trudno odmówić sobie spróbowania wszystkich dwunastu potraw. Niestety, w ten sposób możemy doprowadzić do przejedzenia, które wywołuje niestrawność, ból brzucha, nudności, a nawet wymioty. Metabolizm znacznie spowalnia, powodując nieprzyjemne uczucie ciężkości. Do tego dojść mogą wzdęcia oraz zgaga.
Najlepiej więc ograniczyć spożywanie wigilijnych potraw lub przygotować lekkie dla żołądka dania – na przykład upieczone zamiast usmażone. Jeśli jednak doszło do przejedzenia, należy powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych posiłków następnego dnia i pij dużo wody mineralnej. Warto sięgnąć też po herbaty ziołowe.
3. Zatrucie pokarmowe
W wyniku spożycia zepsutych lub źle przygotowanych potraw może dojść do zatrucia pokarmowego. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na przygotowywane w wigilię ryby. Podczas zakupów sprawdź, czy są świeże – powinny mieć błyszczące oczy, sprężyste ciało, różowe skrzela i skórę bez uszkodzeń.
Na uwagę zasługiwać powinny również produkty używane do przyrządzania ciast i deserów. Sprawdź daty ważności oraz zwróć uwagę na sposób przechowywania produktów w sklepie. Nie kupuj na zapas. Gotowe wypieki trzymaj w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego, choremu należy podać węgiel leczniczy, który usunie substancje toksyczne z organizmu.
4. Przemęczenie
Stres i pośpiech związany z przygotowaniami do świąt może doprowadzić do przemęczenia, a przy tym niekorzystnych dla zdrowia urazów czy naciągnięć. Zamiast więc cieszyć się świętami, odczuwamy nieprzyjemny ból kręgosłupa, ramion i nóg, doskwiera także ból głowy i uczucie zmęczenia. W przypadku nadwyrężenia mięśni lub stawów zastosuj zimny okład. Ogranicz aktywność fizyczną i odpocznij.
Następstwem długotrwałego przemęczenia może stać się anemia, migrenowy ból głowy, problemy z zasypianiem lub spadek odporności organizmu. Dlatego zaplanuj czas tak, by jeszcze przed świętami załatwić najważniejsze rzeczy. Poproś też o pomoc bliskich lub przyjaciół, jeśli odczuwasz nadmierne zmęczenie. I pamiętaj, że święta to czas na regenerację sił, a nie ich utratę.
5. Depresja
Wymienione powyżej dolegliwości, a zwłaszcza nadmierny stres i przemęczenie, mogą doprowadzać do załamania nerwowego lub depresji. Zwłaszcza, jeśli każdego roku święta przybierają podobny scenariusz. W czasie świąt zauważa się pogłębienie dolegliwości u osób ze zdiagnozowaną depresją. Złe samopoczucie psychiczne wynika również z tego, że wiele osób spędza święta samotnie.
Dlatego nie obarczaj się zbyt wieloma obowiązkami i nie zakładaj, że święta muszą być idealne. Jeśli coś pójdzie nie tak lub nie wszystko uda się przygotować, nie przywiązuj do tego większej wagi. W trakcie spotkania z rodziną nie wyciągaj problemów z przeszłości. Skup się na tym, by Boże Narodzenie spędzić w spokoju i bez zbędnego stresu.
