Forum Medicina Sportiva
Listopad 21, 2024, 21:09:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 4
1  Medicina Sportiva - Informacje / Newsy - archiwum / KOMUNIKAT MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO : Styczeń 01, 2014, 20:37:02
w sprawie wykazu czasopism naukowych wraz z liczbą punktów przyznawanych za publikacje w tych czasopismach z dnia 17 grudnia 2013 r.
Z przyjemnościa  informujemy, że Medicina Sportiva otrzymała aż 9 pkt i tym samym jest w "przedsionku" czasopism aplikujących o Impact Factor. Natomiast Medicina Sportiva Practica oraz Medicina Sportiva Suplement uzyskały w tej ocenia po jednym punkcie.
Wiecej szczegółów;
 https://www.google.pl/search?sourceid=navclient&aq=&oq=&hl=pl&ie=UTF-8&rlz=1T4VASN_plPL529PL533&q=ministerstwo+nauki+i+szkolnictwa+wy%C5%BCszego+lista+czasopism&gs_l=hp..22.41l286.0.0.0.4531...........0.
2  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Tak opisano w mediach regionalnych "Wstęgę Dunajca" im. Antoniego KURCZA : Listopad 19, 2013, 00:39:27
Wstęga Dunajca im. Antoniego Kurcza
6 października 2013 r. dla uczczenia pamięci wybitnego trenera, twórcy potęgi polskich i sądeckich kajaków Antoniego Kurcza (1937–2008) w rejonie mostu heleńskiego w Nowym Sączu odbyła się kolejna edycja zawodów sprincie slalomowym pod nazwą Wstęga Dunajca im. Antoniego Kurcza. Zawody zgromadziły dużą ilość młodych zawodników, jak i sympatyków kajakarstwa górskiego, weteranów dzikich wód, którzy pamiętają czasy, gdy A. Kurcz kładł podwaliny pod sukcesy polskich wodniaków, będąc m.in. trenerem kadry narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, w których wzięło udział dziewięciu jego wychowanków z nowosądeckich klubów Dunajca, Startu oraz z Pienin Szczawnica.
Wśród mężczyzn w kategorii open najlepszym okazał się sądeczanin Dariusz Popiela, olimpijczyk; wśród kobiet Dominika Brzeska ze Startu Nowy Sącz. W gronie juniorów i młodzików – Michał Ciągło, Marcin Janur, Artur Kolat, Julia i Oliwia Jeleńskie, Piotr Prusak i Szymon Nowobilski (wszyscy ze Startu Nowy Sącz).
Głównym organizatorem imprezy był – podobnie jak w latach poprzednich – wychowanek trenera A. Kurcza – dr Wojciech Gawroński (Medicina Sportiva Practica), pierwszy triumfator Wstęgi Dunajca z 1970 r. Wsparcia organizacyjnego udzielił Zygmunt Berdychowski i Fundacja Sądecka.
*
Wychowawca olimpijczyków
Kim dla polskiego boksu był Papa Feliks Stamm, dla lekkoatletyki – Jan Mulak, a dla piłki nożnej – Kazimierz Górski, tym dla rodzimych kajaków górskich stał się Antoni Kurcz. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. kładł on podwaliny pod sukcesy polskich wodniaków. Był m.in. trenerem kadry narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, w których wzięło udział dziewięciu jego wychowanków z nowosądeckich klubów Dunajca, Startu oraz z Pienin Szczawnica. Szkolił następnie kajakarzy w Austrii (wychował m.in. mistrzów świata braci Wolhartów) i Szwecji, a w środowisku kajakarskim postrzegano go jako niekwestionowany autorytet.
Urodził się 13 czerwca 1937 r. w Nowym Sączu. Ojciec grał w orkiestrze kolejowej, zaś matka prowadziła gospodarstwo domowe. Już od wczesnych lat Tolek przejawiał zainteresowanie sportem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, naukę kontynuował w nowosądeckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza, gdzie zdał maturę. W tym okresie swego życia grywał w futbol w Sandecji, biegał na nartach, odbijał piłkę pod siatką, no i oczywiście pływał na kajakach. Do służby wojskowej zgłosił się na ochotnika, a odbył ją w Zamościu. Po wyjściu do cywila podjął studia w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Na wydziale trenerskim i rehabilitacji ukończył je w 1965 r.
Po powrocie do Nowego Sącza zajął się szkoleniem kajakarzy górskich. Wychowankowie Kurcza wielokrotnie potwierdzali na różnych arenach znakomite przygotowanie do rywalizacji z najlepszymi, sięgając po medale mistrzostw świata. Dbał przy tym nie tylko o wynik sportowy, ale i kształtowanie charakterów młodych ludzi. Każdy z tej olimpijskiej dziesiątki coś w życiu osiągnął.
– Takich trenerów dzisiaj po prostu już nie ma – podsumowuje Wojciech Gawroński, medalista mistrzostw świata, lekarz i trener.
– Nie zapomnę spartańskich warunków, w jakich przychodziło nam spędzać obozy. Sami budowaliśmy tory, spaliśmy w namiotach, koszulki praliśmy w Dunajcu i Popradzie. Miał jednak w tej surowości swój cel. Postanowił uczynić z nas mistrzów, przygotowując jednocześnie do dorosłego życia. I my mu uwierzyliśmy. Efekt był taki, że wkrótce sięgnęliśmy po medale mistrzostw w świata, a dzisiaj nie ma wśród nas egzystencjalnych rozbitków. Jakże dzisiaj za to jestem mu wdzięczny.
Antoni Kurcz, najwybitniejszy trener w historii polskiego kajakarstwa górskiego, zmarł 7 listopada 2008 r.

