Forum Medicina Sportiva
Maj 03, 2024, 16:04:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21
46  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Śmierć 37-latka na trasie maratonu w Poznaniu : Październik 14, 2012, 16:26:47
,,Podczas 13. Poznań Maraton zmarł 37-letni uczestnik biegu. Mężczyzna upadł na 14. kilometrze trasy. Prawdopodobnie miał zawał - informuje gazeta.pl.Mężczyznę reanimowały załogi trzech karetek, niestety nie udało się go uratować. Prokurator, który przybył na miejsce stwierdził, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych - mówi gazecie.pl Monika Prendke z biura prasowego maratonu.Wiadomo, że zmarły to Polak, mieszkaniec Poznania. "
47  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / ZGON NA BOISKU : Październik 07, 2012, 11:50:16
 ,,Piłkarz Pomorzanina Nowogard Joshua Pepple zmarł w trakcie meczu ligi okręgowej z Iskierką Szczecin. 24-letni piłkarz przewrócił się na boisku, akcja reanimacyjna nie przyniosła skutku.Nigeryjczyk po faulu był opatrywany na murawie i za linią boczną przez fizjoterapeutę. Wcześniej sugerował sędziemu, że został uderzony łokciem. Wrócił na boisko, ale po dziesięciu minutach stracił przytomność i upadł.
Na stadionie szybko pojawiła się karetka, ponieważ znajduje się on obok szpitala. Dwóch ratowników próbowało go reanimować w ambulansie, próby podejmowano także w szpitalu, zawodnika nie udało się jednak uratować.
Joshua Tamunobarabonye Pepple urodził się 7 czerwca 1988 roku w nigeryjskim Porthercourt. W Polsce występował w Stali Głowno, Mazowszu Grójec, Odrze Górzyca, Piaście Choszczno, Wybrzeżu Rewalskim Rewal, Sparcie Gryfice, Drawie Drawsko Pomorskie i ostatnio Pomorzaninie Nowogard. "
48  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Medycyna sportowa – część druga : Październik 06, 2012, 12:23:51
Medycyna sportowa – część druga
pod redakcją
prof. dr. hab. med. Krzysztofa Klukowskiego
Książka „Medycyna sportowa – część druga” zawiera materiał dydaktyczny pomocny w bieżącej pracy lekarzy rodzinnych, lekarzy sportowych, fizjoterapeutów, specjalistów rehabilitacji oraz wszystkich osób zainteresowanych wpływem wysiłku na organizm człowieka. Prezentowane dane z obszaru medycyny aktywności fizycznej obejmują m.in. zagadnienia dotyczące: treningu zdrowotnego, odrębności związanych z procesem starzenia, wpływu treningu i obciążeń środowiska, zalecanego wysiłku w różnych chorobach przewlekłych, przeciążeń i urazów sportowych, dopingu, sportu osób niepełnosprawnych, psychologii, a także fizjoterapii i rehabilitacji. Zebrany materiał jest nie tylko kontynuacją, ale również uzupełnieniem tematyki przedstawionej w książce „Medycyna Sportowa” z serii Biblioteka Medical Tribune.
49  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Rehabilitacja w sporcie, BMK Wrocław : Październik 02, 2012, 11:11:58


Rehabilitacja w sporcie 
--------------------------------------------------------------------------------
  uczestnicy: fizjoterapeuci, lekarze specjaliści - medycyny rodzinnej, pediatrii, rehabilitacji, medycyny sportowej, ortopedii i traumatologii, zainteresowani trenerzy i instruktorzy sportu (wymagana znajomość anatomii)


forma zajęć: wykłady (ok. 30% czasu), warsztaty (ok. 70% czasu)

Warunkiem uzyskania certyfikatu ukończenia kursu jest uczestnictwo we wszystkich zajęciach oraz zaliczenie egzaminu składającego się z części testowej i analizy przypadku klinicznego. W trakcie warsztatów wymagany strój sportowy oraz gotowość do aktywnej pracy w zespole.

program szkolenia:
Więzadła i ścięgna
- anatomia, histologia, fizjologia, biomechanika
- mechanizm uszkodzenia więzadeł i ścięgien
- proces gojenia
- rekonstrukcje i inżynieria tkankowa

Mięśnie
- anatomia, histologia, fizjologia
- zmęczenie mięśni
- przeciążenia i uszkodzenia mięśni
- proces gojenia

Układ nerwowy
- anatomia, fizjologia
- "sterowanie" ruchem

Stabilizacja centralna i segmentalna
- anatomia i fizjologia
- patofizjologia
- testy kliniczne
- programy ćwiczeń