|
|
|
4
|
Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Konferecja "Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjny
|
: Sierpień 11, 2014, 16:40:49
|
Konferecja "Żywienie w drodze do mety, czyli rola żywienia w sporcie rekreacyjnym"Czas i miejsce konferencji: 25 października 2014 roku, siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa . Każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Organizatorzy konferencji: Czasopismo Food Forum oraz Instytut Mikroekologii. Komitet naukowy: Prof. dr hab. med. Wojciech Cichy Prof. dr hab. med. Krzysztof Kula Prof. nadzw. Dr hab. n. med. Krzysztof Sas- Nowosielski dr n. med. Grzegorz Biegański W programie konferencji: ● Wpływ otyłości i chorób współistniejących na zmiany hormonalne i aktywność płciową u mężczyzn po czterdziestce - ● Mikroflora a aktywność fizyczna. Czy probiotyki mogą wpłynąć na wyniki osiągane w sporcie? ● Żywienie okołotreningowe w sportach wytrzymałościowych – ● Problemy żywieniowe w wybranych dyscyplinach sportowych - ● Wpływ nadwrażliwości pokarmowej IgG zależnej nawyniki osiągane w sporcie - ● Suplementy w poszczególnych dyscyplinach sportów rekreacyjnych – co wybrać? ● Gdy mniej znaczy więcej – fakty i mity na temat żywienia w sportach wytrzymałościowych - ● Regularny trening a ciało- ● Praktyczne aspekty żywienia we wspinaczce sportowej – ————————————————————————————————————————————————————– Koszt uczestnictwa w konferencji to 160 zł. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy tutaj: http://food-forum.pl/zywienie-w-drodze-do-mety-czyli-rola-zywienia-w-sporcie-rekreacyjnym-25-10-2014/
|
|
|
10
|
Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Uchwała Walnego Zebrania Członków PTMS w dniu 14.10.2011
|
: Wrzesień 05, 2013, 12:14:48
|
PODAJĘ TREŚĆ UCHWAŁY , KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ JUŻ NA FORUM: « : Październik 17, 2011, 07:38:12 » Uchwała Walnego Zebrania Członków PTMS w dniu 14.10.2011
Ustanawia się następujące zmiany dotyczące Certyfikatu PTMS uprawniającego do orzekania w sporcie:
1. Certyfikat wydaje się do orzekania bez ograniczenia wiekowego sportowców. 2. Pierwszy certyfikat wydaje się na okres dwóch lat, drugi - na okres trzech lat, a lekarze posiadający certyfikaty nieprzerwanie przez okres pięciu lat otrzymują certyfikat na czas nieokreślony. 3. Ustanawia się jednolity wzór pieczątki lekarskiej zawierającej następujące dane: imię i nazwisko lekarza lekarz upoważniony do orzekania w sporcie certyfikat PTMS nr …..... (w przypadku ograniczenia czasowego formuła: ważny do …) numer prawa wykonywania zawodu lekarza
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
|
|
|
11
|
Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Dieta dla aktywnych / Kawa dobra na wszystko!? :)
|
: Lipiec 31, 2013, 14:29:51
|
,,Picie kawy może hamować myśli samobójcze u osób z depresją – twierdzą naukowcy z Harvard School of Public Health. Zdaniem badaczy, kofeina wywiera łagodne działanie antydepresyjne, stymulując produkcję określonych neurotrasmiterów (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny) w mózgu. Picie kilku filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko popełnienia samobójstwa nawet o 50 proc., zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. – Porównaliśmy efekty picia kawy zawierającej kofeinę oraz jej pozbawionej i wszystko wskazuje na to, że to właśnie kofeina jest odpowiedzialna za opisywany efekt antydepresyjny – wyjaśnia dr Michel Lucas, szef zespołu badaczy. Naukowcy zalecają jednak ostrożność i nie sugerują, aby chorzy na depresję po prostu pili więcej kawy. Mogłoby się to bowiem wiązać z wystąpieniem przykrych działań ubocznych kofeiny, zwłaszcza u osób, u których jednym z bardziej dokuczliwych objawów depresji są