Bibliografia:
Daniel Weimer, Antoni Kurcz (1937–2008), „Rocznik Sądecki”, t. XXXVIII, 2010


Tekst Jerzy Leśniak
Fot. Jerzy Cebula, Jerzy Leśniak




















3  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Dało się ! V "Wstęga Dunajca" im. Antoniego KURCZA przeszła do historii : Październik 06, 2013, 22:05:35
Zwycięstwo w konkurencji OPEN  odniósł i Puchar Przechodni dr W.Gawrońskiego łącznie z nagrodą pienieżną SKT "Sadeczanin odebral Dariusz Popiela. Wyprzedził w przejeździe finałowym braci Polaczyków Grzegorza oraz Rafała, który ponadto okazał się najlepszy w U23. Natomiast wśród juniorów zwyciężył Kacper Ćwik. Obaj otrzymali Puchary ufundowane przez Wojciecha Kudlika z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Więcej szczegółowych wyników w  poszczególnych kategoriach w załaczniku.

Pobierz załącznik
4  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Dzisiaj o 24.00 mija termin zgłoszeń : Październik 03, 2013, 01:03:48
Po tym terminie zgłoszenie i udział w zawodach wynosi 100 złotych. Zapraszam spóźnialskich!
No chyba, że jedziecie do Austrii, gdzie właśnie odbywaja się  Extreme Kayak World Championship (http://www.adidas-sickline.com/en/). Wprawdzie takiej wody na Dunajcu mieć nie będziemy,  jak na Otztal, ale emocji nie zabraknie. ZAPRASZAM.
5  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / NAGRODY "Wstęga Dunajca" im. Antoniego KURCZA : Październik 01, 2013, 01:12:57
Komitet Organizacyjny postanowił, że nagroda pieniężna we współzawodnictwie  OPEN (wszystkie kategorie) wynosić będzie 2/3 całej przeznaczonej  puli, natomiast pozostała 1/3 zostanie przeznaczona dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach K-1 i C-1 zarówno kobiet i mężczyzn oraz C-2 i będzie równo podzielona. Warunkiem otrzymania nagrody w tych kategoriach jest start w zawodach przynajmniej 6 osad.
Nagroda się nie kumuluje dla zwycięzcy w OPEN, ale przypadku braku odpowiedniej konkurencji w danej kategorii łodzi, przeznaczona kwota powiększa nagrode główną w OPEN (wszystkie kategorie).