Diagnostyka i terapia najczęstszych urazów w sporcie (biodro i pachwina, kolano, podudzie, kostka, stopa, kręgosłup, klatka piersiowa, bark, łokieć, nadgarstek, dłoń)
- mechanizm uszkodzenia
- wywiad i badanie - punkt widzenia lekarza / terapeuty sportowego / fizjoterapeuty
- badania dodatkowe - możliwości i ograniczenia
- możliwości obiektywizacji procesu leczenia
- propozycje terapii - projektowanie i realizacja procesu, dokumentacja medyczna
- programy profilaktyczne
- analiza czynników predysponujących do urazów (m.in. błędy treningowe, obuwie, sprzęt sportowy, czynniki środowiskowe)

Sytuacje szczególne
- młody sportowiec - wyzwanie dla zespołu terapeutycznego
- wpływ schorzeń przewlekłych na proces rehabilitacji
- pacjent po leczeniu zabiegowym (współpraca z chirurgiem prowadzącym, proponowane schematy rehabilitacji, kryteria powrotu do sportu)

Terapia manualna w pracy ze sportowcem
Terapia tkanek miękkich z elementami terapii punktów spustowych
Kinesiotaping i taping sportowy
Plajometria, propriorecepcja, trening funkcjonalny

Rola fizykoterapii w procesie rehabilitacji
- cryo cuff
- elektrostymulacja
- fala uderzeniowa

Nowoczesne zaopatrzenie ortopedyczne

Żywienie w sporcie

Rola psychologa w zespole sprawującym opiekę nad zawodnikiem/zespołem

prowadzenie:
Tomasz Chmielewski lekarz, certyfikat PTMS
Ewa Staciwa absolwentka Wydziału Rehabilitacji Sportowej w Northampton (UK), doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. pracę na stanowisku Kierownika Siłowni Rehabilitacyjnej ISIS Chiropractic Clinc w Northampton i terapeuty sportowego Northampton Saints Rugby Club (UK)
Aleksander Kucza PT, OMT

 
Najbliższe terminy szkoleń
Data:26 październik 2012 09:00 do 28 październik 2012 16:00 
TRÓJMIASTO - Rehabilitacja w sporcie
 Data:14 grudzień 2012 09:00 do 16 grudzień 2012 17:00 
WROCŁAW - Rehabilitacja w sporcie
 
 
 