zaburzenia snu. – Z naszych testów wynika, że zwiększanie dziennej dawki kofeiny powyżej 400 mg (co odpowiada 2–3 filiżankom kawy) nie przynosi już dalszych korzyści – tłumaczy dr Lucas. O korzystnym wpływie kawy na osoby z depresją pisali też autorzy podobnego badania, przeprowadzonego na Harvardzie w 2011 r. Wynikało z niego, że ludzie pijący 2–3 filiżanki dziennie są o 15 proc. mniej narażeni na wystąpienie epizodu depresji (w porównaniu do osób stroniących od kawy lub pijących ją sporadycznie). Wcześniejsze prace sugerowały jednak, że kofeina, która (pobudzając wytwarzanie insuliny) zmniejsza poziom cukru we krwi – może w ten sposób pośrednio powodować obniżanie się nastroju. Źródła: The World Journal of Biological Psychiatry / Digital Journal''
|
|
|
12
|
Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Dieta dla aktywnych / Niedobór jodu w ciąży
|
: Lipiec 13, 2013, 09:11:07
|
,,Niedobór jodu w ciąży Niedobór jodu to problem z hormonami: tyroksyną i trójjodotyroniną oraz powstawaniem tzw. wola tarczycy u osób starszych, ale także wrodzonego zespołu niedoboru jodu, czyli niedorozwoju umysłowego u dzieci. Dlatego tak ważne jest, by przyszłe mamy dbały o odpowiedni poziom jodu w diecie. „Jedź nad morze, powdychać trochę jodu”. To częsta rada dla osób, którym doskwierają problemy z tarczycą. I nic dziwnego, bo zarówno gleba, jak i woda okolic nadmorskich są najbardziej bogate w ten pierwiastek. Im dalej od morza, tym stają się one bardziej ubogie. Najgorzej sytuacja wygląda w rejonach górskich. Niedobór jodu to problem z hormonami: tyroksyną i trójjodotyroniną oraz powstawaniem tzw. wola tarczycy u osób starszych, ale także wrodzonego zespołu niedoboru jodu, czyli niedorozwoju umysłowego u dzieci. Dlatego tak ważne jest, by przyszłe mamy dbały o odpowiedni poziom jodu w diecie. Przyczyny niedoboru jodu Ciało zdrowego człowieka zawiera 30-50 µg jodu. Norma dla osoby dorosłej to średnio 200 µg. Kobiety w ciąży powinny jednak przyjmować znacznie więcej, około 230 µg, a matki karmiące około 260 µg. Jeśli jesteś w ciąży, przy każdym badaniu pamiętaj o skontrolowaniu zawartość jodu w swoim organizmie, by móc zareagować i podjąć odpowiednie kroki w celu nadrobienia ewentualnych braków.Niedobór jodu nie tylko staje się przyczyną niedoczynności tarczycy czy niedorozwoju umysłowego. U kobiet noszących dziecko może powodować również znacznie częstsze poronienia, a także deformacje płodu. Może być przyczyną nie tylko zaburzeń rozwoju centralnego układu nerwowego, ale również mieć negatywny wpływ na rozwój kośćca u dziecka. Suplementacja jodu Spożywanie soli jodowanej jest jednym z działań, które podejmuje się, aby zapobiec zaburzeniom niedoboru jodu. Płaska łyżeczka zawiera, według różnych danych, od 300 µg do 420 µg. W ostatnich latach przestrzega się jednak przed nadmiernym spożywaniem soli, upatrując w niej jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych, problemów z gospodarką wodno-elektrolitową, chorób krążenia. Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie soli z umiarem. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór oddziałują negatywnie na prenatalny rozwój nerek. Zbyt duże ilości z kolei nie pomagają samej kobiecie, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, gdy coraz dotkliwiej doskwierają im obrzęki. "
|
|
|
13
|
Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Ekstremalne wyzwania / Piłeś - nie skacz !!
|
: Kwiecień 10, 2013, 08:26:45
|
,,- Nie pamiętam jakim cudem udało mi się te narty zapiąć, a tu trzeba jakoś jechać stabilnie i dojechać stabilnie do tego progu, a mnie trochę chwiało wtedy (śmiech). No i tak chwiało mnie, chwiało, a potem chyba... ostatni byłem (śmiech). Wniosek taki, że to nie dla mnie. Piłeś - nie skacz - dodał Piotrek."
|
|
|
|