6  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / ZAPOWIEDŹ zawodów "Wstęga Dunajca" im. Antoniego KURCZA : Wrzesień 22, 2013, 08:28:13
V Wstęga Dunajca im. Antoniego Kurcza

1.Organizator, miejsce i termin:
Organizatorem zawodów jest Medicina Sportiva Practica oraz Społeczno Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.
Zawody  odbędą się w dniu 6 października 2013roku na rzece Dunajec w okolicy Mostu Heleńskiego w Nowym Sączu  
Patronat medialny objął portal internetowy  „Sądeczanin”.
2. Konkurencje,
 K-1, C-1, C-2  slalom indywidualny  (seniorów oraz juniorów  w tym kobiet)  
 Ponadto zostaną  przeprowadzone pokazowe zawody w kajakach dla dzieci.
3. Program, sposób przeprowadzenia zawodów:
Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującym Regulaminem Slalomu Kajakowego  w modyfikacji własnej tj slalomowy sprint kajakowy przeprowadzony  zostanie w formule " OPEN (wszystkie kategorie łodzi startują razem) K-1 i C-1 kobiet oraz  mężczyzn oraz C-2 mężczyzn. Start usytuowany będzie około 100 metrów powyżej Mostu Heleńskiego, a meta 100-150 metrów poniżej. Rozegrany będzie tylko jeden przejazd zarówno w eliminacjach jak i w dalszej rozgrywce.
4. Szczegółowy program minutowy
9.30
Złożenie wiązanki kwiatów na grobie Antoniego Kurcza.
11.00 - 12.30
Oficjalny trening  z numerami  
12.30
Zawody pokazowe dzieci  (jeden  przejazd)
13.00                                      Eliminacje; połowa +1 (w przypadku nieparzystej ilości startujących) zgłoszonych osad kwalifikuje się do dalszych zawodów , a następnie odbędą się  półfinały.
14.30
 Finał;  udział weźmie 6-10 najlepszych osad w zależności od ilości osad w półfinale.
O kolejności miejsc w formule OPEN decyduje wynik wyścigu finałowego, natomiast w poszczególnych kategoriach uzyskany najlepszy czas (w przypadku braku udziału w finale) w  półfinałach lub w eliminacjach.
15.45
Zakończenie i wręczenie nagród będzie miało miejsce na tarasie restauracji Panorama w Nowym Sączu.
4. Uczestnictwo:
Prawo startu w zawodach mają zawodnicy (mężczyźni i kobiety), spełniający warunki wiekowe, którzy złożą oświadczenie o braku p/wskazań lekarskich do udziału w zawodach i posiadaniu karty pływackiej (w przypadku niepełnoletnich oświadczenie opiekuna prawnego). Złożenie pisemnego oświadczenia będzie warunkiem dopuszczenia do zawodów oraz otrzymania numeru startowego.
 Zawodnik musi zgłosić się na starcie na 5 minut przed swoim wyznaczonym czasem startu.
Wszyscy zawodnicy uczestniczący w slalomie, muszą nosić: kask ochronny i kamizelkę asekuracyjną /piersiowo-plecową/.
5. Zgłoszenia:
Zgłoszenia osad należy wysłać na adres  e-mail:  (w.gawronski @ medicinasportiva.pl).
Ostateczny termin zgłoszeń osobistych  upływa w  dniu 3 (czwartek) października 2013 o  godzinie 24.00.
Uwaga!; liczba startujących osad ograniczona ( 30 wśród dzieci) oraz 50 w formule OPEN)
O kolejności  startu  w eliminacjach  decyduje kolejność zgłoszeń (pierwsza zgłoszona osada otrzymuje numer jeden i  startuje ostatnia!).
W dniu 5.10 2013  w godzinach 19.00- 21.00 w Biurze Zawodów mieszczącym się  w Restauracji Panorama  w Nowym Sączu będzie można wyjątkowo dokonać zgłoszenia za opłatą 100 złotych w przypadku wolnych miejsc.

6. Miejsce i termin, odprawy i wydawanie numerów startowych;

Biuro Zawodów w  restauracji Panorama  w Nowym Sączu 6.10.2013 godzina 10.00.
Nie dotrzymanie wyżej wymienionych wymogów  oraz brak Oświadczenia  spowoduje, że zgłoszona osada nie otrzyma numeru i nie będzie mogła startować.

7. Trasa  sprintu slalomowego:

Sprint slalomowy  (na łodziach slalomowych) będzie krótki (ok. 250 m) z kilkoma (1-5) bramkami punktowanymi według obowiązującego regulaminu!
Opis trasy slalomu (mapka) zostanie udostępniona podczas rozdania numerów.

8. Opłaty:

Start dla osad zgłoszonych w terminie jest bezpłatny.  

9. Nagrody:
W konkurencji OPEN zwycięzca  otrzymuje Puchar przechodni W. Gawrońskiego i  nagrodę pieniężną ufundowana przez Społeczno Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz dyplomy za miejsca 1-3.
Przewidziano także Puchary w formule OPEN dla najlepszego młodzieżowca  i juniora ufundowane przez Departament Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W poszczególnych kategoriach dla zwycięzców  puchary okolicznościowe, w tym także w zawodach dzieci.