50  Medycyna aktywności ruchowej dla wszystkich / Dieta dla aktywnych / Pamiętajmy o tranie!!!!! : Wrzesień 25, 2012, 09:31:10
,,Tran był niegdyś znienawidzony przez dzieci za charakterystyczny rybi smak. W latach 60. i 70. XX wieku w ramach profilaktyki zdrowotnej był obligatoryjnie podawany dzieciom w przedszkolach. Wówczas nie znano tak wielu właściwości tranu, jak w dzisiejszych czasach, podawano go w celu uzupełnienia ubogiej diety.
Tran jest ciekłym tłuszczem otrzymywanym ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie omega-3, i witamin - głównie A, D oraz występującej w mniejszych ilościach E.Tran jest dobry na wszystko. Dostępny jest w aptekach pod różną postacią. Wśród dzieci jest szczególnie popularny w postaci żelatynowych kapsułek, które ułatwiają spożycie.Tran stosowany jest w awitaminozach A i D, a szczególnie przy krzywicy, gdyż pobudza procesy regeneracyjne tkanki chrzęstnej i nabłonkowej.Zawarte w nim duże ilości kwasów tłuszczowych regulują poziom cholesterolu, naturalnie obniżają ciśnienie krwi oraz dostarczają organizmowi budulca do produkcji hormonów przeciwzapalnych.
Pobudzi twój mózgTen dobroczynny rybi tłuszcz szczególnie wskazany jest w stanach wytężonej pracy umysłowej i fizycznej. Znany jest z tego, że doskonale wpływa na polepszenie koncentracji i uwagi.
W wielu badaniach udowodniono, że dzieci, u których dieta była bogata w kwasy tłuszczowe, mają lepsze wyniki w testach na inteligencję, lepszą pamięć i rzadziej chorują. Po trzech miesiącach suplementacji tranem zaczęły dostawać lepsze stopnie i również stały się grzeczniejsze - zarówno w domu, jak i w szkole. Ponadto odkryto, że tran obniża podatność na depresję oraz poprawia nastrój.
Tran a układ krążeniaŻaden produkt spożywczy nie jest w stanie przewyższyć ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 w ich pozytywnym działaniu na układ krzepnięcia. Badania potwierdzają, że tran może regulować przepływ krwi i jej zdolność do tworzenia skrzeplin.
Naukowcy z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa udowodnili, że gdy spożywamy rybi tłuszcz, płytki krwi uwalniają mniej substancji zwanej tromboksanem, który powoduje zlepianie się płytek. Tłuszcz rybi, hamując działanie tromboksanu, pozwala utrzymać normalny kształt płytek, a także nie zezwala na tworzenie się skrzeplin zatykających naczynia.
Łagodzi astmęTłuszcz rybi ma korzystne działanie w astmie, jeśli spożywa się go regularnie przez długi czas. Mając działanie przeciwzapalne, działa na drogi oddechowe, wspomagając regenerację błony śluzowej, a co za tym idzie ułatwia oddychanie. Tak twierdzą brytyjscy badacze. W przeprowadzonych badaniach wykazali, że tłuszcz rybi podany w dużej ilości (około 225 g makreli dziennie przez dziesięć tygodni) zmniejsza wytwarzanie leukotrienów, czynników biorących udział w reakcji zapalnej. Leukotrieny
wykazują wielokrotnie silniejsze działania w pobudzaniu skurczu oskrzeli od histaminy.
Wśród Eskimosów, którzy jedzą bardzo dużo ryb, astma występuje bardzo rzadko. Ponadto inne badania przeprowadzone wśród nich dowiodły, że nie chorują oni na miażdżycę, udary mózgu czy zawały serca właśnie dzięki tłuszczowi rybiemu.
Działanie przewciwnowotworowe tranu
Dr Therese A. Dolececk z Centrum Medycznego w Minneapolis stwierdziła w grupie 6000 mężczyzn w średnim wieku mniejszą śmiertelność z powodu raka u tych, którzy jedli więcej ryb. Zaś profesor z Harwardu George Blackburn uważa, że tran może hamować rozsiew nowotworu po zabiegu operacyjnym. Bada on tę zależność u pacjentek po operacji raka sutka. Jego zdaniem dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.

Najnowsze badania podkreślają niezwykłe znaczenie tranu dla życia, zdrowia i urody. Dietetycy zalecają spożywanie tranu lub jedzenie tłustych ryb, takich jak: łosoś, sardynki, makrele, śledzie i tuńczyka, co najmniej dwa–trzy razy w tygodniu. Spożywanie tego typu tłuszczów zabezpieczy nas przede wszystkim przed ryzykiem nagłych zgonów z powodu chorób serca oraz zwiększy naszą odporność. Dlatego warto o tranie pamiętać.''

51  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Anatomia treningu siłowego , Piotr Słomski : Wrzesień 19, 2012, 11:42:14
Anatomia treningu siłowego
Piotr Słomski
2012 , wydanie I
W książce Anatomia treningu siłowego,  PAT MANOCCHIA, ZNANY EKSPERT W DZIEDZINIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ, przekonuje że skuteczny program treningu siłowego musi obejmować całe ciało. W publikacji tej autor rekomenduje 5 podstawowych ćwiczeń, które zmuszą do pracy wszystkie mięśnie, kości, stawy, więzadła i ścięgna. Dowiesz się dokładnie, jak ciało pracuje, gdy wykonujesz te kluczowe ćwiczenia. Wszystkie ćwiczenia są opatrzone jasnymi instrukcjami, kolorowymi fotografiami i szczegółowymi ilustracjami anatomicznymi z podpisami przy wszystkich zaangażowanych mięśniach. Na końcu książki znajduje się matryca programów poprawiających kondycję, przedstawiająca, jak można stosować 5 podstawowych ćwiczeń. Anatomia treningu siłowego pokazuje efektywne ćwiczenia, dostarczając istotnej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu podczas treningów.
 Pat Manocchia jest wielkim trenerem; czerpię garściami z jego wiedzy i zaangażowania, co pozwala mi dawać z siebie coraz więcej.   
 - Legenda tenisa John McEnroe
Programy i metody treningowe Pata pozwoliły mi osiągnąć świetną formę poza sezonem. Nigdy nie byłem w lepszej. Mam na myśli nie tylko kondycję fizyczną, ale również stan  umysłu.
- Gracz ligi NHL Sean Avery
Z książki Anatomia treningu siłowego dowiesz jak należy ćwiczyć aby osiągnąć jak najlepsze efekty!
52  "Medicina Sportiva Practica" dla specjalistów / Sport osób niepełnosprawnych / Bez rąk bez nóg bez ograniczeń! : Wrzesień 16, 2012, 09:31:17
Bez rąk bez nóg bez ograniczeń!
Nick Vujicic
2012 , wydanie I