Wśród uczestników zawodów OPEN zostanie rozlosowane roczne  stypendium  sportowe im Braci Potoczków jedynie wśród  juniorów i młodzieżowców będących aktualnie uczniami lub studentami.
Wśród dzieci uczestniczących w pokazowych zawodach zostanie rozlosowana nagroda  Medicina Sportiva Practica w postaci bezpłatnego  lekarskiego badań wstępnego  i okresowego po 6 miesiącach.
Każdy uczestnik otrzyma zestaw pamiątkowych gadżetów oraz dyplom uczestnictwa.

Podczas ceremonii wręczania oraz  losowania nagród obecność zawodników obowiązkowa.
W przypadku nieobecności wylosowanej osoby następuje kolejne losowanie.
Zawodnik, który nie zgłosi się po odbiór na zakończeniu  - nagrody nie otrzyma!

10.Uwagi końcowe:

Do ewentualnych spraw, które nie są omówione niniejszą zapowiedzią, a mogą mieć miejsce w czasie rozgrywania zawodów, Organizator   oraz Sędzia Główny zastrzega sobie prawo  własnej interpretacji  

11. ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE
      (uczestnicy załatwiają i pokrywają we własnym zakresie)
Propozycje:
1. Hotel restauracji PANORAMA ul. Romanowskiego 633-300 Nowy Sącz
    Pok. 2 osobowy ze śniadaniem i bezpłatnym parkingiem 180 złotych .
    Pok. 3 osobowy ze śniadaniem i bezpłatnym parkingiem 250 złotych.
    Przy grupowej rezerwacji możliwy rabat na hasło „Wstęga”
    Rezerwacja tel./fax +48 18 443 75 15,     e-mail: nspanorama@onet.pl
2.  Hotel PWSZ w dawnym budynku klubu „Dunajec” Nowy Sącz, ul. Kościuszki 2
   Cennik:
pokój 3 os. - 150pln/doba
pokój 2 os. - 110pln/doba
pokój 1 os. -  75pln/doba
śniadanie- 12-15 pln/os.
Rezerwacja tel. 18 547 11 04  www.pwsz-ns.edu.pl/ikf

Organizator;                            Medicina Sportiva Practica
            Wojciech Gawroński

Zapowiedź zawodów

Formularz zgłoszeniowy
7  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / A jednak, V "Wstęga Dunajca" im. Antoniego KURCZA się odbędzie : Wrzesień 16, 2013, 21:56:24
Dzięki wsparciu mojej inicjatywy przez Pana Zygmunta Berdychowskiego (/www.zb.info.pl/) Wstęga Dunajca im. Antoniego KURCZA będzie kontynuowana i odbędzie się w dniu 06.10. 2013 r. (niedziela) w Nowym Sączu.  Zawody zostaną rozegrane w slalomowym sprincie kajakowym (na łodziach slalomowych), którego  dystans będzie krótki (ok. 250 m) z bramkami (1-5) punktowanymi!
Sprint rozegrany zostanie w formule "open"  tj. K-1 kobiet i mężczyzn oraz C-1 oraz C-2 mężczyzn (wszystkie kategorie startują razem). Start usytuowany będzie około 100 metrów powyżej mostu heleńskiego, a meta 100-150 metrów poniżej. Eliminacje rozpoczną się o godzinie 13.00. Połowa zgłoszonych osad kwalifikuje się do dalszej rozgrywki, a następnie odbędą się  półfinały i finał (o godzinie 14.30) w którym weźmie udział 6-10 najlepszych osad.
Zakończenie i wręczenie nagród będzie miało miejsce o godz. 15.45 na tarasie restauracji Panorama w Nowym Sączu, na które serdecznie zapraszamy sympatyków kajakarstwa oraz tych wszystkich, którym osoba trenera A. Kurcza nie była obca.  
Zapowiedź zawodów i szczegóły zgłoszeń ukażą się wkrótce w specjalnym komunikacie

Zobacz ZAPROSZENIE
8  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Odp: „Repetitio est mater studiorum” : Luty 20, 2013, 02:12:14
Takie maile dają siłę i wiarę w to się robi!
Cześć Wojtek,
 
Było świetnie, a nawet wspaniale. Ponownie złączyłeś środowisko pomimo pewnych różnic poglądów, które ujawniły się w sobote.
 
Ja dziękuję za gościnę i za przedłużenie symposium na część sportową w niedzielę. To były dla mnie nowe doświadczenia: udział w biegu narciarskim i trasa biegowa z takimi górkami. Mam nadzieję, że teraz już jesteś zrelaksowany i cały stres organizacyjny został przetransferowany w poczucie zrobienia bardzo dobrej rzeczy.                    Pozdrawiam
                                                        Paweł
9  Medicina Sportiva - Informacje / Newsy - archiwum / Medicina Sportiva Practica 2013 : Luty 19, 2013, 00:17:56

We wrześniu odbędzie się w schronisku w Dolinie Chochołowskiej  
organizowane przez Medicina Sportiva "European Hypoxia Symposium" www.hypoxiasymposium.org
Więcej informacji ze strony organizatora ukaże sie wkrótce.

Program sympozjum:
http://www.medicinasportiva.pl/new/pliki/program_sympozjum2013.pdf

Streszczenia:
http://www.medicinasportiva.pl/new/pliki/ms_2013_03_01_Abstrakty.pdf
 
10  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / 15 lat minęło... : Luty 18, 2013, 22:46:06
W trakcie Sympozjum Medicina Sportiva Medicina Practica 2013  "Repetitio est mater studiorum" podczas sesji "15 lat minęło..." podsumowano dotychczasowe  osiągnięcia organizacyjne. Szczegóły w załączonym pdf-ie.

11  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Zebranie Oddziału Maloplskiego PTMS : Luty 01, 2013, 00:48:32
Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej
uprzejmie zaprasza na zebranie naukowe
które odbędzie się w dniu 16.02.2013 /Sobota/, godz. 11.00, sala konferencyjna
w obiektach Hotel „Perła Południa”, Rytro.
Porządek zebrania:
11.00 Udział w Sesji Plenarnej No III
Wykłady:
11.00 Niedokrwistość u sportowców- mit czy realne zagrożenie prof. Zbigniew Szyguła 60’
12.00 Test wysiłkowy w poradni medycyny sportowej - specyfika i odrębności dr Wojciech Gawroński 30’
12.30 Quo vadis medicina sportiva? - dyskusja okrągłego stołu

prowadzenie; dr Wojciech Gawroński
- nowelizacja rozporządzeń regulujących zakres i częstotliwości badań lekarskich sportowców
- specjalizacja z medycyny sportowej nowym trybem
- ABC medycyny sportowej
udział:
dr med. Andrzej Rakowski - konsultant krajowy w dziedzinie medycyny sportowej,
dr med. Andrzej Bugajski – v-ce Prezes PTMS
prof. Andrzej Ziemba – Komisja ds. kształcenia PTMS,
prof. Zbigniew Szygula - konsultant wojewódzki, członek ZG PTMS
dr dr Andrzej Plato, Mariusz Urban, Jacek Wiaderny; specjaliści med. sportowej

Dr hab. Zbigniew Szyguła, prof. nadzw.
Prezes
Dr Tomasz Cisoń
Sekretarz
Małopolskiego Oddziału PTMS Małopolskiego Oddziału PTMS

Pobierz porządek zebrania w PDF
12  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / PROGRAM „Repetitio est mater studiorum” : Styczeń 16, 2013, 02:55:36