 
 
Bez rąk bez nóg bez ograniczeń! to książka, którą powinienna przeczytać każda niepełnosprawna osoba. Napawa optymizmem, daje przykład jak można poprowadzić swoje życie i wreszcie daje nadzieję, że choroba to ograniczenie, ktore można pokonać.
Nick Vujicic cierpi na fokomelię - rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednak ten niezwykły młody człowiek pokonał niewyobrażalne ograniczenia wynikające ze swojej niepełnosprawności. Dziś prowadzi aktywne i spełnione życie, podróżuje po całym świecie i występuje jako mówca motywacyjny, niosąc nadzieję i inspirację milionom ludzi. Nick angażuje się w działalność charytatywną, a równolegle kieruje własną firmą, prowadzi szkolenia biznesowe, przemawia na międzynarodowych konferencjach i spotyka się z głowami państw.
„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” to piękna i budująca opowieść o sile człowieka, która drzemie w jego sercu. Nick Vujicic pływa, surfuje, jeździ po świecie z wykładami, kieruje swoją firmą, pomaga innym, prowadzi program w radiu. Można powiedzieć, że z jego życia płynie przesłanie: „Żyj śmiało! Ten świat jest tego wart”. Szczerze podziwiam.
Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, pisarz, założyciel fundacji wspierającej osoby niepełnosprawne
To nie liczba rąk czy nóg decyduje o naszej sile, ale to, co mamy w głowie. Jeśli Nick uśmiecha się tak często, to każdy, kto narzeka na swoje życie, powinien się zawstydzić, a potem podnieść głowę do góry i wziąć się w garść!
Jasiek Mela – założyciel Fundacji Poza Horyzonty, najmłodszy i jedyny niepełnosprawny na świecie zdobywca obu biegunów
„Chcieć znaczy móc” – to, zdawałoby się trywialne stwierdzenie ciągle nie traci nic ze swojej aktualności. Jeśli myślicie inaczej, koniecznie sięgnijcie po książkę Nicka Vujicica. To historia o współczesnym herosie, dla którego receptą na szczęście nie jest ciało, a umysł. Jeśli szukacie inspiracji do działania, to niech będzie nią stojąca na waszej półce książka „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”. Wszak to pasjonująca opowieść o tym, że los należy czym prędzej brać w swoje ręce – mimo, iż w tym przypadku „ręce” są bardzo dosłowną przenośnią.
Natalia Partyka

53  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / ANATOMIA W URAZACH SPORTOWYCH, ĆWICZENIA I REHABILITACJA : Wrzesień 15, 2012, 09:05:14
Anatomia w urazach sportowych
 Ćwiczenia i rehabilitacja

Brandon Leigh
Rok wydania:   2012
Wydanie:   1
Opis:
Ta książka ma pomóc czytelnikowi w zrozumieniu charakteru urazów sportowych, radzeniu sobie z nimi i w powrocie do czynnego uprawiania sportu bez obawy o przyszłe kontuzje.
Przegląd najczęściej spotykanych urazów sportowych i metod rehabilitacji poprzez efektywne ćwiczenia.
Definicje anatomiczne i terminologia; wskazówki na temat zapobiegania urazom, pierwszej pomocy, terapii manualnej, długookresowej rehabilitacji i znaczenia odpowiedniego stylu życia.
Analiza urazów typowych dla poszczególnych obszarów ciała, ich prawdopodobnych przyczyn i skutków, a także sposobów leczenia.Opisy ćwiczeń i wskazówki dotyczące ich wykonywania oraz ilustrowana analiza zaangażowanych w ćwiczenie mięśni .Ilustracje oraz praktyczne wskazówki dotyczące wykonywania ćwiczeń.
54  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Artiuchin zasłabł po treningu hokeja na lodzie.............. : Wrzesień 14, 2012, 09:31:35
,,W czwartek na atak serca zmarł w wieku 35 lat mistrz Europy z 2005 roku oraz brązowy medalista mistrzostw świata 2006 w stylu klasycznym w wadze 120 kg Rosjanin Siergiej Artiuchin. Oba krążki wywalczył, startują w barwach Białorusi.
Artiuchin zasłabł po treningu hokeja na lodzie, który uprawiał rekreacyjnie od zakończenia kariery sportowej przed trzema laty i mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej nie udało się go utrzymać przy życiu.''
55  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Zakończyło się wielkie widowisko sportowe, w Londynie zgasł znicz XIV igrzysk .. : Wrzesień 10, 2012, 07:09:29
 ,,Pod hasłem "Festiwal Płomienia" uroczyście zakończono w niedzielę w Londynie XIV Paraolimpiadę, wygaszając w obecności 80 tys. widzów znicz na Stadionie Olimpijskim i symbolicznie przekazując pałeczkę gospodarzom następnych igrzysk za cztery lata - Rio de Janeiro. Ekipa w biało-czerwonych strojach wróci do kraju z 36 medalami (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych). Ten dorobek dał Polsce dziewiąte miejsce w gronie 75 krajów, których reprezentanci stawali na podium. Dwukrotnie Mazurka Dąbrowskiego zagrano nad Tamizą dla byłego żużlowca Rafała Wilka (Start Szczecin), który podczas ceremonii zamknięcia imprezy był chorążym reprezentacji.''