Pobierz Program Sympozjum w PDF

Zatwierdzony PROGRAM Sympozjum „Medicina Sportiva Practica” Rytro 2013

„Repetitio est mater studiorum”  /Czwartek/ 14.02.2013

Od 11.00 Rejestracja uczestników – hol główny budynku
13.00 - Obiad
13.45 - Otwarcie  Sympozjum
14.00 - SESJA PLENARNA I - Fizjologiczne podstawy diagnostyki wydolności
15.00 - Czy wykonanie badania spirometrycznego przed testem wysiłkowym nie jest stratą czasu?
15.45 - Ogólne zasady prób wysiłkowych
16.00 - przerwa kawowa
16.30 - SESJA PLENARNA II Urazy i uszkodzenia w sporcie i aktywności fizycznej; podstawy leczenia i rehabilitacji obrażeń sportowych.
17.00 - Postępowanie w bólach kręgosłupa u sportowców i osób aktywnych fizycznie.
17.30 - Współczesne metody fizykoterapii  stosowane w rehabilitacji sportowej
18.30 - przerwa
19.00 - Kolacja
20.00 - Od urazu do mistrzostwa; K. Rogowiec – mistrzyni paraolimpijska
21.30 - Spotkanie integracyjne
----------------------------------------------------------------------
/Piątek/ 15.02.2013
09.00 – 13.30 / 15.30 - 20.00 – WARSZTATY FIZJOLOGICZNO- INTERNISTYCZNE
EKG spoczynkowe i test wysiłkowy z zapisem EKG (demonstracja) 45’            
Spirometria spoczynkowa i dynamiczna; praktyczne przeprowadzenie badań oraz
Wstępna ocena możliwości pacjenta/ sportowca przed testem ergospirometrycznym 60’

10.45 - PRZERWA
11.15 - Zasady prawidłowego przygotowania badanej osoby i wykonywania testu wysiłkowego 30’ Wykonanie badania wysiłkowego ergospirometrycznego „do odmowy” 45’
Interpretacja. uzyskanych wyników podczas testu i  kompleksowa ocena zdolności wysiłkowych badanego 60’

14.00 - Obiad
15.30 - 20.00/   09.00 – 13.30  WARSZTATY URAZOWO-REHABILITACYJNE
Specyfika ostrych obrażeń narządu ruchu w piłce nożnej- powrót do gry; leczenie, rehabilitacja 45’
Zabiegi fizykoterapeutyczne w ostrych i przewlekłych uszkodzeniach; krioterapia oraz  laseroterapia w praktyce 2 x 30’

17.15 - PRZERWA
17.45 - Zespoły przeciążeniowe i późne następstwa aktywności fizycznej; osteoartroza na przykładzie piłki nożnej. Profilaktyka, leczenie, rehabilitacja 45’

Zewnątrzustrojowa fala uderzeniowa (ESWT) w medycynie 90’
- różnice pomiędzy zogniskowaną (FSWT) i radialną fala uderzeniową (RSWT).
- wykorzystanie FSWT i RSWT w ortopedii i traumatologii.
- aktualne rekomendacje dla ESWT w medycynie sportowej.                
- demonstracja zabiegów

20.30 – Kolacja biesiadna; ”15 lat minęło”!

----------------------------------------------------------------------
/Sobota/ 16.02.2013

7.00 - niespodzianka… „Tylko dla Orłów”
09.00 – 10.30 -  WARSZTATY „Medice cura te ipsum…!
FIZJOLOGICZNO- INTERNISTYCZNE…/ URAZOWO-REHABILITACYJNE
PRZERWA
11.00 - SESJA PLENARNA
Niedokrwistość u sportowców- mit czy zagrożenie 45’
Testy wysiłkowe a testy wydolności fizycznej – specyfika i odrębności w medycynie sportowej – przyczynek do dyskusji 45’

12.30 - Medycyna Sportowa; Quo vadis?
  Okrągły stół z udziałem Konsultanta Krajowego  w dziedzinie medycyny sportowej

13.45 - Zakończenie Sympozjum- rozdanie Certyfikatów
14.00 - Obiad

Wyjazd uczestników

------------------------------------------------------------------------------------------
Ostateczne tematy zostaną podane zostaną niezwłocznie po  potwierdzeniu przez wykładowców.
------------------------------------------------------------------------------------------

TYLKO DLA ORŁÓW!!!

/Czwartek/ 14.02.2013 od godz. 9.00- 12.00 testy nart firmy HEAD

/Piątek/ 15.02.2013       7.30 ABS; spacer ku zdrowiu


/Sobota/ 16.02.2013      od 7.00- 9.00     doskonalenie techniki narciarskiej pod okiem  instruktora
/Niedziela/ 17.02.2013    udział w narciarskim Biegu Popradzkim

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
POTWIERDZONY Pdf dostępny na głównej stronie; czytaj więcej...
PROGRAM NAUKOWY SYMPOZJUM
„Repetitio est mater studiorum”
„Medicina Sportiva Practica” Rytro 2013

/Czwartek/ 14.02.2013
13.55 Otwarcie  Sympozjum  

14.00 SESJA PLENARNA I
Fizjologiczne podstawy diagnostyki wydolności
prof. Andrzej Ziemba     60’   
          
Czy wykonanie badania spirometrycznego przed testem wysiłkowym nie jest stratą czasu?
mgr inż. Andrzej Dymek  45’

Ogólne zasady prób wysiłkowych
prof. Andrzej Ziemba      45’

16.30 PRZERWA

17.00 SESJA PLENARNA II
Urazy i uszkodzenia w sporcie i aktywności fizycznej; podstawy leczenia i rehabilitacji obrażeń sportowych
dr Wojciech Gawroński   30’

17.30 - Zespoły przeciążeniowe i późne następstwa aktywności fizycznej; osteoartroza. Profilaktyka, leczenie, rehabilitacja
lek. Mariusz Urban   30’

18.00 - Współczesne metody fizykoterapii  stosowane w rehabilitacji sportowej
prof. Jolanta Kujawa  60’
 
20.30  - Od urazu do mistrzostwa
Katarzyna Rogowiec – mistrzyni paraolimpijska       30’

----------------------------------------------------------------------

/Piątek/ 15.02.2013
09.00 – 13.30 / 15.30 - 20.00 – WARSZTATY FIZJOLOGICZNO- INTERNISTYCZNE

9.00 EKG spoczynkowe/wysiłkowe w praktyce; czego szukać?, na co uważać?, kiedy dyskwalifikować?
lek. Andrzej Plato    45’

Spirometria spoczynkowa i dynamiczna; praktyczne przeprowadzenie badań oraz
Wstępna ocena możliwości pacjenta/ sportowca przed testem ergospirometrycznym
mgr inż.  Andrzej Dymek  60’

10.45   PRZERWA                           

11.15 Zasady prawidłowego przygotowania badanej osoby i wykonywania testu wysiłkowego 30’
Wykonanie badania wysiłkowego ergospirometrycznego „do odmowy”  45’

Interpretacja uzyskanych wyników podczas testu i  kompleksowa ocena zdolności wysiłkowych badanego
60’ prof. Andrzej Ziemba

15.30 - 20.00/   09.00 – 13.30  WARSZTATY URAZOWO-REHABILITACYJNE
Przychodzi piłkarz do lekarza;  specyfika ostrych obrażeń narządu ruchu - leczenie, rehabilitacja, powrót do gry
lek. Mariusz Urban    45’

Zabiegi fizykoterapeutyczne w ostrych i przewlekłych uszkodzeniach; krioterapia oraz  laseroterapia w praktyce               
prof. Jolanta Kujawa/ dr Wojciech Gawroński 60’                  

17.15  PRZERWA                           

17.45 Postępowanie w bólach kręgosłupa u sportowców i osób aktywnych fizycznie.        
lek. Jacek Wiaderny       45' Zewnątrzustrojowa fala uderzeniowa (ESWT) w medycynie                                                  
- różnice pomiędzy zogniskowaną (FSWT) i radialną fala uderzeniową (RSWT).
- wykorzystanie FSWT i RSWT w ortopedii i traumatologii.
- aktualne rekomendacje dla ESWT w medycynie sportowej.
- magnetoterapia wysokiej mocy; Salus Talent                
- demonstracja zabiegów
prof. Jolanta Kujawa        90’

20.30  15 lat minęło...  W. Gawroński/Z. Szyguła
----------------------------------------------------------------------
/Sobota/ 16.02.2013
8.45  – 10.45  WARSZTATY
FIZJOLOGICZNO- INTERNISTYCZNE/ URAZOWO-REHABILITACYJNE;  

Zrób to sam....   „Repetitio est mater studiorum”  
prof. Jolanta Kujawa/ prof. Andrzej Ziemba   120’

10.45 PRZERWA

11.00 SESJA PLENARNA III
Niedokrwistość u sportowców- mit czy realne zagrożenie
prof. Zbigniew Szyguła    60’

Test wysiłkowy   w poradni medycyny sportowej - specyfika i odrębności
dr Wojciech Gawroński   30’

12.30   Quo vadis medicina sportiva?  -  dyskusja okrągłego stołu
prowadzenie: dr Wojciech Gawroński     90’

- nowelizacja rozporządzeń regulujących zakres i częstotliwości badań lekarskich  sportowców
- specjalizacja z medycyny sportowej nowym trybem
- ABC medycyny sportowej
udział: dr Andrzej Rakowski - konsultant krajowy  w dziedzinie medycyny sportowej,
dr med. Andrzej Bugajski – v-ce Prezes PTMS
prof. Andrzej Ziemba – Komisja ds. kształcenia PTMS,
prof. Zbigniew Szygula - konsultant wojewódzki,  członek ZG PTMS
specjaliści med. sportowej;   lek. Andrzej Plato,   lek.  Mariusz Urban,   lek. Jacek Wiaderny;