56  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Dzisiaj otwarcie Igrzysk Paraolimpijskich!!! : Sierpień 29, 2012, 07:04:12
Więcej na stronie:
www.niepelnosprawni.pl
57  "Medicina Sportiva Practica" dla specjalistów / Wspomaganie zdolności wysiłkowych / SATYSFAKCJA PO DYSKWALIFIKACJI MISTRZYNI OLIMPIJSKIEJ Z LONDYNU ?!? : Sierpień 21, 2012, 10:23:58
,, Złota medalistka olimpijska z Londynu została złapana na dopingu.
Dzień po zakończeniu igrzysk w Londynie Nadieżdzie Ostapczuk z Białorusi odebrano złoty medal w pchnięciu kulą. Białorusinka nie przeszła testów antydopingowych. Konkurs wygrała z wynikiem 21,36 m. Druga w konkursie Valerie Adams z Nowej Zelandii pchnęła kulę na odległość 20,70 m.''

58  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Kongres PTMS w Poznaniu, 18.10-20.10.2012 : Lipiec 15, 2012, 09:10:39
Miejsce obrad
Centrum Konferencyjne Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
ul.Królowej Jadwigi 27/39

Program Kongresu
PLAN  RAMOWY

CZWARTEK  18.10.2012

17.00 – 19.30 Otwarcie Konferencji (powitanie gości, wykład inauguracyjny)
20.00 Powitalne spotkanie towarzyskie
 
PIĄTEK         19.10.2012

8.30 – 10.30 Sesja I – Gry zespołowe
10.30 -10.45 przerwa kawowa
10.45 – 12.00 Sesja II - Sporty walki
12.00 – 12.15 przerwa kawowa
12.15 – 13.45 Sesja III – Sporty zimowe
13.45. - 15.00 Przerwa obiadowa
15.00 – 16.30 Sesja IV LA –dyscypliny biegowe
16.30 – 16.45 Przerwa kawowa
16.45 – 18.15 Sesja V LA – dyscypliny techniczne
20.00 Uroczysta Kolacja Jubileuszowa
 
SOBOTA        20.10.2012

9.00 – 10.30 Sesja VI Pływanie
10.30 – 10.45 przerwa kawowa
10.45 – 12.15 Sesja VII Sporty motorowe
12.15 – 13.00 Sesja VIII Tematy wolne
13.00 – 13.30 Zakończenie Konferencji
13.30 – 14.30 Obiad
 --------------------------------------------------------------------------------
Taki program! Jubileuszowy?
59  "Medicina Sportiva Practica" dla specjalistów / Wspomaganie zdolności wysiłkowych / AUSTRALIA MÓWI "NIE" LEKOM USPOKAJAJĄCYM : Lipiec 05, 2012, 10:25:36
Australijski Komitet Olimpijski (AOC) zakazał sportowcom stosowania niektórych leków uspokajających. Uczestnicy igrzysk w Londynie mogą się spodziewać przeszukiwania pokoi, a w przypadku złamania zakazu nawet wykluczenia z zawodów. Substancje te nie są na liście WADA !

60  Medicina Sportiva - Informacje / Dyskusja ogólna / Konferencja ,,Biegiem po Zdrowie, W uznaniu dla Tomasza Hopfera" : Czerwiec 21, 2012, 07:29:53
Polski Komitet Olimpijski organizuje  Konferencję Komisji Medycznej PKOl "Biegiem po Zdrowie, W
uznaniu dla Tomasza Hopfera"
w Warszawie 5-6 października 2012, w Centrum Olimpijskim , ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!