14.00  Zakończenie Sympozjum- rozdanie Certyfikatów
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
OIL w Krakowie przyznała za uczestnictwo w Sympozjum 18pkt edukacyjnych
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
W niedziele odbył sie  Bieg Popradzki na polanie w niedalekiej Obidzy. Udział wzieli nasi niepełnosprawni zawodnicy  na czele z Panią K.Rogowiec.
http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/6576.html

13  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacj : Styczeń 09, 2013, 01:56:49
Rozporządzenie określa między innymi szczegółowy sposób odbywania szkolenia specjalizacyjnego, w tym przez lekarzy posiadających specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty. Jeśli chodzi o medycynę sportową to widać jak jednym wiatr w plecy (dawne "jedynki" z interny i pediatrii oraz specjaliści medycyny rodzinnej), a innym w oczy (dawne "dwójki" i obecni specjaliści - tym pozostaje szybkie otwarcie specjalizacji szczegółowej w obecnie obowiązującym jeszcze systemie; 30 miesięcy!!!). Potem wszyscy mają przed sobą... 5 lat realizacji specjalizacji.
Tak więc medycyna sportowa dalej tylko dla hobbystów?!?
W najlepszej sytuacji są tegoroczni absolwenci bo będą mogli zacząć specjalizację nowym systemem po odbyciu stażu podyplomowego!
Na pierwszy "rzut oka" widać wiele niekonsekwecji i radosną twórczość urzędników.  
Szczegóły na stronie Ministerstwa Zdrowia -do analizy Rozporządzenie oraz 17 załączników. POWODZENIA!
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=0&mt=&my=767&ma=031371
14  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / PTMS zebranie listopad 2012 : Listopad 30, 2012, 00:39:51
Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej

uprzejmie zaprasza na zebranie naukowe
które odbędzie się w dniu 11.12.2012 (wtorek), godz. 17.00, sala D
na obiektach AWF Kraków - Al. Jana Pawła II 78.

Porządek zebrania:

17.00 Rozpoczęcie zebrania
Wręczenie Medali Jubileuszowych PTMS
     
WYKŁADY:
1.   Lek. Stanisław B. Kita: Ze wspomnień lekarza olimpijskiego –     
         Londyn 2012.

2.   Dr Wojciech Gawroński: Specyfika opieki zdrowotnej w sporcie
         paraolimpijskim—realizacja badań w świetle obowiązujących
         Rozporządzeń Min. Zdrowia.

3.   Dr med. Wojciech Fibiger: Prewencja urazów stawu kolanowego
         u kobiet.

DYSKUSJA

WOLNE WNIOSKI

Dr hab. Zbigniew Szyguła, 
prof.nadzw.
Prezes             
Małopolskiego Oddziału PTMS





                                                                                                                                       
15  Medicina Sportiva - Informacje / Aktualności / A jak się skończyło? : Listopad 28, 2012, 01:41:45
Było to spotkanie przed 5 laty pod hasłem Medice cura te ipsum. Sympozjum to było kontynuacją 5-ciu kolejnych spotkań "Medicina Sportiva Practica" zapoczątkowanych w 1999 roku. Pierwsze 3 miały miejsce w Rytrze, następnie czwarte z kolei odbyło sie w Zakopanem, równolegle z Międzynarodowym Sympozjum. Piąte ostatnie z tej serii spotkanie miało miejsce w 2003 roku i odbyło sie w Szczawnicy w 2003 roku.
Po 5 latach przerwy sympozjum w 2008 roku odbyło sie ponownie w Rytrze i miało praktycznie wymiar międzynarodowy. Gościem był ówczesny sekretarz generalny FIMS Prof. Fabio Pigozzi, obecny Prezes FIMS, ten który "przechwycił" do Rzymu organizacje planowanego w Polsce na rok bieżący Kongresu FIMS dla uświetnienia  75-lecia powstania PTMS.
Wykład Pana Profesora poruszył problemy w dalszym ciągu aktualne. Dlatego proponuję zainteresowanym zapoznanie się z prezentacją tego wykładu.

Prezentacja do pobrania
  
Strony: [1] 2 3 4
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!